Szaunázás sport mellett – a kevesebb több!

Forrás: Thinkstock -
szauna sztárszerző Kropkó Péter vérnyomás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A szauna segít az ellazulásban, de ronthatja a sportolói teljesítményt. Meglepő állítás, de igaz, ezért nem mindegy, hogyan és hányszor élünk vele azokban az időszakokban, amikor nagyon intenzíven edzünk.

Ahogyan a tapasztalatlan vagy hosszú időt kihagyó szaunázóknak sem érdemes túlságosan feltekerni a hőfokot, 100% közelébe párásítani a levegőt, vagy a kabinban tartózkodást maratoni hosszúságúra tervezni, úgy az aktív sportolóknak is érdemes óvatosan bánni ezzel az egészséges módszerrel. A szauna ugyanis komoly fizikai megterheléssel jár – így nem lazítja, hanem tovább fárasztja a leharcolt testet. Mindenképpen tudatosan szaunázzunk, mint ahogy az edzésünket is tudatosan tervezzük.

Fő a fokozatosság: hétről hétre érdemes emelni az időtartamot, a hőfokot, illetve páratartalmat. Kettőnél több kört ne iktassunk be, ha több erőt érzünk magunkban, akkor inkább emeljük a párát és a hőt. Rendszeres edzésmunka esetén maximum hetente kétszer, az intenzív edzésen kívüli időszakban viszont akár többször is szaunázhatunk.

Forrás: Thinkstock

A szaunázás hasznát és hatékonyságát a kamrában eltöltött időn túl a hűtés és a relaxációs szakasz is nagyban meghatározza.

A lehűtés

Az északiak esküsznek a dézsás, medencés vagy természetes vizes lehűtésre, a kezdőknek és félénkebbeknek mégis a zuhany jelent kisebb kihívást, mert ott kézben tartottabbnak érzik a folyamatot: a zuhanyrózsa vagy a csap, a markunkban van, nem vesz hirtelen úgy körbe a hideg víz, mint a dézsában. A tusolás további előnye, hogy az értornára is lehet koncentrálni. Először akár testmeleg vízzel is kezdhetjük a hűtést az alsó lábszáron, majd felfelé a lábon fokozatosan haladva csökkenthetjük a víz hőmérsékletét. Ez az értorna erősíti a gyengébb érfalakat, így alkalmas arra, hogy megelőzze a mélyvénás trombózis kialakulását.

Amire vigyázz:

- Magas vérnyomás esetén a szauna árthat. 
- Ha a lehűtést kifejezetten hideg vízzel végezzük, az arcot és a torkunkat ne locsoljuk, hosszasan semmi esetre sem!

A relaxáció

Gyakran a szauna utáni ellazulás válik az időhiányunk áldozatává: mintha ez valami henyélés lenne és szégyellni kellene. Pedig nem kevés lelki haszna mellett élettani értelme is van. A kúrától leesik a vérnyomás, ezért is jó kicsit vízszintesbe kerülni. Javul a közérzet, a test regenerálódik és újraépíti önmagát. Rohanvást nem szerencsés szaunázni, ezért megfelelő pihenést is beiktatva szánjunk 1,5 órát a szeánszra.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.