Így lesz igazán pihentető az éjszaka

Forrás: Thinkstock -
idős alvás felnőtt gyerek
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Az amerikai Nemzeti Alvás Alapítvány szakértői valamennyi korosztály számára megadták, hogy mennyi alvás tekinthető elfogadhatónak, illetve ideálisnak. Kiderült, hogy a gyerekeknek és a kamaszoknak több pihenés kell, mint eddig hittük.

Életünk nagyjából egyharmadát alvással töltjük. Nemcsak a hétvégi lustálkodás létfontosságú tehát, hanem az élelemmel és a vízzel együtt maga a hétköznapi pihenés is. Az alvással töltött órák számából tehát következtetni lehet az általános egészségi állapotra. Korábbi kutatások bebizonyították, hogy a kialvatlanság növeli az elhízás, a szívbetegség és a cukorbetegség kockázatát, valamint csökkenti a várható élettartamot. A szükséges alvásmennyiség meghatározására ezúttal egy 18 szakértőből álló csoport ült össze – akik között alvás-, anatómiai, pszichológus, gyermekorvos, ideggyógyász, gerontológus és nőgyógyász specialista is helyet kapott. A szakemberek két évig dolgoztak az új irányelveken.

Forrás: Thinkstock

„A legfontosabb, hogy eredményeink alapján egyeseknek több vagy kevesebb alvásra lehet szükségük, mint ahogy eddig gondolták. Az intervallumon szélsőségesen kívül esők pedig súlyos következményekkel nézhetnek szembe hosszú távon” – írták a szerzők.

Az általuk megállapított alvásmennyiségek a következők:

Újszülötteknek (0-3 hónap): az eddigi 12-18 órás ajánlással szemben 14-17 óra.

Csecsemőknek (4-11 hónap): 14-15 óra helyett 12-15.

Kisgyermekeknek (1-2 év): 12-14 óra helyett 11-14.

Óvodásoknak (3-5 év): 11-13 óra helyett 10-13.

Iskolásoknak (6-13 év): 10-11 óra helyett 9-11.

Kamaszoknak (14-17 év): 8,5-9,5 óra helyett 8-10.

Fiatal felnőtteknek (18-25 év): 7-9 óra, új korkategória.

Felnőtteknek (26-64 év): 7-9 óra, nem változott.

Időseknek (65 évtől): 7-8 óra, új korkategória.

Mitől lesz pihentető az alvás?

De a mennyiség még nem minden! Ahhoz, hogy az alvás igazán pihentető legyen, feltétlenül be kell tartanunk néhány alapszabályt. Ilyen például az, hogy amennyiben lehetséges, száműzzük az elektromos készülékeket a hálószobából. TV-készülék használatakor nemcsak elektromágneses sugárzás keletkezik, hanem mikrohullámú, rádióhullámú és röntgensugárzás is! Hiába kapcsoljuk ki a készüléket, a készülék belsejében és felületén magas feszültség marad vissza, több órán keresztül. A TV-készülék megváltoztatja a környezeti levegő ionkoncentrációját és ezáltal rontja a szoba levegőjét. Az általában a fejünknél elhelyezkedő egyéb készülékek, mint például az ébresztőóra jelentős sugárterhelést okozhat.

Forrás: Thinkstock

Rend a lelke mindennek!

Fontos, hogy mielőtt álomra hajtjuk a fejünket, tegyünk rendet magunk körül. Egy rendetlen hálószobában ugyanis nyugtalanabbul alszunk. Érdemes arra is figyelni, hogy a háló- és a dolgozószoba ne egy helyiségben kapjon helyet, az asztalon tornyosuló feladatok ugyanis folyamatosan frusztrálják a tulajdonosát.

Irányítsd az alvásod!

A telefonos applikációk ma már sok mindenre képesek. Korábbi cikkünkből kiderült, hogy az álomfestő-, az ágyokosító- és az álomgenerátor alkalmazások mind-mind segítik a jó alvást.

Ilyen körülmények között lesz igazán pihentető az alvás, inspirálódj kedvedre!

/1502/_lomb201522418114

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.