9 gyereknevelési módszer, mellyel jobb szülő lehetsz

Forrás: Thinkstock -
szülő gyereknevelés gyerek
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A gyereknevelés kemény dió. Lehet jól, és lehet még jobban csinálni. Mi most ebben segítünk Neked! A gyermeki önállóság az, hogy bízzon magában, bele merjen vágni új tevékenységekbe; ez az egyik legnagyszerűbb dolog, amit megtaníthatsz neki.

9. Önállóság

Néhány családban a szülők meg vannak győződve arról, hogy a gyermekek akkor lesznek sikeresek az életben – talpraesettek -, ha bármit megtehetnek.

De sokkal fontosabb, hogy a gyerekek megértsék, maguk is képesek elérni, szinte bármit.

Ennek a gondolkodásnak köszönhetően a gyerekek tudni fogják, hogy nemcsak úszni képesek az árral, hanem ők maguk alakíthatják a jövőjüket.

Fontos, hogy a gyerekek megértsék, maguk is képesek elérni, szinte bármit Forrás: Thinkstock

8. Minden kezdet nehéz

Ahhoz hogy önállóak legyenek, a gyermekek próbálkozásait el kell ismerni. Ha gyerekek számukra új dologba kezdenek - bármelyik életkorban történjen is ez –, úgy a szüleik támogatják és bátorítják őket.

7. A bizalom a legjobb jutalom

Tehát hogyan is kellene jutalmazni ezeket a törekvéseket? Nem csokival, az biztos. A gyermek ajándékok helyett, bizalommal jutalmazható a legjobban. Ha a gyermek érzi, hogy a szülők bizalommal vannak iránta, úgy magabiztosabbá válik.

6. A külső nem minden

A bölcs szülők úgy vélik, hogy haszontalan a gyermek személyes fejlődésére nézve, hogy a legkisebb folt esetén, egyből tiszta ruhát adjanak rá. Természetesen fontos, hogy ne járjon szakadt, foltos ruhában, de nem érdemes öltözékének védelmében kihagyni egy kis nyári játszóteres sarazást, vagy épp a fáramászást.

Nem érdemes öltözékének védelmében kihagyni egy kis nyári játszóteres sarazást Forrás: Thinkstock

5. A káosz nem zavaró

A gyerekek pillanatok alatt képesek hatalmas káoszt teremteni maguk körül. Ha a szülők folyamatosan rendrakásra utasítják őket, azzal rengeteg időtől fosztják meg a gyerekeket, melyet a körülöttük lévő világ megismerésével tölthetnének. Legyen lefekvés előtt negyed óra pakolási idő, amikor rend kerül a csatatér helyébe.

4. Lemerül az elem

Ha a szülő az egész napját fegyelmezéssel tölti – „Ne csináld!”, Ne nyúlj hozzá!”, „Nyugodj le végre!” -, hamar elfárad és képtelenné válik élvezni a gyermekével töltött időt. Mindemellett a sok tiltás a gyermekre sincs jó hatással. A sok kicsi helyett, inkább csak néhány szabály legyen, melyek betartása viszont legyen kötelező. A pontosan meghatározott keretek biztonsággal töltik el a gyerekeket, azokon belül pedig bátran próbálgathatják a szárnyaikat.

3. Bölcs szabadság

A szabad önkifejezés képes rendkívüli módon formálni a gyermek személyiségét. Van azonban valami, amit egy szülő sem tűrhet el; a tiszteletlenség. Ez egyrészt rombolja a szülő-gyerek kapcsolatot, másrészt negatív irányba tereli a személyiség formálódását. Természetesen a szülők részéről a gyerek felé sem megengedhető!

Egy valamit egyetlen szülő sem tűrhet el, ez pedig a tiszteletlenség Forrás: Thinkstock

2. Fegyelmezés helyett nevelés

Tiltások helyett, a szülő dolga a gyermek helyes útra való terelése. A „Ne csináld!” helyett, az „Így csináld!” legyen a mérvadó, javítva ezzel viselkedését, hozzáállását.

1. Dicséret mértékkel

A folytonos dicséret hamar elveszíti varázsát, és többé már nem lesz se jutalom, se motiváció. Nem kell szűkmarkúan bánni vele, ugyanakkor nem érdemes minden alapvető apróság miatt vállon veregetni a gyereket.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.