Transzferálás üvegre, avagy matricakészítés házilag

matrica üveg transzferálás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Múlt héten elárultuk, hogy miért a transzferálás az egyik kedvenc kézműves technikánk, és bemutattuk, hogy működik ez fa és textil alapon. Mivel az üveg transzferálása más fogásokat igényel, ennek most külön cikket szentelünk. Kreatívkodásra fel!

A transzferálás lényege ebben az esetben is ugyanaz: kinyomtatott képeket, feliratokat viszünk át az üveg felületére. Így felcímkézhetünk, azaz felmatricázhatunk konyhai tároló üvegeket, poharakat, akár csak egy születésnapi buli erejéig, de készíthetünk mécsestartót is.

Matricakészítés házilag Forrás: homecrafts.co.uk, thegraphicsfairy.com

Az alap ebben az esetben is a lézernyomtató. Ahogy már írtuk, tintasugaras nyomtatóval nem lehet transzferálni, annak a tintája ugyanis beszívódik a papírba, míg a lézernyomtató a papír felületébe égeti a festékpigmenteket, éppen ezért tudjuk majd egy másik felületre is továbbvinni a kinyomtatott képet.

Első körben tehát keresd meg, vagy alkosd meg te magad azokat a fekete-fehér, vagy akár színes képeket, feliratokat, díszítőelemeket, amiket használni szeretnél. Ebben az esetben természetesen kisebb képekről lesz szó, mint a fa vagy a textil esetében, hiszen maga a tárgy sem enged akkora játékteret. Fontos tudnivaló, hogy a fára, illetve textilre transzferálással ellentétben most nem kell függőlegesen tükrözni a képet, a papírról ugyanis nem rögtön az üvegre kerül a tinta.

Forrás: thegraphicsfairy.com

Amikor lézernyomtatóddal kinyomtattad a képet akár papírra, akár műanyag fóliára, papírboltokban kapható széles celluxszal ragaszd le. Maximum akkora képet válassz nyomtatásra, ami megfelel a ragasztószalagod szélességének. A ragasztószalag jól fedje az egész képet, ne maradjanak alatta buborékok. Akár egy spatulával, vagy ahogy az előző cikkben is írtuk, egy kanál gömbölyű oldalával még alaposabban rásimíthatod a celluxot a képedre.

Forrás: thegraphicsfairy.com

Ezután vágd szépen körbe a mintát, ha lehet akkor úgy, hogy pár milliméter maradjon körben, és dobd be így, ahogy van egy tál langyos vízbe, amiben hagyd ázni 1-2 percig. Közben letisztíthatod az üveg felületét, hogy ne legyen koszos vagy ujjnyomatos, ez ugyanis megakadályozná a minta szép felragadását.

Forrás: thegraphicsfairy.com

Amikor a papír áttetszővé vált, vedd ki a vízből, és nedves ujjal dörzsöld le róla a papírt. Csak dörzsöld, és ne kapard, mert akkor kárt tehetsz a mintában. Ha úgy érzed, nehezen adja magát, korán vehetted ki a vízből: dobd vissza még egy kicsit ázni. Amikor sikerült eltávolítani a papírt, akkor a ragasztószalagon díszelgő képet rakd félre száradni, végül nem maradt más dolgod, mint felragasztani. Az így felmatricázott tárgyakat finoman mosogatni is lehet, de ha meguntuk, akkor eltávolítani is könnyű.

Forrás: thegraphicsfairy.com

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.