A jóga összetett filozófia, amelynek nyolc ága létezik

Forrás: Shutterstock -
buddhizmus spiritualitás magazin jóga filozófia
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A jógáról leginkább az a kép él bennünk, hogy cicanadrágos – leginkább – nők hajladoznak és különféle pózokba csavarják a testüket. Holott ez a testgyakorlás, azaz az ászanák elvégzése csupán egyetlen ága a jóga összetett világának.

A jógáról, annak filozófiájáról és területeiről a legrégebbi írások Patandzsáli jóga szútráiból származnak.

Eszerint a jógának 8 területe létezik, amelyek megmutatják a szellemi és fizikai fejlődés útját.


1. Jáma

A Jámák erkölcsi tilalmak, amelyek a rendezett és békés társadalmi együttéléshez szükségesek. Ezek olyan szabályok, amelyeknek voltaképpen mind emberre vonatkozniuk kéne.

  • Ne ölj! (Ahimsza)
  • Ne hazudj! (Szatija)
  • Ne lopj! (Asztéja)
  • Légy hűséges! (Brahmacsarja)
  • Ne akarj birtokolni! (Aparigraha)
A Jámák erkölcsi tilalmak, amelyek a rendezett és békés társadalmi együttéléshez szükségesek Forrás: Shutterstock

2. Nijáma


Míg a Jámák a társadalommal szembeni viselkedést határozzák meg, addig a Nijámák az egyénnek az önmagával kapcsolatos elvárásait írják le.

  • Tisztasága - önmagunkkal és a környezetünkkel szemben (Szaucsa)
  • Elégedettség, azaz amikor nem akarunk újabb és újabb dolgokat birtokolni (Szantósza)
  • Lemondás, önfegyelem (Tapasz)
  • Önképzés (Szvádhiája)
  • Isten szeretete (Iszvára pranidhána)

3. Ászana


A jóga legismertebb ága az Ászanák, azaz a különféle testtartások, amelyeknek a célja, hogy a test könnyű és erős legyen, ennek köszönhetően pedig ne vonja el az elme figyelmét arról, hogy az ember felfedezze valódi természetét.

A jóga legismertebb ága az Ászanák, azaz a különféle testtartások, amelyeknek a célja, hogy a test könnyű és erős legyen Forrás: Shutterstock

4. Pránajáma


A pránajáma légzőgyakorlat, amely által a pránát, azaz az életerőt lehet szabályozni, befolyásolni. A pánajáma lecsendesíti az elmét, megnyugtat és egyenletesen eloszlatja az életerőt a testben.

5. Pratjahára

A Pratjahára az érzékszervek visszavonására szólít fel annak érdekében, hogy a szellem le tudjon csendesedni. Ilyenkor a figyelem nem kifelé irányul, így valóban megvalósulhat a befele tekintés.

6. Dhárana


A Dhárana maga a koncentráció, az összpontosítás, amikor kizárunk minden olyan tényezőt, amely nem kötődik a meditáció témájához.

A Dhárana maga a koncentráció, az összpontosítás Forrás: Shutterstock

7. Dhjána


A Dhjána egyenlő a meditációval, amikor már nem kell erőlködni azon, hogy az oda nem kapcsolódó gondolatok kívül maradjanak, hiszen a figyelem nem repked többé.

8. Számádhi


A Számádhi a megvilágosodás, a tudatosság, a tiszta létezés állapota, amikor a külső korlátoktól megszabadulva megmutatkozik a belső szabadság.

A jóga tehát sokkal több, mint torna vagy testedzés, a jóga összetett rendszer, egy filozófia, amely éppen úgy irányt mutat a külső értékekkel és erkölcsökkel kapcsolatban, mint ahogyan egy hosszú utazás is a spirituális fejlődés és a megvilágosodás felé.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.