Ez a 3 dolog torzíthatja a vérnyomásmérés eredményét

Forrás: Shutterstock/Kamil Macniak -
értékek tippek-tanácsok vérnyomás magazin mérés
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Mindannyiunk vérnyomását ellenőrizték már, és van, aki otthon is rendszeresen méri, különösen, ha szív- és érrendszeri betegséggel küzd. Ám korántsem mindegy, milyen körülmények között tesszük ezt. Ha a lehető legpontosabb eredményt szeretnéd mérni, a következő dolgokra figyelj oda, mielőtt felcsatolod a mandzsettát!

MIelőtt rátérünk, mi az a 3 dolog, ami nagyban befolyásolhatja a mérési eredményeket, tisztázzunk néhány alapfigalmat.

Mi a vérnyomás?

Nagyon egyszerűen: a vérnyomás a vér keringése közben az artériákra gyakorolt nyomás. Amikor a vérnyomásmérőt felcsatoljuk a karunkra, ennek mértékére vagyunk kíváncsiak. Amit tudni érdemes, hogy a vérnyomás a nap folyamán folyamatosan változik, bizonyos kereteken belül nem kell megijedni, ha egyszer alacsonyabb, máskor kicsit emelkedettebb, mint egy korábbi mérésnél.

A vérnyomás a nap folyamán folyamatosan változik Forrás: Shutterstock/Bacho

Mit jelentenek a mért értékek?

Az első szám a szisztolés vérnyomást jelzi, ami az a maximális nyomásérték, amelyet a szív összehúzódásakor mérünk. A második szám a diasztolés vérnyomás, az a minimális nyomásérték, amely a szív kamráinak elernyedésekor mutat a vérnyomásmérőnk. A vérnyomásértékeket higanymiliméterben (Hgmm) mérjük.

A normális vérnyomás 120-129 (szisztolés) és 80-84 (diasztolés) értéket mutat. Magas vérnyomásról akkor beszélünk, ha a mért értékek minden esetben 140/90 Hgmm felett vannak. Ha otthon, kényelmes és nyugodt körülmények között történik a mérés, akkor ez a határérték valamivel alacsonyabban van: 135/85 Hgmm-re módosul.

És akkor lássuk, mi az a 3 dolog, ami befolyásolhatja a mérés eredményét


1. Fehér köpeny szindróma

Sokan vagyunk, akik, ha az orvosi rendelőbe megyünk, legyen az bármilyen orvos, szorongani kezdünk. Pláne, ha még vizsgálgatnak is. Ilyenkor azonnal megemelkedik a pulzusunk, a vérnyomásunk, idegesek vagyunk, és a hátunk közepére nem kívánjuk az orvost, különösen nem a vérnyomásmérőt, hisz előre tudjuk, hogy magasabb számot mutat majd, mint kívánatos, ami miatt még idegesebbek leszünk, és még feljebb kúszik a vérnyomásunk...

Ez akár 25-30 Hgmm eltérést is mutathat felfelé, mindkét értékben, ezért, ha ezzel a problémával küzdesz, érdemes jelezni az orvosodnak, aki otthoni vérnyomásmérést vagy 24 órás vérnyomásmérő felrakását javasolja majd. Az utóbbi 20 percenként mér, de nem kell megijedni, a szerző saját tapasztalata alapján a 3. mérésre már meg lehet szokni, és így reális értékeket kap a páciens.

Fehér köpeny szindróma Forrás: Shutterstock/Kamil Macniak

2. Helyzet, körülmények, mérőeszköz

Nem mindegy, milyen körülmények között, milyen testhelyzetben és mivel méred a vérnyomásod, különösen, ha otthon, magad teszed ezt.

  • Egy orvosi rendelőben az eszközök profik, de a háztartásokban általában egyszerűbb szerkezetek találhatóak, márpedig fontos, hogy a vérnyomásmérő mandzsettája megfelelő méretű legyen. Tanulmányok kimutatták, hogy a nagyobb testsúlyú emberek gyakran azért kapnak pontatlanul magasabb értékeket, mert a standard méretű mandzsetta túl kicsi nekik, emiatt túlságosan összeszorítja a karjukat. Fontos, hogy a használt mandzsetta megfelelő méretű legyen.
  • Ha a vérnyomásodat egy vagy több ruharétegen keresztül méred, az vizsgálatok szerint akár 40 higanymilliméterrel is magasabb számot is eredményezhet. Tehát fontos az is, hogy csupasz karon mérj!
  • Nem is hinnéd, mennyit jelent, ha a hátad meg van támasztva. A meg nem támasztott háttal mért értékek akár 10 Hgmm eltérést is mutathatnak felfelé.
  • A kart mérésnél legjobb, ha megtámasztod, és nem lóg lefelé, sem felfelé. A szív magasságánál lejjebb tartott kar 23 Hgmm eltérést mutathat lefelé. Már csak ezért is jobb, ha alátámasztjuk a kart, mielőtt mérünk.
  • A keresztbe tett láb 10 Hgmm emelkedést jelenthet, ha a talpak nincsenek a földön, az szintén 10 Hgmm emelkedést jelenthet a mérésnél, tehát erre is ügyeljünk, mielőtt megnyomjuk az indítás gombot.

3. A viselkedésünkre is figyeljünk oda

  • Kapkodás helyett a mérés előtt 5 perccel pihenjünk meg. Tehát érdemes nem az utolsó pillanatban beesni a rendelőbe, és otthon sem közvetlenül a felmosás utánra időzíteni az ellenőrzést, mert a kapkodás is torz eredményt okozhat.
  • Ne beszéljünk közben! Ha mérés közben cseverészünk vagy szónokolunk, azzal bizony akár 15 Hgmm emelkedést is okozhatunk, szóval a legjobb csendben kivárni, míg a gép elvégzi a feladatát.
  • Teli hólyaggal sosem szabad nekiállni a vérnyomásmérésnek, mielőtt felcsatoljuk a mandzsettát, menjünk ki pisilni. 35 Hgmm eltérést okozhat felfelé a teli húgyhólyag.
  • Az étkezést, alkohol- és/vagy koffeinfogyasztást ne a vérnyomásmérés előttre időzítsük, mert komolyan eltorzíthatja az eredményeket. Ezeket hagyjuk az ellenőrzés utánra, vagy jóval azelőtt történjenek (bárélvezeti szerek, különösen alkoholfogyasztás a vérnyomásméréstől függetlenül sem ajánlott).

A szakemberek a fentiekkel tisztában vannak, így mindent figyelembe vesznek, amikor megállapítják, hogy a normál tartományba vagy az alá, vagy fölé esnek az értékeink, de ha otthoni körülmények között mérünk, sok kellemetlenségtől óvjuk meg magunkat, ha ezt a pár tanácsot betartjuk.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.