Elrettentő fotó: fizika ronccsá válhatunk a home office miatt

home office világjárvány képernyő számítógép távmunka
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A Covid-19 világjárvány idején, aki tehetette, az otthonából végezte el a munkáját. Ezt követően, mivel a távmunkavégzés a legtöbb cégnél bevált, sokan nem tértek vissza az irodai munkavégzéshez, teljes vagy részmunkaidőben otthon maradtak. A távmunkának megszámlálhatatlan előnye van munáltatói és munkavállalói oldalról is, a hátrányait azonban csak nemrégiben modellezték.

A távmunka időhatékony, segít optimalizálni a munka és magánélet egyensúlyát. Ez a két érv, amit a legtöbben felhoznak az otthonunkban végzett munka mellett, ám mostanában már kezd napvilágot látni, hogy a home office fizikai és mentális problémákat is okozhat.

A DirectApply álláskereső portál a Susan nevű távmunka modell példáján mutatta be, miként nézünk majd ki 25 év múlva, ha kizárólag az otthonunkból végezzük el a munkánkat.

Szuper lehetőség a távmunka, de ha nem vigyázunk fizikai és mentális roncsok lehetünk általa Forrás:DirectApply

A modellnek rossz a látása, gyulladtak és karikásak a szemei attól, hogy egész nap a számítógép képernyőjét nézte, a fizikai aktivitás hiánya pedig rossz testtartáshoz és súlygyarapodáshoz vezetett. Susan emellett úgynevezett technikai nyaktól szenved, amiért túl sok időt tölt a számítógépe fölött görnyedve. Bőre ráncos és petyhüdt a napfény és a D-vitamin hiányától, a haja ritkul.

Mentális oldalról nézve is sérülékenyebb, ugyanis a távmunka miatt

redukálódtak az emberi kapcsolatai, kevesebbet kommunikál, kevesebb lehetősége van kiventillálni magából a stresszt és a problémákat,

így megállapították, hogy a távmunka egyszerre áldás és átok is lehet.

Természetesen vannak lehetőségek arra, hogy ne járjunk úgy, mint Susan.

Dr. Rachel M Allan pszichológus elmondta, egészségesek maradhatunk home office-ban is, ha ugyanúgy felállunk időnként a géptől, mint ha a munkahelyünkön lennénk és az sem mindegy, milyen térben, milyen ergonómiai sajátosságokkal alakítjuk ki a munkaállomásunkat.

Egy másik szakértő, Kate Brierton pszichológus pedig azt hangsúlyozta, hogy mentális előnyökkel járhat a munkatársak közötti online kommunikáció. Ha hosszú időn át nem kommunikálunk másokkal, az megemelheti a stresszhormon - kortizol - szintjét a testünkben, amelynek számos egészségi következménye lehet.

Joe Mitten személyi edző azt javasolja, hogy a távmunkásoknak szinte kötelező a napi, lehetőleg a szabad levegőn végzett testmozgás - írja az unilad.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.