Éppen egy éve, 2014 májusában foglalkoztunk azzal a kérdéssel, vajon adhatnak-e hazánkban vért a melegek. Akkor alaposan körüljártuk a témát, hogy mégis mire alapozzák fenntartásaikat a szakértők. Korábbi írásunkból kiderült, hogy a vérátömlesztés bizony nem veszélytelen beavatkozás, a véradó ugyanis számos betegség kórokozóját átadhatja a vért kapó betegnek.
Így történhetett meg, hogy egy nyolcéves kanadai kisfiú ételallergiát kapott. A gyermeket rosszindulatú agydaganattal műtötték, ekkor került sor a transzfúzióra, utána nem sokkal pedig kiderült, hogy nemcsak hasznos plazmákat, de valami egészen mást is kapott a donortól.

Az ABC News beszámolói szerint a tünetei két héttel a kezelés után jelentkeztek, amikor is rosszul lett a lazactól. Később pedig súlyos anafilaxiás sokkot kapott a mogyoróvaj miatt.
Ha valakinél anafilaxiás sokk alakul ki, vagyis nehezen lélegzik, esetleg fullad, izzad, elsápad, és különböző kiütések, duzzanatok jelennek meg rajta, azonnal értesíteni kell a mentőket. Ha a beteg a sokkos állapot ellenére eszméleténél van, jobb, ha fekve marad. Ha azonban eszméletét veszti, ellenőrizni kell a légutakat, és stabil oldalfekvésbe kell helyezni. Ha kell, segítsünk beadni az adrenalininjekciót is, és várjuk meg a mentők kiérkezését!
A torontói gyermekkórház orvosai végül kikérték a kanadai vérbankból a vérdonor leleteit és adatait, így derült fény arra, hogy igen súlyos ételallergiában szenvedett. Az esetet követően a kisfiút kezelő dr. Julia Upton és munkatársai a Canadian Medical Association Journal április 7-i számában elmagyarázták, hogy az ételallergiában szenvedő vérdonorok átvihetnek egy allergiát kiváltó antitestet, az úgynevezett immunglobulin E-t (IgE) a vér olyan összetevőiben, mint például a vérlemezkék.
Bár ritka, a szülőknek és az orvosoknak tisztában kell lenniük ennek lehetőségével olyan esetekre, amikor a vérátömlesztésen átesett gyermekekben hirtelen ételallergia jelentkezik olyan élelmiszerekre, amelyeket korábban biztonságosan fogyaszthattak.
Upton ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem szabad túlságosan aggódni az allergia vértermékek által történő passzív átvitele miatt, mert az állapotnak rendkívül kedvező a prognózisa, és jellemzően néhány hónap alatt elmúlik. Ez történt a gyermek esetében is, aki így tulajdonképpen csak egy időre kapta meg a betegséget, és pár hónapon belül ki is gyógyult belőle.
A VÉRADÁS TOVÁBBRA IS NAGYON FOTOS!
Mindenki nonstop egészséges akar lenni. A vérnyomása miatt aggódik, szívbetegségek ellen küzd, a rák kialakulásának kockázatát igyekszik minimálisra csökkenteni. Önsanyargatással, csodanövényekkel, méregdrága gyógyszerekkel és vitaminokkal doppingol nap mint nap, közben pedig a daganatoktól, a szívinfarktustól és a stroke-tól retteg. Mindközben tíz percet nem fordít arra, hogy egészségesebb legyen...
Aki önmagáért nem teszi meg ezt az apró lépést, egy vadidegen miatt sem fogja. Mint oly sok más esetben, itt is csak akkor kezdenek el aggódni, sürögni-forogni, amikor már bekövetkezett a baj, amikor műteti beavatkozás kell, ha baleset történt. Csak akkor, ha családtagnak van szüksége rá, ismerőssel esett meg valami, vagy ha olvasott róla a Facebookon. Mégis miért nem adnak egymásnak vért az emberek? – tettük fel a költői kérdést korábbi cikkünkben, a választ azonban még mindig nem találtuk meg...