Magas láz, sípoló, kimaradó, vagy éppen szapora légzés – általában ezekkel az ijesztő tünetekkel kezdődik a főként csecsemőket érintő hörgőgyulladás, amely miatt kiugróan sok kisgyermeket ápolnak a Debreceni Egyetem gyermekklinikájának intenzív osztályán. A járványos hörgőgyulladás nem egy sima megfázás, és már az első tünetek jelentkezésekor komolyan kell venni. De mire figyeljen a szülő? Erről beszélgettünk Dr. Novák Hunorral.
Jelentősen nőtt az idén a csecsemőknél a járványos hörgőgyulladásos esetek száma, sok kisgyermeket Debrecenben ápolnak – adta hírül korábban az MTI. A Debreceni Egyetem gyermekklinikájának igazgatója, Balla György professzor szerint ilyen súlyos lefolyású, járványos hörgőgyulladásos megbetegedés, amely elsősorban az érett csecsemőket támadta meg, még nem volt Magyarországon.

Hozzátette: a debreceni klinika 12 ágyas gyermek- és 40 ágyas koraszülött-intenzívosztálya 100 százalékos kihasználtságban működik ezekben a napokban, nem járványos időszakban ez az arány 70 százalék.
Olykor enyhe, máskor akár halálos is lehet
A járványként emlegetett hörgőgyulladás tulajdonképpen a tüdő kis hörgőinek gyulladását jelenti, amelyet legtöbbször az úgynevezett RS-vírus okoz – magyarázza Dr. Novák Hunor, aki szintén sok megbetegedéssel találkozott az elmúlt időszakban.

A szakértő szerint ez a betegség is úgy indul, akár egy sima nátha, ám változó, kinél milyen súlyosságú tünetek jelentkeznek. A sima orrfolyást, köhögést, hőemelkedést és lázat felválthatja köhögés, légzéskimaradás vagy nehezített, szapora légzés..
A szülő szabad füllel is hallhatja, hogy gond van a légzéssel, illetve láthatja, hogy a gyermek erőlködik, mellkasa és hasa össze-vissza emelkedik-süllyed. Sokszor az első tünet a légzéskimaradás: a gyerek nem vesz levegőt legalább húsz másodpercig, majd felsír – szögezte le Dr. Novák Hunor, aki szerint a hörgőgyulladás nagyon makacs betegség, a köhögés még két hétnél is tovább fennmaradhat.
A probléma, hogy bár a kisgyermek kórházba kerül, a modern orvostudománynak a mai napig nem áll rendelkezésére hatásos ellenszer, emiatt pedig mind itthon, mind pedig világszerte halnak bele csecsemők ebbe a betegségbe.

Dohányos szülők gyermekénél súlyosabb lehet a lefolyás
Dr. Novák Hunor szerint az alapvető higiéniás feltételek betartásán túl (vagyis beteg, náthás embert engedjünk a gyerek közelébe (különösen, ha fél-1 évnél fiatalabb), ne ölelgessük, ne puszilgassuk betegen) más módszerek is rendelkezésre állnak ahhoz, hogy ne súlyosbítsuk a fertőzés lefolyását. Ezek egyike a dohányzás mellőzése.
– hívja fel a figyelmet. Novák Hunor szerint amennyiben a kisgyermek elmúlt egyéves, az orrszíváson kívül megoldás lehet még a testhelyzet megemelése párnával úgy, hogy ne vízszintben feküdjön a kisgyermek, a folyadék folyamatos pótlása, illetve az egy szobában történő alvás a gyerekkel. Utóbbi azért is fontos, mert ilyenkor akár órák alatt is jelentősen romolhat az állapota. Fontos, hogy ha látszik, hogy csúszik bele egy betegségbe, akkor ne hagyjuk elzárva egy másik szobában, mert így nehezebben észleljük a gyereket és az állapota romlását is, fontos időben orvoshoz fordulni – mondta el.

Védőoltás van, de nem mindenkinek
Novák Hunor szerint a hörgőgyulladás ellen létezik védőoltás, amely eléggé speciális, éppen ezért csak egy bizonyos betegkör számára érhető el.