1997-ben mindenki a walesi hercegné és Dodi Al-Fayed izzó szerelmére volt kíváncsi. Egy nőre, aki az angol arisztokrácia hurkából kiszabadulva a saját kezébe vette a sorsát. Végül egy szörnyű tragédia vetett véget Diana életének, igazságtalanul fiatalon, két gyermeket hátrahagyva. Most megismerheted Lady D utolsó napjának történéseit.
Kövesd végig Diana utolsó napját
Augusztus 30. szombat - Szardínia partjainál, a Jonikal jachton Diana boldogan ébredt, hiszen két nap múlva Londonban újra láthatta fiait, akik ekkor Balmoralban, a skóciai kastélyban voltak apjukkal, Károly herceggel. Dodi azonban meglepetéssel készült, így rávette a walesi hercegnét, hogy aznap utazzanak el Párizsba. Szardíniát egy magánrepülővel hagyták el – mely az apja tulajdonában lévő Harrods áruházé volt. Helyi idő szerint 15:20-kor érkeztek meg a Le Bourge repülőtérre. Autóba szálltak, és elindultak Párizs előkelő negyedébe.

Dodi a lenyűgöző Windsor villát szánta meglepetésül a szeretett nőnek, amit apja vásárolt meg még a nyár elején. Egyszerre csodás „ajándék" és üzenet. Itt lakott ugyanis VIII. Edward angol király, aki lemondott a trónról, hogy elvehesse a már kétszer elvált Wallis Simpsont. Dodinak részben titkolt szándéka volt, hogy szorosabbá fűzze kettejük kapcsolatát. Ez a villa - az átlag polgár és egy arisztokrata házasságával - kiválóan szimbolizálta azt, ahogy Dodi látta kapcsolatukat. Arról, hogy Diana miként értékelte ezt a fajta gesztust, sajnos nincsenek információk.
A háznéző után a Ritz Hotelbe mentek, őket követte egy biztonsági autóval Henri Paul – akinek később igen jelentős szerepe lett. Már várták őket a fotósok – bár a java még nem értesült érkeztükről -, így a hátsó bejáratot használva mentek be az épületbe. Diana egyből a királyi lakosztályba, Dodi azonban az ékszerüzletbe ment. Tíz nappal előtte rendelt egy gyémántgyűrűt, mely130 ezer fontba került. Ezután ő is csatlakozott Lady D-hez.

Azt, hogy akkor megkérte-e a kezét, homály fedi. Rosa Monckton – Diana akkori legjobb barátnője és bizalmasa – azonban állítja, hogy ő biztosan értesült volna arról, ha a lánykérés megtörténik. Lehetséges, hogy Dodi feltette ugyan a nagy kérdést, de kosarat kapott? Ez örökre kettejük titka marad.
Este hét órakor elindultak Dodi párizsi lakásába. Autójukat ekkor Philippe Dorneau vezette, mivel Henri Paul munkaideje lejárt. A sofőr a Ritz bárjában legurított néhány italt, majd hazament.
Fél tíz felé a Chez Benoit Rue Saint-Martin bisztróban szerettek volna vacsorázni, ám az épület előtt lesben álló fotósok és a vendégek központi figyelme feszélyezte őket, így visszamentek a Ritzbe.
Ekkora már a francia fővárosban lévő összes lesifotós tudta, hogy a híres pár Párizsban van.

Hol máshol várták volna őket, mint a Mohamed Al-Fayed tulajdonában lévő Ritz Hotelnél. A pár ismét csak a hátsó bejáratot használva átment a hotel éttermébe, a L'Esparonba. A tenger gyümölcsei elfogyasztása után, mindketten felmentek a királyi lakosztályba. Innen Diana felhívta a fiait – akkor ugyan még nem tudták, de ez volt az utolsó beszélgetésük.
Diana és Dodi később úgy döntöttek, hogy inkább a férfi lakásán töltik az éjszakát – a hotel vendégeit nagyon zavarták a bejárat előtt összegyűlt paparazzók és bámészkodók. Dodi kiment a fotósokhoz, kérte a türelmüket, és megígérte, hogy később készíthetnek róluk képeket, amikor távoznak a hotelből. Azonban a férfi terve más volt; két kocsival megpróbálják elterelni a fotósok figyelmét, míg ők a hátsó kijáraton át távoznak egy harmadikkal. Mivel az aktuálisan szolgálatban lévő sofőr, Philippe Dorneau az elterelő autót vezette, Dodi Henri Pault kérte meg az „igazi" autó vezetésére. Azt a Pault, aki néhány órája jó pár italt megivott a hotel bárjában. Hogy erről tudott-e Dodi, csak nem érdekelte, már sosem derülhet fény.

A lesifotósokat azonban nem lehetett ilyen könnyen átverni, többen átvonultak a hotel hátsó kijárathoz – köztük egy magyar paparazzó, Veres László is. Az akkor készült fotókon jól látszik, hogy se Dodi, se Diana nem volt bekötve, ahogy az ittas sofőr sem. Csupán a testőre, Trevor Rees-Jones használta a biztonsági övet. Amikor a pár augusztus 31-én 00:20-kor elhajtott, a várakozó fotósok - akik 10-15 ezer fontot is kaphattak egy jól sikerült képért – üldözőbe vették őket. Köztük volt Veres László is, aki elmondta, hogy hihetetlen sebességgel száguldott a Mercedes, ők természetesen követték, de nem érzi, hogy felelős lenne a történtekért.
A tragédia a Place de l'Alma alagútban történt, az autó kb. 130 km/h-s sebességgel nekicsapódott az utat elválasztó 13. pillérnek. A sofőr, Henri Paul és Dodi azonnal meghaltak, de Diana még élt.
A paparazzók hiénaként kattintgatták fényképezőgépeiket, de egyes állítások szerint se segítséget nem nyújtottak, se mentőt nem hívtak. Egy arra járó orvos, dr. Frederic Malliez – átverekedve magát a fotósokon – próbált segíteni Lady D-nek, ő volt az, aki életben tartotta az általa kihívott mentők kiérkeztéig.

A Pitie Salpêtrière kórházban több órán át küzdöttek Diana életérét – még belső szívmasszást is alkalmaztak -, de a walesi hercegné augusztus 31-én, hajnali 4 órakor belehalt sérüléseibe.
Diana végső nyughelye Londontól több mint 100 kilométerre, a Spencer család northamptoni Althorp birtokán, egy kicsiny tó közepén lévő szigeten van. Csakhogy egy közeli falucska lakói arról beszélnek, hogy 20 évvel ezelőtt, egyik nap hajnalban mozgolódás volt a templomukban. Olvasd tovább...
Elkerülhető lett volna?
Sokan úgy vélik, hogyha aznap este Dodi és Diana megengedték volna, hogy pár képet készítsenek róluk a lesifotósok, akkor azok nem kezdik el őket üldözni. Mások szerint abszolút az ittas sofőr hibázott, nem lett volna szabad a volán mögé ülnie, és ilyen sebességgel hajtania. Látva Trevor Rees-Jones, a testőr esetét – ő volt a baleset egyetlen túlélője -, lehet, hogy a biztonsági öv használata is megmenthette volna a kocsiban utazók életét.

Volt bodyguardja azt állítja, Diana hercegné ma is élhetne, ha megtartotta volna a testőrségét. Sőt egyik barátnője figyelmeztette is Lady D-t, ám ő ezt félreértelmezte.
Egyes találgatások azonban a véletlent, mint tényezőt teljesen kizárják Diana és Dodi halálát illetően. Mohamed Al-Fayed szerint a fia merénylet áldozata lett, mások a Diana elleni gyilkosságról beszélnek.
Diana halálát balesetnek nyilvánították, melyben közrejátszott a sofőr magas véralkoholszintje. Egy fotóst se vontak felelősségre.

A 36 évesen elhunyt walesi hercegné számtalan karitatív tettével, felszabadult eleganciájával, példamutató önérvényesítésével elérte, hogy örökre nyomot hagyjon a történelemben.
