3 egyszerű módszer, amit minden szülőnek tudnia kell, ha érzelmileg intelligens gyereket akar nevelni

Getty Images - miljko
empátia eq érzelmi intelligencia
Vannak olyan felelősségteljesen fejlesztendő területek, amelyekre a szülőknek fokozottan oda kell figyelniük gyermekük fejlődése során. Az érzelmi intelligencia folyamatos odafigyelést és tréningelést igényel annak érdekében, hogy egészséges, érzelmekkel teli felnőtté fejlődjön szemed gyöngye.

A fejlett érzelmi intelligencia lehetővé teszi, hogy a gyerek megélje az érzelmeit, hogy azok ne szorítsák falak közé, ahol megreked, és végül belső gátakat alakít ki. A magas érzelmi intelligencia kiválóan segít abban, hogy a gyerek hatékonyan tudjon cselekedni az érzései alapján. Ez egy kulcsfontosságú képesség, amelyet már kis kortól kezdve el kell kezdeni kialakítani benne, hogy ellenállóbb legyen a kihívásokkal szemben, de ugyanakkor legyen benne empátia és érzékenység is. Megosztunk veled 3 EQ-tippet, amely segít abban, hogy gyermeked a lehető legegészségesebb módon meg tudja élni az érzelmeit.

Gyermek érzelmi intelligencia fejlesztése
Gyermek érzelmi intelligencia fejlesztése
Forrás:  Getty Images

Érzelmi intelligencia: így fejlesztheted a gyerekedét

1. Segíts gyerekednek abban, hogy értelmezni tudja az érzéseit

Az érzelmi intelligencia fejlesztése a szülőkön múlik elsősorban, hiszen ők azok, akik a gyerekért felelősek, hozzájuk tud fordulni, ha bármi éri — legyen az egy apró bibi a könyökén vagy egy nagyobb esés a libikókáról. 

A legfontosabb, hogy bátorítsd a gyerekedet arra, hogy beszéljen az érzéseiről, merje kimondani őket, semmit ne tartson magában.

Meg kell tanítani neki, hogy nem hiba és nem gyengeség, ha szomorú, dühös vagy éppen féltékeny. A lényeges az, hogy fel kell tárni a gyökerét annak, hogyan kezeli. Mindenképpen beszéljétek meg a problémásabb helyzeteket, és együtt keressetek rá megoldásokat.

2. Figyeljetek meg érzelmeket másokon

Az alacsony érzelmi intelligencia egyik árulkodó jele, amikor valaki gyakran küzd azzal, hogy felismerje saját és mások érzelmeit. Ennek kiküszöbölésére szolgál egy egyszerű vizuális gyakorlat: kapcsoljátok be a tévét, és vegyétek le a hangot. A gyermekeddel próbáljátok meg kitalálni, hogyan éreznek a szereplők. Vitassátok meg azt is, hogy a testbeszéd és a mimika milyen hatást kelthet a másik személy érzelmi állapotában. Ez a feladat segít a gyermeknek abban, hogy empatikusabbá és megértőbbé váljon.

Az alacsony érzelmi intelligencia jelei továbbá:

  • empátia hiánya
  • gyenge szociális készségek
  • ellentmondásos érzelmek
  • mások hibáztatása a problémákért
  • motiváció hiánya
  • képtelenség a kapcsolatok fenntartására

Ha véletlenül felfedezed ezeknek a jeleknek az egyikét a gyermekeden, ne ess kétségbe — semmi sincs veszve. Az érzelmi intelligencia mindig fejleszthető, csak dolgozni kell rajta.

3. Segítségnyújtás másoknak

Ha a gyermeked látja, hogy szívből közeledsz mások felé, és segítesz rajtuk, az nagyban hozzájárul ahhoz, hogy empatikus legyen. Az még frappánsabb, ha találsz valamilyen segítő tevékenységet, amibe őt is be tudod vonni, így megtapasztalhatja az érzést. Ha látja rajtad, hogy megértéssel és türelemmel fordulsz mások felé, számára is ez lesz a minta.

Melyik szülőnktől örököljük intelligenciánkat? A tudomány felfedi!Erre van szüksége a gyereknek ahhoz, hogy boldog legyen – Nem a tárgyakon múlik!5 mérgező szülői szokás, amely károsítja a gyerekek fejlődését


 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.