5 mérgező szülői szokás, amely károsítja a gyerekek fejlődését

A mérgező szülőség egy ismétlődő viselkedésmintát jelent, amely fájdalmas és potenciálisan káros a gyerekek számára. Ezen káros szokások miatt a gyerekek biztonságérzete csökkenhet, szégyent érezhetnek, szoronghatnak, és akár tartós pszichológiai traumát is okozhat számukra. Íme 5 példa a mérgező szülői magatartásokra, amelyeket minden szülőnek el kell kerülni.
Szülőként természetes vágyunk, hogy segítsünk gyerekeinknek jó döntéseket hozni és sikereket elérni az életben. De ennek szélsőséges esete mérgező lehet.
A legnagyobb mérgező jellemvonás, amit szeretetteljes szülők véletlenül elkövetnek, az az, hogy nem értik meg, hogy a gyermeküknek saját útja és célja van az életben.
Azok a szülők, akiknek a saját szülei nem támogatták őket gyerekként, hajlamosabbak arra, hogy kontrollálják a gyerekeiket. Fontos, hogy engedjük meg gyerekeinknek, hogy saját döntéseket hozzanak az életükben és vállalják a hibáikat, hogy kifejleszthessék az önállóságot és önbizalmat, amire szükségük van ahhoz, hogy boldoguljanak. Hasonlóképpen, ha azon kapod magad, hogy diktálod, milyen különórákra járjanak az iskola mellett, vagy milyen sportokat vagy egyéb szabadidős tevékenységeket űzzenek, próbálj meg némi kontrollt átengedni, és hagyd, hogy a gyereked felfedezhesse saját érdeklődési köreit.
A túlzottan kontrolláló szülői magatartás komoly toxicitást jelenthet.
Ez például úgy nyilvánulhat meg, hogy a szülő szoros figyelemmel kíséri, kikkel barátkozik a gyereke, nyomon követi minden mozdulatát, amikor nincs otthon, vagy csak előre jóváhagyott tartalmakat enged neki fogyasztani.
Néhány szülő azonban figyelmeztet a helikopter szülői magatartás ellen, hiszen ez a szigorú nevelés valójában még inkább lázadó gyerekeket eredményezhet. Előfordulhat, hogy a szülők minden részletet tudni akarnak arról, mi történik, próbálják irányítani, hogy mi legyen a gyerekük jövőjével, vagy túlzottan figyelik őket. Ez általában a szülő saját szorongásából vagy bizonytalanságából ered, és ennek éppen az ellenkező hatása lehet: a gyerek elkezd távolodni, vagy elrejteni dolgokat a szülő elől.
A gaslighting, azaz a gázlángeffektus olyan helyzeteket jelent, amikor a szülő folyamatosan elutasítja, eltorzítja vagy egyenesen tagadja a gyerek élményét. Ez a lelki manipuláció pedig hatalmas szülői hiba. Amikor a szülők elutasítják a gyerek érzéseinek vagy a helyzetekről alkotott véleményének érvényesítését, különösen, ha a szülő és a gyerek közötti nézeteltérésről van szó, az arra késztetheti a gyereket, hogy kétségbe vonja a saját valóságát és hogy bízhat-e saját magában.
A bűntudat kihasználása olyan gyakorlat, amelyet sok toxicitással küzdő szülő alkalmaz.
A szülők úgy gondolhatják, hogy csupán irányítják a gyerekeiket, miközben valójában manipulálják őket, hogy azt a döntést hozzák meg, amit ők helyesnek tartanak, anélkül, hogy valódi életbeli készségeket tanítanának nekik. Ha bűntudatot keltesz a gyerekedben, hogy megakadályozd őt abban, hogy olyan döntéseket hozzon, amiket te nem hagysz jóvá, akkor a gyerek úgy érezheti, hogy nem képes saját döntéseket hozni, vagy inkább titokban hozza meg azokat, így lehetetlenné válik, hogy segítséget vagy beavatkozást kapjon, amikor a legnagyobb szüksége lenne rá.
Fontos, hogy világos és egészséges határokat állítsunk fel a gyerekeinkkel. A szülői határok hiánya rendkívül függővé váló, és kevesebb önállósággal rendelkező gyerekeket eredményezhet.
A határok hiánya azt is eredményezheti, hogy a gyerekek kevésbé hajlandók kapcsolatba lépni a szüleikkel, mivel úgy érezhetik, hogy távolságra van szükségük egy túlzottan irányító vagy érzelmileg túlfeszített szülőtől.
Ha úgy érzed, hogy egyes szülői viselkedések, amiket itt felsoroltunk, valamilyen formában rád is jellemzőek, nyugodj meg, ez még nem jelenti azt, hogy toxikus szülő lennél. Az, hogy felismered ezeket a káros szokásokat, már az első lépés: elfogadtad, hogy van mit változtatni - írja Parents.com. Hogyan érheted el, hogy megszabadulj ezektől a viselkedésektől, és átválts egy pozitívabb szülői stílusra, mint például az autonómia-támogató szülőség vagy az aktív szülőség?
Gondold át, honnan erednek ezek a viselkedések, miért tanúsítod őket, és mi váltja ki őket. Lehet, hogy érdemes terapeutához fordulnod, hogy magad is foglalkozz a szülőként hozott döntéseid mögötti problémákkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.