Szakértő a mamahotelről: ártunk vagy használunk gyermekünknek, ha otthon tartjuk?

A "mamahotel" kifejezés egyre gyakrabban kerül szóba a mai társadalomban. Egy rendkívül összetett jelenségről van szó, mely több gazdasági, társadalmi és pszichológiai tényező hatására alakul ki. A cikk célja, hogy megvizsgálja a jelenséget, majd egy szakértő segítségével megkíséreljük megválaszolni a kérdést: ártunk vagy használunk vele felnőtt gyerekünknek?
A mamahotel kifejezés eredetileg gúnyneve volt azoknak a húszas-harmincas, kirívó esetben negyvenes éveikben járó felnőtteknek, akik a szülői ház kényelmében laknak. Pedig egy szomorú jelenségről van szó, melyet csak részben lehet gazdasági problémákkal magyarázni.
A pénz szerepe nem elhanyagolható, ugyanis főleg a lakhatási válság által súlyosabban érintett Y és Z generáció marad a mamahotelben: 2022-ben a hazai 20 és 29 évesek mintegy 56%-a élt szüleivel.
Ugyanakkor ahhoz, hogy valaki még a harmincas éveiben is a szüleivel éljen, a pénz kérdése sokszor csak kifogás. A helyzet kialakulásához mindkét fél szükséges: egy önállósodástól félő gyerek és túlságosan ragaszkodó szülő.
Amikor egy fiatalember kirepül a fészekből és önálló életet kezd, új fejezet kezdődik a szülők számára is, annak megannyi kihívásával. Gyakori jelenség, hogy ilyenkor a szülő megretten és saját komfortja érdekében inkább otthon tartja a gyereket. Sokszor fordul elő az is, hogy egy anyának nincs meg a saját társasága, esetleg hozzászokott, hogy másokat szolgál, így különböző manipulációs technikákkal ráveszi gyerekét, lakjon inkább vele.
Az ilyen szülő sokszor kontrollmániás, mérgező nevelést gyakorol, olykor még az érzelmi bántalmazás eszközétől sem riadnak vissza.
A gyerek szempontjából is logikus lehet az otthonmaradás, mivel nem kell albérletet fizetnie, kényelmes kapcsolati hálója van és nem kell az önálló élettel járó felelősséget a vállára vennie. A felnőtt gyerek elengedése nemcsak az utód, de a szülő pszichés jóléte szempontjából is fontos, ugyanis ilyenkor önmagukat is szabotálják. Az elsődleges áldozat mégis a gyerek, aki képtelenné válik az önálló életre, megreked a gyerek szerepében.
Dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológus véleménye alapján nem önmagában a mamahotellel, és az általa nyújtott biztonsággal, szeretettel, családi kötelékkel van a probléma.
„Mindig az a kérdés, hogy végbemegy-e a leválásnak a természetes folyamata vagy sem” - fogalmazott a szakember.
Igazán az a problémás, amikor a gyerek megreked a személyiségfejlődésében és több ideig lakik a mamahotelban, mint kellene. Öntudatlan folyamatok mennek ilyenkor végbe: sokszor a gyerek értékeli le magát, nem hisz magában és kialakul benne egy félelem, hogy nem állja meg a helyét a világban. Ilyenkor ösztönösen oda húz, ahol biztonságosabb neki, a szülő pedig azt hiszi, segít azzal, ha fenntartja ezt a „hotel” funkciót.
Gondolatmenetét ekképp zárta Dr. Makai Gábor: „Hosszútávon azt gondolom, hogy egyértelműen káros, hiszen nem oldódik meg maga a probléma, ami meg inkább arról szól, hogy kicsit infantilis gyermeki szinten ragad. Nem kicsit megreked egy gyermeki szinten a felnőtt, és alapvetően a világ számára fenyegető és veszélyes.”
A cikk megjelenését a Generali Biztosító támogatta.
Fiatal szülőként szeretnéd elkerülni azt, hogy most még kicsi gyermeked 15-20 év múlva anyagi okok miatt maradjon a mamahotelben? Egy időben elkezdett biztosítással védett megtakarítás segítségével megalapozhatod gyermeked önálló életkezdésének anyagi hátterét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.