Amiért még a lábujjadat is elvesztheted: tények és igazságok a cukorbetegségről

Forrás: Thinkstock -
tény hasnyálmirigy inzulinrezisztencia igazság cukorbetegség Schobert Norbert
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A köztudatban egyre inkább kiemelkedő szerepet kapó cukorbetegség már nem csak jóval több embernél jelentkezik, mint korábban, de már a kisgyermekeket is érinti. Meglepő adatok következnek a betegségről és annak szövődményeiről!

A Nemzetközi Diabétesz Szövetség szakértőinek adatai alapján idén már közel 382 millió embert érint a cukorbetegség, ebből 600 ezer ember magyar. Az érintettek nagyrészüknek 2-es típusú diabéteszben szenved, ami egyértelműen visszavezethető a mozgásszegény életmódra is.

Forrás: Thinkstock

Évente 5,1 millió ember hal bele ebbe a betegségbe, nagyobb hányaduk 40-59 év közötti. Világnézetben tekintve egyre inkább nő a cukorbetegek száma: 175 millió ember kezeletlen cukorbetegséggel él, aminek az egyik fő oka, hogy alacsony vagy közepes jövedelmű országban élnek, ezért nincs lehetőségük orvosi ellátásra.

Mi is pontosan a cukorbetegség?

A cukorbetegség (diabétesz) a vércukor feldolgozási zavara, aminek oka a hasnyálmirigy által termelt, inzulin nevű hormon hiánya vagy a szervezet inzulinnal szembeni érzéketlensége (inzulinrezisztencia). Inzulin híján a sejtek nem képesek a glükóz felvételére, emiatt megemelkedik a vércukorszint, emiatt alakul ki a betegség.

A 2-es típusú diabétesz okozói a finomított szénhidrátok, minél magasabb a glikémiás indexük, annál gyorsabban szívódnak fel a szervezetben, ezzel a vércukorszint emelkedését okozva a vérben. Az ördögi kör egyszerű: az inzulinhullám miatt a sejtek védekezni kezdenek a szervezetbe vitt cukrok ellen, így alakul ki az inzulinrezisztencia. Ám az agy érzékeli a szervezetben lévő cukrokat, ezzel „utasítja” a hasnyálmirigyet a további inzulin termelésére, azonban az előbb-utóbb beadja a kulcsot – olvasható A nagy kalóriahazugság című könyvben.

Diabétesz személyiségek - A cukorbetegség lelki okai

A cukorbetegség mára népbetegségnek számít, sőt egyes előrejelzések alapján az elkövetkezendő száz évben még többen fognak tőle szenvedni. Már a 17. században már komolyan vizsgálták a kialakulásának okait, a szakértők mostanra azonban már közelebb kerültek a megoldáshoz - sőt lelki okait is feltárták.

Nem válogat, bármilyen korosztályt érinthet

A gyermekek között ritkának számító népbetegség mostanra annyira kinőtte magát, hogy náluk és a kamaszok körében is egyre gyakrabban fordul elő. Esetükben általában „csak” az 1-es típusú cukorbetegségről beszélünk.

Forrás: Thinkstock

A cukorbetegség több komoly szövődménnyel is járhat, köztük említhetjük a koszorúér betegségeket, az érelmeszesedési jelenségeket, a láb keringési zavarait (és a velejáró szövődményeket), az idegrendszeri – és vesekárosodást, valamint a szemészeti szövődményeket is.

Schobert Norbert

A 2-es típusú cukorbetegség, nem örökletes és a sorssal sincs összefüggésben, csupán az életmódunk által gerjesztett probléma, ami – elsőként inzulinrezisztenciával mutatkozik meg – egy egyén cukorfogyasztásával követhető össze. Már egészen kisgyerekként találkoztam ezzel a betegséggel, mivel a nagyszüleim és a nagybátyám súlyos cukorbetegek voltak. Folyamatosan diétáztak, tablettákat szedtek, végül a nagymamám 56 évesen, a nagybátyám – aki ereje teljében volt – 60 éves korában hunyt el. Mindkettejük idegeit tönkretette a cukorbaj, a nagybátyám lábujjait le is kellett vágni, arra a szagra, amit azután áradt a lakásban, a mai napig emlékszem.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.