Szorongás az első sorból – így keseríti meg egy ember életét a mentális betegség

Forrás: Thinkstock -
betegség terápia szorongás mentális betegség egészség mentális zavarok
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Marisa Lancione életmódblogger szerint a szorongás egy olyan állapot, amivel könnyű azonosulni, hiszen sokan megtapasztaltuk már életünk során – még ha valójában nem is realizáltuk. Az egyszerre két mentális problémával küzdő nő őszintén vallott arról, hogy a népbetegségnek számító szorongás olykor hogyan uralkodik el rajta.

„A pillangók a gyomrodban vagy a mellkasi szorítás mind ide tartoznak. Normális helyzetekben is előfordulnak, azonban a szorongásos zavar más történet.”

Forrás: Thinkstock

A szorongásos zavar egy súlyos mentális betegség, amikor egy mások számára érdektelen dolog az érintettből irracionális félelmet vált ki. Amennyiben ez állandósul, a beteg idővel képtelenné válik a normális életminőség kialakítására. Különböző formában és tünetekkel mutatkozhat meg a szorongás: szívdobogás, légszomj, alvászavarok, szédülés, pánikbetegség, fóbiák és generalizált szorongásos zavar formájában is.

Lady Gaga: "Egész életemben szenvedtem a szorongástól"

A depresszió jelei és a vele járó szorongások mindennap jelentkeznek a kaméleonstílusú híres énekesnőnél – őszintén beszélt érzéseiről egy interjúban!

Marisa annyira „szerencsés”, hogy nem csupán bipoláris zavartól, hanem – a pszichiáterek által társbetegségnek hívott – szorongásos zavartól is szenved egyszerre.

„Az emberek gyakran megkérdezik, mi váltja ki belőlem a szorongást. Vegyük például a bevásárlást, ami elsőre nevetségesen hangozhat másoknak. Ki kell találnom, mit akarok venni, listát írnom és megkeresnem a termékeket, amitől frusztrált leszek.

Egyszer azért is rám jött egy szorongásos roham, mert nem találtam a szalvétákat,

és sírva fakadtam a bolt közepén. Máskor a tömeg miatt szorongok.”

Mi zajlik le belül egy emberben, ha szorong?

„Már szinte minden napom így kezdődik. Felébredek, az egész testem feszült, a kezem és a lábam bizsereg, olyan érzés tör rám, hogy valami fontosat elfelejtettem, de nem emlékszem rá. Nehezen összpontosítom és csoportosítom a teendőimet, mintha fejben a felhők között járnék, emiatt ideges leszek.”

Tudtad?

A szorongásos zavarok a leggyakoribb betegségek közé tartoznak, a világ népességének 25 százaléka legalább egyszer átesik valamely formáján életében. A nőknél nagyobb számban fordul elő ez a kórkép, kétszer-négyszer nagyobb gyakorisággal, mint a férfiaknál.

Marisa kísérletezett önmagán, hogy megtudja, meddig bírja kitolni a saját szorongásának határait. „Eljött a szokásos heti gyógyszertári látogatásom napja. Sajnos rossz napot fogtam ki, amit már akkor éreztem, amikor elhagytam a házat. A szívem csapkodott a mellkasomban, és jött a szokásos bizsergető érzés a testemben. Annak ellenére, hogy nem sütött a nap, napszemüveget kellett felvennem, mert túl világos volt a szememnek. A gyógyszertárban mintha a telerakott polcok színei közelítettek volna felém. A testem ordított, hogy menjek el onnan, mert baj lesz. Mégis maradtam, és igyekeztem stimulálni az érzékeimet, realizálni, hogy szorongok.

Forrás: Thinkstock

Addig bírtam, amíg hazaértem, akkor az összes színes dobozú gyógyszert elrejtettem a takaróm alá.”

A lány sokszor érzi azt, hogy a világ összeesküdött ellene, olykor nehezek a napjai, és sosem tudja, mi fog történni a következő pillanatban.

Somogyi Katalin, a Life.hu szakértője

A szorongásos zavarok egyik legjellemzőbbike a pánikzavar, ami a legnagyobb lelki szenvedést képes okozni az érintettnek, a másik a szociális fóbia, ami szintén veszélyes, mert gyakorlatilag mindenhol emberek vesznek minket körbe. Ezeknek lehetnek kombinációi a generált szorongások, amikor az illető már sok mindentől fél. Vannak olyan külső behatások, amelyek a környezetünkből érnek minket, de az csak rajtunk múlik, hogy stresszként vagy szorongásként éljük meg. A negatív stresszel járó folyamatok esetében (válás, haláleset stb.) szintén az egyéntől függ, miként dolgozza fel a helyzetet.

A szorongás kezelésének legkönnyebb módja a negatív gondolatok elengedése, – egy kognitív terápiára hasonlító önsegítő gyakorlattal –, amikor egy lapra felírjuk az automatikussá vált negatív gondolatainkat (mint például azt, hogy az illető valamire alkalmatlan, nem elég jó valamiben). Ezekkel szembesülve a páciens elengedéses gyakorlattal oldja a kialakult, berögzült, szorongást kiváltó gondolatokat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.