Víztakarékosság: megoldások, amelyekkel nemcsak a pénztárcádat, hanem a környezetet is kíméled

kert nő, locsolás virágok
Shutterstock - goffkein.pro
fenntartható fejlődés víztakarékosság öntözés
Még csak május eleje van, de már tikkasztó nyári meleg van, emiatt nemcsak nekünk, hanem a növényeinknek is plusz folyadékra van szüksége. Ám az állandó locsolás sokba kerül, nem beszélve arról, hogy a fenntartható fejlődés érdekében a vízpazarlást is vissza kell szorítani.

A tavaszi nyár, a 25 fok feletti hőmérséklet arra ösztönzi a gondos kertészt, hogy ne csak magt, de a növényeit is hidratálja, ám a túl sok víz nemcsak a növényeknek és a család pénztácájának árt, de a fenntartható fejlődést sem szolgálja. A következő víztakarékosságot segítő tippekkel sokat spórolhatsz.

A víztakarékosság első szabálya: a megfelelő növényt a megfelelő helyre

Mindannyian szeretnénk szép virágokat és saját konyhakertet. Előbbi az szemünknek csodálatos látvány, utóbbi az egészségünkre is jó hatással lehet. A dísznövényeknél nagyon fontos, hogy megtaláld a növény igényeinek legjobb körülményeket. Olyan kertbe, ahol szinte egész nap tűz a nap, szárazság és napfénytűrő évelőket érdemes ültetni. A jó, komposztált, trágyázott talaj is sokat hozzátesz a növények fejlődéséhez, némi tápanyaggal a vízmegtartás is jobb lehet. Az echinacea, cickafark, verbéna és hasonló, gyönyörű és nagyon hasznos gyógynövény jól bírja a sivatagi körülényeket, kevés locsolással is beéri. Árnyékos helyekre árnyéktűrő növényeket érdemes ültetni, amelyek szintén kevés vízel érnek, mit például az árnyékliliom, amelynek rengeteg fajtája létezik, egyik szebb, mint a másik. nem igényel sok locsolást, sőt, ha több vizet kap a kelleténél, a gyökerei elrohadhatnak, így igazán hálás növénynek számít. Ugyanide nyugodtan ültethetsz tollbugát is, és a talajtakaró növények is sokat segíthetnek a megfelelő vízgazdálkodásban. A konyhakerti növényekre ugyanez vonatkozik, nem minden zöldség szereti és bírja, ha egész nap égeti a nap. A kertészetekben dolgozó szakemberek szívesen segítenek, érdeklődj bátran, mondd el, milyen körülmények közé szeretnél növényeket ültetni.

Ott locsolj és azzal, ahol és amivel kell

A hagyományos locsolásnak mára leáldozott. A tömlő végére rengeteféle vízspóroló fejet lehet már kapni. Ültetéskor a kimondottan a gyökeret célzó öntözőfejek a legalkalmasabbak, hiszen ilyenkor a növénynek sok vízre van szüksége a gyökrersedéshez, viszont csak a földlabdát érő vizet tudja ehhez hasznosítani. A locsolás jobb este végezni, amikor a víz nem párolog el a talaj felszínéről, hanem a gyökerekig hatol. A nappali öntözéskor kijuttatott víz jelentős része elpárolog, ezért ez roppant pazarló módja a virágok itatásának. A szórófejes megoldások mellet kiváló módszer a csöpögtetős öntözés, amely csöpögtetőrendszer kiépítésével lehetséges. annak ellenére, hogy nagyon komolyan hangzik, nem túl költséges, gyorsan megtérülő projekt. Kaphatóak olyan a földbe helyezhető szilárd, lassan feloldódó tápanyagok, amelyek egyúttal a vízgazdálkodásban is segítenek. Érdemes az öntzést is a kertészetekben dolgozó kertészmérnök szaemberekkel megvitatni, akik a terület nagysága, a talaj milyensége és az elültetett növények igényei alapján tudják a lehető legjobb megoldást javasolni. 

Mulcsolj, így hetente egyszer, sőt ritkábban is öntözheted a növényeket

tuja, ágyás talajtakarás
Mulcsolj, mulcsolj és mulcsolj!
Forrás: Eduard Kalinin/Shutterstock

A talajtakarás nagyon fontos pillére a vízspórolásnak. Mulcsolj, mulcsolj és mulcsolj! Legyen az fakéreg, szalma vagy éppen érett komposzt — ez a lehető legjobb megoldások egyike —, a lényeg, hogy ha beültetted a kerted, ágyásod, magas ágyásod, fedd be valamilyen természetes anyaggal a talajt. A mulcsolás abban segít, hogy a víz a felszínről ne tudjon elpárologni, a föld sokáig megőrzi a nedvességtartalmát, így csak ritkán kell locsolnod. Van, aki azt mondja, heti egyszer locsol, van, aki csak 2-3 hetente egy alkalommal öntözi a növényeket, de semmiképpen nem minden nap, pláne nem napi kétszer. A talajtakarás másik nagy előnye a víztakarékosságon túl, hogy megszűnik a gazolással töltött idő, ugyanis a mulcs alatt a gazok elpusztulnak. 

Gyűjtsd az esővizet

Biztos te is megfigyelted, akárhogy is locsolsz, elég egy kis eső, utána sokkal többet fejlődnek a növényeid, mint amennyit a kitartó öntözés során. Már csak ezért is érdemes esővízgyűjtésbe fognod. Számos lehetőséged van, a dizájnos 70-100 liter víz begyűjtésére alkalmas, a kert díszeként is kitűnő tartály mellett a sima hordó is alkalmas rá. A legjobb, de szakembert és kiépítést igénylő verzió a föld alatt elhelyezhető, különböző méretekben kapható, hatalmas mennyiségű vizet öszsegyűjtó tartály, aminek a költsége nem kicsi, sőt, de megtérül, nem is különösebben hosszútávon. A kisebb hordószerű esővízgyűjtőkhöt locsolótömlő is csatlakoztatható, de ha csak sima műayag hordókba gyűjtesz sincs semmi probléma, házilag is össze tudod barkácsolni a tömlőcsatlakoztatást. Fontos, hogy a víz algásodásának megakadályozás érdekében ne átlátszó vagy fehér hordót használj. 

esővíz, kislány locsolás
Gyűjtsd az esővizet
Forrás:  Halfpoint/Shutterstock

Ne feledd, a víztakarékosság nemcsak a pénztárcádat kíméli, hanem a környezetet is, hiszen a fenntartható fejlődés alapja.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.