BMI helyett BRI: miért jobb a testkerekségi index, mint a testtömegindex?

túlsúly BRI testkerekségi index elhízás BMI
A szakértők új módszert javasolnak az egészségügyi kockázatok felmérésre. Úgy gondolják, a BMI helyett jobb a BRI, a testkerekségi index, ami a test méreteit figyeli, és nem a tömegét.

A kutatók megállapították, hogy a kerekebb testalkatú embereknél akár 163 százalékkal nagyobb valószínűséggel alakulhat ki egészségi problémák, mint a vékonyabb derékkal rendelkező társaiknál. Szerintük a BMI helyett alkalmazandó BRI pontosabb előrejelzője lehet a szívbetegségeknek és a halálozásnak, mint a testtömegindex. A testkerekségi index (BRI) a testmagasság és a derékkörfogat alapján kerül kiszámításra.

BMI helyett BRI, testtömegindex, testkerekségi index
Szakértők szerint BMI helyett jobb a BRI 
Forrás: Shutterstock

Miért jobb a BMI helyett a BRI?

A BMI egy széles körben használt, de az utóbbi időben vitatott mérőszám, amely a testmagasság és a testsúly alapján határozza meg, hogy valaki alultáplált, normál testsúlyú, túlsúlyos, elhízott vagy extrém módon elhízott. A BMI-t, mint orvosi mérőszámot széles körben kritizálják - főként azért, mert gazdag fehér férfiak tanulmányozásával fejlesztették ki, akiknek más az átlagtömege, mint más demográfiai csoportoknak. Ráadásul a tanulmányok kimutatták, hogy a zsír testen való elhelyezkedése nagyobb hatással lehet az egészségünkre, mint a teljes zsírmennyiség. A BMI pedig pont ezt nem veszi figyelembe.

A középső testrész és a létfontosságú szervek körül csoportosuló zsír, a zsigeri zsír összefüggésbe hozható a cukorbetegség, a magas vérnyomás és a szívbetegségek kialakulásának fokozott kockázatával. A közvetlenül a bőr alatt, például a lábak és a fenék területén felhalmozódott zsír azonban nincs összefüggésben az egészségügyi kockázatokkal. Dr. Wenquan Niu BRI kutató a The New York Timesnak elmondta, hogy a hasi zsír „csendes gyilkos, amely kevés észrevehető tünet nélkül, lopakodva rombolja az egészségünket, különösen a látszólag sovány embereknél”.

A derékbőség és halálozás kapcsolata

Dr. Niu és kollégái kutatását a Journal of the American Medical Association című folyóiratban tették közzé. Több mint 320 900 amerikai felnőttet vizsgáltak 20 éven keresztül - a kapott adatokon keresztül értékelték, hogy a BRI mennyire jósolja meg a halálozást. A résztvevőket magasságuk, súlyuk és derékbőségük alapján öt csoportba sorolták. Az ötös csoportnak volt a leggömbölyűbb teste, a hármas csoport volt az átlagos, az egyes csoportba tartozók voltak a legvékonyabbak. Kizárták más tényezők, például az életkor, a nem, az etnikai hovatartozás, a jövedelem, a dohány- és alkoholfogyasztás, a családi előzmények és a cukorbetegség hatását. Amikor az egyes csoportokban bekövetkezett halálesetek számát vizsgálták, azt találták, hogy a legkerekebb csoportba tartozók 49 százalékkal nagyobb valószínűséggel haltak meg, mint az átlagos csoportba tartozók. Érdekes módon az egyes és a négyes csoportba tartozók 25 százalékkal nagyobb valószínűséggel haltak meg, mint az átlagos testalkatú csoportba sorolt személyek.  

Woman,Stepping,On,Floor,Scale,And,Measuring,Tape,At,Home,
mérleg fogyás diéta
 Szakértők egyre inkább elavult mérőszámként tekintenek a BMI-re.
Forrás: Shutterstock

Hasonló eredményekkel zárult a Nanjingi Orvosi Egyetem kutatása is, amely a Journal of the American Heart Association című folyóiratban jelent meg. Az ottani kutatók azt találták, hogy ha valakinek hat éven át folyamatosan magas a BRI-értéke, az 163 százalékkal növelte a szív- és érrendszeri betegségek — például a szívroham és a stroke — kialakulásának kockázatát. A tanulmány szerzője, Dr. Yun Qian elmondta, hogy ennek oka az lehet, hogy az elhízás és a magas hasizsír-szint számos olyan állapottal hozható összefüggésbe, amelyek miatt nagyobb valószínűséggel alakul ki szívbetegség, például magas vérnyomás.

Dr. Qian hozzátette: „A BRI-mérések potenciálisan felhasználhatók a szív- és érrendszeri betegségek előfordulásának előrejelző tényezőjeként."

BMI elavultsága és kritikái

Úgy tűnik, hogy a szakértők egyre inkább elavult mérőszámként tekintenek a BMI-re. Az Amerikai Orvosi Szövetség 2023-ban azt ajánlotta, hogy ne használják széles körben az orvosi rendelőkben. A szervezet szerint a BMI használata problémás, mert:

  • csak jómódú fehér férfiak adatai alapján kísérletezték ki, ennek ellenére minden demográfiai csoport esetében alkalmazzák, ez pedig pontatlanná teszi az eredményeket. 
  • nem képes különbséget tenni az izomból és a zsírból származó súly között, ezért például az erősen izmos sportolókat is elhízottnak minősíti.

Ennek ellenére a BRI-t sem tartják tökéletesnek - jobb ugyan, mint a BMI, de még mindig állandósítja a testsúlyközpontú egészségügyi ellátást.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.