A kávé nem várt hatása: lassítaná az öregedést a reggeli kotyogós?

Getty Images - Vladimir Vladimirov
kávé öregedés egészség
Számos tanulmány született már arról, hogy a kávézás jótékonyan hathat az egészségünkre. Azonban nemrég arra derült fény, hogy a kávé hatása az öregedés lassítására is kiterjed.

A modern ember életének egyik nagy kihívása az öregedés lassítása. A kutatások egészen meglepő eredménye szerint ennek remek eszköze lehet a kávé. Vajon hogyan képes a kávé hatása megfékezni az öregedést?

Kávé hatása az öregedésre?
Lassítanád az öregedést? Kutatások alapján ideje elkezdeni kávézni!
Forrás:  Getty Images

A kávé jótékony hatásai, avagy még egy ok a reggeli kotyogós mellett

Noha a túlzott kávéfogyasztás, valamint a cukorral és tejszínnel telenyomott kávék miatt sokan egészségtelennek tartják, mértékkel fogyasztva valójában egészséges a kávé. Jótékonyan felpörgeti az anyagcserét, javítja a koncentrációt, védi a májat, csökkenti a cukorbetegség kialakulásának kockázatát, de még a zsírégetésben is jó szolgálatot tesz.

Kutatások szerint a máj és vastagbélrák kialakulásának kockázatát is képes csökkenteni a kotyogós.

Azonban kevesen gondolnák, hogy a kávé hatására még az öregedés is lassabb tempóra vált.

Így lassítja az öregedést a kávé hatása

A kávébab antioxidánsokban, például klorogénsavban gazdag, ami semlegesíti a gyulladást és rákot okozó káros szabadgyököket. Így segít megfékezni a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát, csökkenti az oxidatív stresszt, de talán ennél is lényegesebb, hogy lassítja a sejtek öregedését.

A kávézás gyulladáscsökkentő hatása miatt az időskorra jellemző szív és érrendszeri megbetegedések kialakulásának veszélye is leredukálódik.

A koffein mellett a kávé hatása az úgynevezett bioaktív vegyületek miatt is pozitív, mivel ezek javítják az érfalak szerkezetét, így csökkentve a magas vérnyomás, valamint az artériák károsodásának esélyét. Ezen felül a kávé még az idegsejteket is védi, mivel képes redukálni az olyan neurodegeneratív betegségek kialakulásának kockázatát, mint az Alzheimer vagy Parkinson-kór.

Egyes tanulmányok még azt is megerősítik, hogy a kávé hatása a DNS épségének megőrzésére is kiterjed.

Hogyan igyuk, hogy a kávé hatása pozitív legyen?

A kávé hatása a szervezetre természetesen pozitív lehet, a hangsúly a mennyiségeken van. Szakértők véleménye szerint napi 130-400 mg koffein fogyasztása az egészséges, ami személyenként eltérhet. Ez nagyjából napi 2-5 csésze eszpresszót jelent. Fontos hangsúlyozni, hogy a tiszta, cukrozatlan kávé hatása a jótékony.

Nagyon nem mindegy viszont a koffein forrása: a kávé jótékony hatásai nem érvényesülnek energiaital fogyasztás esetén, viszont a zöld teát továbbra is javasolják emésztésjavító tulajdonsága miatt.

Ezt kell tenned a kávéba ahhoz, hogy lassítsd az öregedéstTe is függő vagy, ha ezt fogyasztod: napokig tart lejönni rólaA melatonin segíthet az alvászavaron, de nem mindegy mennyit szedünk

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.