Rejtett függőségek, amik lehet, hogy a te életedet is megkeserítik

Pár évtizede még szinte kizárólag az alkohollal, a drogokkal, a gyógyszerekkel és a cigarettával kapcsolták össze a függőséget a szakemberek. A mai képalkotó vizsgálatok azonban bebizonyították, hogy vannak olyan, ártalmatlannak tűnő, rejtett függőségek, melyek éppúgy az agy jutalmazásért felelős központját stimulálják, mint ezek a szerek, és nemcsak a mindennapokban okozhatnak kellemetlenségeket, de az egészségre is károsak lehetnek.
Definíció szerint az addikció egy olyan, káros szokás, melyet az érintettek szeretnének abbahagyni, de nem teszik, annak ellenére, hogy tisztában vannak vele, milyen károkat okoz a szervezetükben vagy a társas kapcsolataikban. Ez pedig nemcsak szerektől való függőséget jelenthet, hanem olyan, ártalmatlannak tűnő dolgokhoz való ragaszkodást, melyek hosszú távon a mentális egészséget, a szociális kapcsolatokat és a szervezetünket is károsítják. De melyek azok a rejtett függőségek, amik akár a te életedben is jelen lehetnek?
1. Mobilfüggőség
Már több, mint tíz éve, hogy mindenki okostelefonnal a zsebében rohangál, és nagyon úgy néz ki, hogy sokáig nem fog kimenni a divatból. Statisztikák szerint átlagosan napi három órát töltünk a telefonunk nyomkodásával, és kutatások szerint a tinédzserek fele saját magát telefonfüggőnek tartja. Napjainkban ez az egyik leggyakoribb függőség, mely a fiatalok mellett az idősebb korosztályt is érinti. A mobilfüggőség szorongást, alvászavarokat, depressziót és a teljesítmény csökkenését okozhatja a munkában vagy iskolában, emellett pedig értékes, tartalmas időtöltésektől és a társas kapcsolatoktól veszi el az időt. Érdemes időnként digitális detoxot tartani, és a későbbiekben is csökkenteni a napi képernyőidőt.
2. Cukorfüggőség
Ki ne szeretné a csokit, sütiket, édességeket? Azonban aki nem tart mértéket, az meglehet, hogy már a rabjává vált a cukornak. Bár a szakértők nem tudják egyértelműen kijelenteni, hogy maga a cukor függőséget okoz-e, az biztos, hogy egy napközben elfogyasztott finom süti vagy csoki olyan energialöketet ad a szervezetnek, és olyan erős jutalmat az agynak, hogy nem nehéz ráfüggeni az édességre. A cukorfüggőség bőrproblémákat, fogszuvasodást, elhízást, állandó fáradtságot és a libidó csökkenését okozhatja. Tudatos étkezéssel, odafigyeléssel le lehet szokni róla.
3. Edzésfüggőség
A rejtett függőségek közül ez a legalattomosabb, hiszen edzeni az egészséges életmód része, nem lehet ártalmas, gondolják sokan. Csakhogy az edzést is túlzásba lehet vinni, és nem is nehéz, hiszen a testmozgás boldogsághormonokat szabadít fel, testileg és lelkileg is jobban érezzük magunkat utána, így nem csoda, hogy sokan többet akarnak. Az edzésfüggőség káros hatásai között megjelenhetnek az étkezési- és testképzavarok, a társas kapcsolatok hanyagolása, sérülések a túlzásba vitt sport miatt. Feladni nem kell az edzést, de ha valaki arra gyanakszik, hogy függ a testmozgástól, érdemes mértéket tartani, és ha nem megy, szakember segítségét kérnie.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.