Ezerarcú PMS – avagy milyen változatos tüneteket okozhat a premenstruációs szindróma

szponzorált tartalom PMS tünetek
A menstruáció előtti napokat sok nő jól ismeri, de a PMS nem csupán enyhe ingerlékenységgel vagy csokoládé utáni sóvárgással jelentkezhet.

 A premenstruációs szindróma valójában egy összetett és meglepően sokféle tünetet produkáló állapot, amely befolyásolja az életminőségünket is. Bár a nők mintegy 80%-a tapasztal valamilyen fizikai vagy lelki változást a ciklus második felében, kevesen tudják, hogy a PMS valójában több tucat különféle panaszt okozhat – és ezek személyenként jelentősen eltérhetnek.

hüvelygomba, menstruáció, hüvelyi fertőzés, húgyuti fertőzés, felfázás. candida
Forrás: Shutterstock

A hormonális hullámvasút

A PMS a menstruációs ciklusban az ovulációt követő 7–10 napban jelentkezik, és a vérzés megindulásával általában el is múlik. A hátterében elsősorban a nemi hormonok – főként az ösztrogén és a progeszteron – ingadozása áll. Ezek a hormonális változások az agyi neurotranszmitterekre, például a szerotoninra is hatással vannak, amely az érzelmek, a hangulat és az alvás szabályozásában is kulcsszerepet játszik.
A hormonrendszer érzékenysége egyénenként változó, így az is eltérő, ki hogyan reagál ezekre az ingadozásokra. Vannak, akik szinte észrevétlenül megússzák a ciklusuk második felét, míg másoknál komoly pszichés vagy testi tünetek jelentkeznek.

A PMS legismertebb tünetei

A leggyakrabban emlegetett PMS-tünetek közé tartoznak az alábbiak.

  • Hangulatingadozás: ingerlékenység, szorongás, depresszív érzések, feszültség.
  • Fizikai tünetek: mellfeszülés, puffadás, fejfájás, derék- és hasfájdalom.
  • Étvágyváltozások: fokozott étvágy, különösen édesség, szénhidrátok iránti sóvárgás.
  • Fáradtság és alvászavar: napközbeni kimerültség, álmatlanság vagy túlzott alvásigény.

Ám a PMS „ezer arcát” csak akkor ismerhetjük meg, ha mélyebben megnézzük, mik azok a kevésbé közismert tünetetek, amelyek ezzel az állapottal járhatnak.

Hirdetés

Kevésbé ismert, de gyakori tünetek

A premenstruációs szindrómának valójában több mint 150 féle tünetét ismerjük, és sok közülük olyasmi, amire elsőre nem is gondolnánk. Íme néhány példa:

  • Kognitív zavarok: memóriazavar, koncentrációhiány („agyi köd”), döntésképtelenség.
  • Testképzavarok: ilyenkor gyakrabban jelentkezhet a negatív önkép, önutálat vagy a testtel való elégedetlenség.
  • Szociális visszahúzódás: egyesek ilyenkor kerülik a társas kapcsolatokat, nehezebben viselik a közösségi helyzeteket.
  • Bőrtünetek: pattanások, zsírosabb arcbőr, fokozott verejtékezés.
  • Érzékenyebb érzékszervek: fokozott zaj- vagy szagérzékenység, fénnyel szembeni intolerancia.
  • Emésztőrendszeri panaszok: hasmenés, székrekedés, émelygés, fokozott gázképződés.
  • Ízületi- és izomfájdalmak: különösen a nyak-, váll-, hát- és deréktájékon.
  • Szexuális változások: libidó csökkenése vagy éppen fokozódása, érzékenyebb intimterületek.
  • Szorongásos vagy pánikszerű tünetek: heves szívdobogás, légszomj, mellkasi szorítás.

Amikor a PMS túlmutat a „normálison”

Fontos megkülönböztetni a „hétköznapi” PMS-t annak súlyosabb formájától, amit PMDD-nek (Premenstruális Diszfóriás Zavar) neveznek. Ez egy pszichiátriai diagnózis, amely a nők kevesebb mint 10%-át érinti, de jelentős életminőség-romlással jár. A PMDD tünetei közé tartoznak a súlyos depressziós epizódok, szélsőséges hangulatingadozások, dühkitörések és a reménytelenség érzése. Gyakran okoz munkaképtelenséget vagy súlyos párkapcsolati konfliktusokat.

Miért fontos erről beszélni?

A PMS gyakran bagatellizált téma – sok nő maga is úgy érzi, „csak hisztis” vagy „majd elmúlik”. Ez a hozzáállás azonban hosszú távon káros lehet, mert meggátolja a megfelelő megküzdési módok kialakítását. A tünetek felismerése és elfogadása az első lépés ahhoz, hogy változtassunk.
Egy jól vezetett menstruációs napló segíthet azonosítani a ciklikusan visszatérő problémákat. A pontos dokumentálás nemcsak a nő saját megértését segíti, hanem hatékony eszköz lehet egy orvosi konzultáció alkalmával is.

Mit tehetünk ellene?

A PMS tünetei enyhíthetők – de mivel egyénenként eltérőek, a módszereknek is személyre szabottnak kell lenniük. Összegyűjtöttük a leggyakoribb kezelési lehetőségeket.

  • Életmódbeli változtatások: kiegyensúlyozott étrend, rendszeres testmozgás, koffein- és alkoholfogyasztás csökkentése, alvásminőség javítása.
  • Táplálékkiegészítők: B6-vitamin, magnézium, kalcium, omega-3 zsírsavak szedése hasznos lehet.
  • Fitoterápia: egyes gyógynövények, például a barátcserje, segíthetnek a hormonális egyensúly helyreállításában.
  • Orvosi kezelés: súlyosabb esetekben fogamzásgátló készítmények, antidepresszánsok vagy hormonpótló terápiák is szóba jöhetnek.
  • Mentálhigiénés támogatás: pszichológus, terapeuta bevonása különösen hasznos lehet, ha a PMS komolyan érinti a mentális jóllétet.

A menstruációs ciklus a női test egyik legösszetettebb és legérzékenyebb rendszere. A PMS nem valami „hibás működés” következménye, hanem a hormonális egyensúly természetes, bár néha túlzó visszacsatolása. Ha megtanuljuk olvasni a jeleit, és odafigyelünk a testünk jelzéseire, az nemcsak a tünetek enyhítésében segít, hanem mélyebb önismerethez is vezethet.

A cikk megjelenését a Phytotec Hungária Bt. támogatta.

Hirdetés

A Premens vény nélkül kapható barátcserjekivonat-tartalmú gyógyszer.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

https://www.premens.hu/

 

 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.