A vas a szervezet számára létfontosságú nyomelem, egyebek között az oxigénszállításért felelős hemoglobin és az izomsejtekben található mioglobin alkotórésze. Hiánya esetén a szövetek nem jutnak elegendő oxigénhez, aminek következtében csökken a fizikai és szellemi teljesítőképesség, fáradtság, sápadtság, hajhullás, az immunrendszer gyengülése miatt gyakoribbá váló fertőzések vagy akár szapora szívverés is jelentkezhet. De vajon kik érintettek, mik a valódi okok, tényleg segít-e a C-vitamin? Most tisztázzuk a leggyakoribb félreértéseket.
Valóban igaz, hogy a nők körében gyakoribb a vashiány, elsősorban a menstruációval járó havi vérveszteség, a várandósság és a szoptatás miatt. De ez nem jelenti azt, hogy a férfiak védettek lennének – sőt, az intenzíven sportoló, izomépítésre törekvő vagy szigorúan diétázó férfiak is komolyan veszélyeztetettek lehetnek. A fizikai megterhelés fokozza a vasigényt, és ha ezt nem követi megfelelő utánpótlás, kialakulhat a hiányállapot. Emellett az egyoldalú, szénhidrátban vagy növényi fehérjében gazdag étrend – például vegán vagy vegetáriánus diéta – esetén is csökkenhet a vas hasznosulása. A sportolók ráadásul a mikrotraumák, kóros izomlebontás és fokozott izzadás révén is veszíthetnek vasat, így számukra is indokolt lehet a vasszint rendszeres ellenőrzése.
A vasbevitel étrendi úton valóban fontos, de önmagában nem mindig elegendő, különösen akkor, ha a szervezet vasszükséglete jelentősen megnő – ilyen időszak például a terhesség, a szoptatás, a gyermekkor, a serdülőkor vagy egy súlyosabb betegség utáni lábadozás. Egy átlagos étrend naponta körülbelül 10-15 mg vasat tartalmaz, amelyből a szervezetben jó esetben 1-2 mg képes felszívódni. Ez a mennyiség azonban nem fedezi a megemelkedett szükségletet, ezért ilyen esetekben gyakran szükség van célzott, orvosi javaslaton alapuló vaspótlásra is. Fontos megkülönböztetni a hemvasat (ami állati eredetű táplálékban, például húsban, májban található) és a nemhemvasat (ami növényekben van). Az előbbi felszívódása jóval hatékonyabb, így hiányállapot esetén elsősorban erre érdemes építeni az étrendet.
Sokan úgy gondolják, hogy a vashiány konkrét betegség, holott valójában inkább tünet, vagy legalábbis olyan állapot, ami valamilyen más, mögöttes ok következménye. Előfordulhat például fokozott vérvesztés (például erős menstruáció, gyomor-bélrendszeri vérzés), felszívódási zavar (például cöliákia, Crohn-betegség), krónikus gyulladás, de akár daganatos betegség kapcsán is. Ezért minden esetben fontos feltárni a vashiány valódi okát – különösen akkor, ha a hiány rendszeresen visszatér, vagy a szervezet nem reagál a pótlásra. A rutin vérkép önmagában kevés: a ferritin- és transzferrinszint, valamint a gyulladásos markerek (például CRP) mérése segít a teljes kép megértésében.
A vashiány sokszor rejtve marad, éppen azért, mert a tünetei nem specifikusak, vagyis nem kizárólag erre az állapotra jellemzők. A fáradtság, a koncentrációzavar, a sápadtság, a hajhullás vagy a hideg végtagok más betegségek vagy átmeneti állapotok velejárói is lehetnek – és sokan egyszerűen „normálisnak” tartják őket. Gyakori, hogy a páciensek csak akkor fordulnak orvoshoz, amikor már vérszegénység is kialakul, és a panaszok annyira súlyossá válnak, hogy befolyásolják a mindennapi életet. Éppen ezért javasolt a rendszeres laborvizsgálat, különösen fokozott kockázat esetén (például menstruáló nők, várandósok, sportolók, diétázók, vegetáriánusok).
Korábban széles körben elterjedt nézet volt, hogy a C-vitamin segíti a vas felszívódását, különösen a nemhemvas esetében. A legfrissebb szakmai álláspont azonban óvatosságra int, és rámutat, hogy ez az összefüggés nem olyan egyértelmű, mint korábban hittük. A C-vitamin valóban képes stabilizálni a vas(II)-ionokat, így gátolja azok oxidációját – ugyanakkor ez a stabilizáció fokozhatja az oxidatív stresszt, vagyis elősegítheti a sejtkárosító szabad gyökök keletkezését. Ez pedig hosszú távon nemkívánatos hatásokat eredményezhet, különösen olyan betegeknél, akik már amúgy is gyulladásos vagy oxidatív stresszhez köthető betegségekben érintettek. Ez nem azt jelenti, hogy a C-vitamin teljesen tiltólistára kerül, de fontos, hogy ne önkényesen, hanem orvosi tanács alapján történjen a vaspótlás és annak kiegészítése. Egyes esetekben a kombináció előnyös lehet, máshol viszont érdemes lehet különválasztani a két anyag bevitelét, vagy alternatív vaspótlási módot választani.
A vashiány körüli tévhitek – mint az, hogy csak nőket érint, vagy hogy elég egy marék spenót a megelőzéshez – máig makacsul tartják magukat. Pedig a vashiány egy bonyolult, összefüggésekkel teli állapot, amely mögött gyakran komplex okok állnak. A felismerés, a pontos diagnózis és a személyre szabott kezelés a kulcs – nem pedig a gyors, „házi” megoldások. És ahogy a legújabb adatok mutatják: a korábban biztosnak vélt tanácsokat is érdemes időnként újragondolni.
A cikk megjelenését a Phytotec Hungária Bt. támogatta.
Hirdetés
A Maltofer szirup és rágótabletta vény nélkül kapható, vas(III)‑hidroxid‑polimaltóz-komplex tartalmú gyógyszerek.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.