Így készül a nagymama házi baracklekvárja - Főzési tippek süteményreceptekkel

a nap cikke barack recept lekvár főzés sütemény
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Ha már nincs lehetőséged a nagymamád édes-savanykás, tiszta gyümölcsből készült lekvárját élvezni, és még sosem főztél magad, itt az ideje elsajátítanod a lekvárfőzés fortélyait.

Lekvárt a legtöbb gyümölcsből lehet főzni, a nagy klasszikus azonban mégiscsak a baracklekvár. A nyáron érő sárgabarack zamatát frissen is élvezheted, gondolva azonban a gyümölcstelen téli hónapokra, érdemes ilyenkor üvegbe is zárni egy keveset. Körülbelül hét kiló barackra lesz szükséged ahhoz, hogy 10 darab 500 ml-es üvegnyi baracklekvárt kapj, de ha sok ez a mennyiség, bátran csökkentsd az adagot, de az arányokra figyelj. Az előbb említett mennyiséghez - ízlés szerint - 1000-1500 g cukor szükséges. (Bár van, aki cukor nélkül is készít lekvárt.)

Thinkstock
Thinkstock

Forrázás, krémesítés, tárolás

A megmosott gyümölcsöket tedd pár percre forró vízbe, mert így könnyebben jön majd le a héjuk. Miután meghámoztad, kimagoztad és felnégyelted a barackokat, tedd őket egy olyan magas falú fazékba, amelyben kényelmesen tudsz majd főzni. Ha az adagolásnál egy kicsit ferdén tartod a lábost, különveheted a gyümölöcshúst és a levet is. Utóbbi szörpként elfogyasztható, mert nem szükséges a lekvárhoz.

Ha úgy döntesz, adsz hozzá cukrot, akkor a főzést megelőzően kell ráöntened a gyümölcsdarabokra. Sokan úgy gondolják, hogy a tartósítás és az ízesítés miatt kell csak a hozzáadott cukor, vagy éppen a fruktóz. De a gyümölcsök többsége enged magából annyit, hogy a lekvár cukor nélkül is elég édes legyen. Az a mennyiségtől függ, hogy a pépes, krémes főzetet meddig kell a tűzön hagyni, a folyamatos kevergetés azonban nagyon fontos, nem szabad engedni, hogy leégjen. Állagának ellenőrzéséhez érdemes egy kicsit kiszedni belőle egy tálba, pár percig állni hagyni, majd pedig megkóstolni. Nagymamáink ugyan nem éltek ezzel a lehetőséggel, de ha nem főnek szét teljesen a gyümölcsök, ma már botmixerrel tovább lehet pépesíteni rajtuk.

Thinkstock
Thinkstock

Ha elérte a kívánt állagot a gyümölcsfőzet, steril, kifőzött üvegekbe kell tölteni. Érdemes teljesen teletölteni az üvegeket, hogy minél kevesebb levegő maradjon bennük. A nagyi ilyenkor adta hozzá a szalicilt, ma már azonban egészségkárosító hatásai miatt ezt egyáltalán nem ajánlják. Kompromisszumos megoldás a szalicilt két celofánréteg közé tenni, mert így nem ér hozzá az ételhez. Tartósítószer híján azonban a lekvárt a felbontástól számított jó egy héten belül el kell fogyasztani.

Az üvegcsékre tehát szorosan befőzési fóliát, celofánt kell tenni, majd pedig rájuk tekerni a szintén steril tetőket. Pár percre ajánlott fejjel lefelé állítani az üvegeket, majd pedig újságpapírba csomagolni őket. A lekvárokat ezután helyezd egy meleg takarókkal, párnákkal bélelt kosárba, hogy minél lassabban hűljenek le. Két-három nap múlva, amikor már teljesen kihűltek, ki lehet szedni a száraz dunsztból. Az elkészült lekvárok ezután akár évekig is elállnának a kamrában, ha csak nem fogynának el addig.

Édes finomságok, melyek saját lekvárral a legízletesebbek

Női szeszély baracklekvárral

A női szeszély nevet viselő sütihez 4 tojássárgájára, 15 dkg porckorra, 15 dkg margarinra és egy tasak vaníliás cukorra lesz szükséged. Miután ezeket összekeverted, adj a keverékhez 25 dkg lisztet, 1 mokkáskanálnyi szódabikarbónát és fél liter tejet. Helyezd a masszív tésztát egy kizsírozott tepsibe, majd bőven kend meg baracklekvárral és mehet a 200 °C-os sütőbe.

Amíg sül, készítsd el hozzá a habot 6 tojásfehérjéből, melyet 30 dkg kristálycukorral verj fel, és 15 dkg kókuszreszelékkel ízesíts. Amikor a tészta már 30 percet sült, ráterítheted a habot. 120-140 °C-on addig süsd tovább, ameddig a tészta már nem ragad - ehhez végezz tűpróbát.

Baracklekváros rácsos süti

A tésztához való 50 dkg finomlisztet, 20 dkg kristálycukrot, 2 csomag vaníliás cukrot, 25 dkg margarint, 1 csomag sütőport és 2 tojást tedd egy nagy tálba. Az összegyúrt tésztát 2/3-1/3 arányban oszd ketté. A nagyobb tésztát lapítsd fél centi vastagra, és tedd egy kikent, kilisztezett tepsibe. Miután elegyengetted, kend be a házi lekvároddal.

A kisebb tésztát is fél centisre nyújtsd. Vágd kisujjnyi csíkokra és rácsozd be vele a tészta tetejét, majd felvert tojással kend be. Előmelegített sütőben, 180 fokon, 25 percig süsd.

Thinkstock
Thinkstock

Baracklekváros muffin

Egy egyszerű muffint is megbolondíthatsz házi baracklekvárral. Keverj össze 20 dkg lisztet, 1 csomag sütőport, 2 evőkanál porcukrot, egy simára kevert tojást, 1,5 dl tejet és 8 dkg olvasztott vajat, majd a masszát az olajozott muffinsütő formákba adagold. Kétharmadig érdemes tölteni őket, egyrészt azért, mert a sütés folyamán a tészta megduzzad majd, másrészt pedig még azt megelőzően bele kell tenni a lekvárt is. Érdemes nejlonzacskóba tölteni a dzsemet, és a zacskó sarkát levágni, így könnyen be tudod tölteni a muffintésztába. Ha ügyes vagy, befedheted a lekvárt, de az sem baj, ha nem kerül már a tetejére tészta. 20-25 perc alatt aranybarnára sül.

Baracklekváros fánk

Egy deci langyos tejbe tegyél 3 dkg porcukrot, morzsolj bele 2 dkg élesztőt, majd 10-15 percig hagyd pihenni. Ezt követően jól keverd össze az élesztős tejet, a 2 tojássárgáját, a 2 dkg olvasztott vajat és a 20 dkg lisztet. A ragadós tésztát addig gyúrd a nyújtódeszkán, amíg teljesen sima nem lesz. Tedd tálba és helyezd meleg helyre, hogy megdagadhasson. Majd lisztezett deszkán nyújtsd egyujjnyi vastagra és végül pohárral szaggasd ki a fánkokat. Ujjal nyomkodd be a tetejét, majd süsd ki olajban. Fogyasztás előtt tegyél a közepébe a finom baracklekvárodból és szórd meg porcukorral.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.