Szem-szájnak ingere: farsangi ételek, amelyekkel nem hibázhatsz

töltött káposzta
Shutterstock -
lakoma farsangi időszak farsang recept evés
Népszokások és tradicionális ételek egyaránt kapcsolódnak a farsanghoz. Asztalra kerül a disznótoros, a töltött káposzta, a részeges csirke, a hájas tészta és az elmaradhatatlan farsangi fánk.

A farsang vízkereszttől, azaz január 6-tól húshagyókedd éjféléig, a hamvazószerdával kezdődő nagyböjtig tart. A gyerekek és felnőttek ilyenkor előszeretettel bújnak vicces vagy éppen rémisztő maskarákba: ez a hagyományőrző vigasságok, a bálok és a nagy lakomák ideje: annyi biztos, mindenki megtalálja a számára megfelelő ünneplési lehetőséget. Ekkor veszünk búcsút a téltől, és még utoljára kibulizzuk magunkat a húsvétot felvezető böjti időszak előtt.  

Nemcsak szokások, hanem hagyományos ételek is kapcsolódnak a farsanghoz. Ahány tájegység, ahány ország, annyi szokás, az Alföldön például a zsíros ételeket és bőséges lakomákat kedvelik, hogy jó legyen a termés, és kövérre hízzanak a haszonállatok. Az Északi-középhegység kis településein sült húst, pogácsát, friss töpörtyűt, kolbászt és töltött káposztát tesznek az asztalra. Farsangkor kedveltek a gazdag, húsos levesek, mint a gulyás és a babgulyás. Klasszikus farsangi fogásnak számítanak a borral sült húsok, mint a részeges csirke vagy a vörösboros marhapörkölt és borjúsült. Vannak ételek, amelyek azért (is) kerülnek ilyenkor terítékre, mert a 40 napos böjt előtt fel kell élni a disznóvágásból maradt alapanyagokat: a kocsonya és a disznótoros vidéken biztosan nem marad ki a menüsorból. 

 

Most mi is mutatunk nektek néhány hagyományos farsangi ételt az egyszerűbbektől a bonyolultabbakig. 

Korhelyleves

A korhelyleves a farsangi időszak egyik kedvenc egytálétele. A savanyúkáposztának fermentált ételként rendkívül jó hatása van, az ilyenkor szokásos mulatozás és italozás következtében fellépő macskajajt is remekül orvosolja.

Hozzávalók (2 főre)

  • 20 g szalonna
     
  • ½ szál kolbász (lehet csípős is)
     
  • 250 g savanyú káposzta
     
  • 1 vöröshagyma
     
  • 2 gerezd fokhagyma
     
  • ½ ek. pirospaprika
     
  • 2 db babérlevél
     
  • só, bors
     
  • tejföl – a tálaláshoz

Elkészítés

A szalonnát apró kockákra vágjuk és üvegesre pirítjuk egy lábosban. Míg olvad, felszeleteljük a kolbászt és a hagymát. A szalonnapörcre rádobjuk először a kolbászt, majd ha az is megpirult, jöhet a hagyma. Amikor már a hagyma is üveges, megszórjuk a köménnyel, a pirospaprikával – vigyázzunk, nehogy leégjen -, majd melléjük dobjuk a fokhagymát is. Ezt követi az ízlés szerint kimosott káposzta – attól függően mossuk, hogy mennyire szeretnénk savanyúra a levest –, felöntjük 6 dl vízzel az egészet, végül sózzuk, borsozzuk és beletesszük a babérleveleket is. 30 percig főzzük és már készen is van. Tálalásnál kanalazzunk a tetejére egy kevés tejfölt és kínáljunk hozzá friss kenyeret. Aki laktatóbbra szeretné, az a végén beránthatja a levest vagy készíthet hozzá tejfölös habarást is.

korhelyleves
A korhelyleves nyugtatja a másnapos vagy túlterhelt gyomrot.
Forrás: Shutterstock

Ha farsang, akkor nem hiányozhat az ünnep emblematikus finomsága, a farsangi fánk sem, amelyet a legenda szerint egy feldühített pékfeleségnek köszönhetünk. Ha vegán fánkot készítenél, akkor ide kattints. 

Hájas sütemények 


A hájas tésztából készült sütemények szintén nagyon közkedveltek (voltak) a farsangi időszakban, mivel a disznóvágások miatt ilyenkor a háziasszonyok könnyen és olcsón jutottak friss hájhoz – amely olyan finomság hozzávalója, mint a különféle lekvárokkal, dióval, túróval töltött hájas sütemények vagy pogácsák. Az alábbi recept egy alap hájas tészta, amelyet kedvünkre felhasználhatunk édes vagy sós - mint például a spenótos - süteményekhez.

Hozzávalók (4 adaghoz)
 

  • 350 g liszt
     
  • 200 g háj (tisztított, ledarált)
     
  • 1 ek. tejföl
     
  • 1 tojás
     
  • 0.5 dl fehérbor vagy ecet
     
  • 1 csipet só
     
  • 1 csipet cukor
     
  • 5 ml víz (szükség szerint)

Elkészítés

A hájat 50 g liszttel jól összedolgozzuk fehéredésig, majd hideg helyre pihenni tesszük. A maradék liszthez hozzáadjuk a többi hozzávalót és jól kidagasztjuk. A kidolgozott tésztát 20 percig pihentetjük, majd kinyújtjuk, rákenjük a hájat és feltekerjük. Sodrófával ismét kinyújtjuk egy hosszú téglalappá. Az alját és a tetejét középig behajtjuk, majd megint félbehajtjuk. Így is 20 percet pihentetjük, ezt újabb hajtogatás követi és 20 perc pihenő.
Utolsó mozzanatként 0,5 cm vastagra nyújtjuk a tésztát és annak függvényében, hogy mit szeretnénk csinálni belőle, felforrósított késsel formára vágjuk. Készíthetünk egyszerű, sós sör- vagy borkorcsolyát, megtölthetjük lekvárral, túróval és összehajthatjuk, de szelhetjük háromszögre is, tehetünk a közepébe diókrémet és feltekerhetjük kiflinek. Papírral bélelt tepsiben, 180 fokon, 20 perc alatt aranybarnára sül. Jó tudni, a hájas tészta elkészítéséhez kifejezetten hidegre van szükség, különben a hozzávalók megolvadnak és a tészta nyúlóssá, ragadóssá válik.

hájas tészta spenóttal
Hogy mivel töltjük meg a hájas tésztát, annak csak a fantáziánk szab határt. 
Forrás: Shutterstock

Klasszikus farsangi étel a részeges csirke, amelynek receptjét a Mindmegette oldalán találod meg. Ha teljes menüsort szeretnél, innen inspirálódhatsz. 

Vörösboros marhapörkölt

 

Hozzávalók
a pörkölthöz:
 

  • 3 ek olaj
     
  • 2 fej vöröshagyma
     
  • 80 dkg marhalábszár
     
  • 2 tk édes-nemes paprika
     
  • 4 dl száraz vörösbor
     
  • 2 db paradicsom
     
  • 1 db t. v. paprika
     

  •  
  • őrölt fekete bors
     
  • őrölt kömény
    A nokedlihez:
     
  • 50 dkg liszt
     
  • 3 db tojás
     

Elkészítés: 

Lábasban felforrósítjuk az olajat, és üvegesre sütjük rajta a meghámozott, felaprított hagymát. Rádobjuk a megtisztított, felkockázott marhalábszárat, és nagy lángon, kevergetve fehéredésig sütjük. Ezután lehúzzuk a tűzről, meghintjük a pirospaprikával, elkeverjük, majd visszatesszük a tűzre, felöntjük a borral, és közepes lángon addig főzzük, amíg a hús omlósra puhul, és sűrű szaft keletkezik. Közben néhányszor megkeverjük, és az elpárolgott folyadékot pótoljuk egy kevés vízzel vagy borral. A főzési idő felénél hozzáadjuk a kimagozott, felkockázott paradicsomot és paprikát, továbbá egy kevés sót, őrölt borsot és köményt. A nokedlihez összekeverjük a lisztet az elhabart tojásokkal. Annyi vizet öntünk, hogy sűrűn folyós tésztát kapjunk, majd lobogó, sós vízbe szaggatjuk. Akkor van kész, ha a nokedlik feljönnek a víz tetejére. Végül leszűrjük. Ezzel tálaljuk a pörköltet.

marhapörkölt
A vörösboros marhapörkölt kiváló fogás a farsangi mulatságon. 
Forrás: Forrás: Roberto konyhája

A disznóvágásból maradt húsokból készül ilyenkor a kocsonya és a disznótoros tál. Hogy ki fogyassza bátran, és ki az, aki inkább válasszon más fogást, azt a Travelo cikkében olvashatod el. 

Ha vége a farsangnak és ettünk-ittunk, jót mulattuk, beköszönt a 40 napos böjt időszaka. Az, hogy ezt ki, hogyan tartja vagy tartja-e egyáltalán egyéni döntés. Vannak, akik életmódbeli kihívást teljesítenek, mások a húst hagyják el az étrendjükből. A 40 napos böjt mindenesetre jó alkalom a test és a lélek együttes megtisztítására, azonban érdemes odafigyelni, hogy milyen ételeket viszünk be a szervezetünkbe, hiszen veszélyes is lehet, ha nem jól csináljuk. Arról, hogy miként vágjunk bele a Ripost beszélgetett Ressely-Szarvas Veronika dietetikussal. 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.