Tudod, hogy miért február 24-e a szökőnap?

Forrás: Getty Images/Fuse/Fuse -
szökőnap február szökőév
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Minden negyedik évben egy nappal hosszabb a február, mint ahogy megszokhattuk, azért, hogy a naptárt és a csillagászati évet szinkronba hozzák. A szökőnap viszont nem a hónap utolsó napja!

A szökőnap egy toldaléknap, amely a Gergely-naptár szerinti szökőév februári hónapjába ékelődik be. Logikus gondolat lenne, hogy ez a nap bizonyára a hónap utolsó napja, de nem!

Forrás: Getty Images/Fuse/Fuse

Azért gondolják sokan, hogy február 29-e a szökőnap, mert az a tévhit kering, miszerint ilyenkor a hónap egy toldaléknapot kap. A valóság azonban az, hogy a február 24. napja megduplázódik, így Mátyás névnapja és az azt követő névnapok mind egy nappal eltolódnak, ami "Mátyás ugrása" néven is ismeretes. Ennek következtében február 24. napján a szökőévekben senki sem ünnepli a névnapját!

Miért éppen február 24-e?
Az ókori római naptár iránti hagyománytisztelet az oka. Julius Caesar Kr. e. 46-ban bevezette a 12 hónapos naptárt, ő rendelte el, hogy minden negyedik évben duplázzák meg február 24-ét, így küszöbölve ki a négyévenként mutatkozó, nagyjából egynapnyi eltérést.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.