Nem csak sötét verem - kortárs magyar írók a szerelemről

Forrás: Thinkstock -
kortárs magyar írók irodalom szerelmes idézetek szerelem valentin 2015
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Valentin-nap környékén megnő az igény a szerelemről szóló mondatokra, hisz sokan hívják segítségül mások szavait, ha ki akarják fejezni az érzelmeiket. Ebből az alkalomból szemezgetünk a kortárs magyar irodalom különleges, szerelemről szóló alkotásaiból. Csajok, naplókat elő!

Varró Dániel

hogy mondjam el milyen nagyon szeretlek én ha bakker
nem áll rendelkezésre több csak 160 karakter

A játékos formai megoldásai, fülbemászó rímei és közérthető fogalmazásmódja révén igencsak népszerű Varró Dániel Szívdesszert címmel egy egész kötetet szentelt a „21. századi temegén”-nek, benne olyan szellemes és merőben aktuális ötletekkel, mint például az sms-versek.

azt írom + most 1 smsbe
hogy beléd vagyok kedvesem esve
vágyak dobálnak partra kivetnek
billentyűzárát oldd ki szívednek
Forrás: Thinkstock

Szlukovényi Katalin

A szerelmes nő nem konzervbarack,
hogy hetekig várjon a kamrapolcon.
A szerelmes nő nem zseblámpa, mit
tetszés szerint kapcsolgathatsz ki és be.
A szerelmes nőt, mint a szaunát,
be kell melegítsd használat előtt
legalább félórával, és ha végül
mégsem jössz, vagy csak másnap, kezdheted
megint felfűteni - örülj, ha közben
nem lett zárlatos, nem égett le végleg.
A szerelmes nőt, mint a cserepes virágot,
naponta öntöznöd kell - csak a kaktusz
bírja nélküled, de aki ilyet kap,
az hét évig nem fog megházasodni.

Ahogyan már ezek a versrészletek is mutatják, Szlukovényi Katalintól nem áll távol a finom irónia és a fanyar humor a legnehezebb érzelmekről való beszéd közben sem, és eddigi köteteiben (Kísérleti nyúlorr, Hamis nosztalgiák) azt is bebizonyította, milyen nagyszerű érzékkel látja és láttatja meg a hétköznapi apróságokban is a nagy dolgokat. Mint például itt a szerelmet:

Mintha kölyökkutyát akarnál fényképezni,
folyton elmászkál az érzés,
magyarázhatsz neki, hogy ül, meg lábhoz,
parancsaid és a történések
között kétségkívül fellelhető
némi összefüggés, de semmiképp
nem tetszésed szerint.

Szabó T. Anna

Levágott hajad sepregetem össze.
Tizenhat éve együtt. Hány helyen.
Terek, lakások. Nézegetem: őszül.
Jaj, életem.
Szemétlapátra. Hogy lehet kidobni?
Inkább szálanként összegyűjteném.
Jó, tudom: soha semmit sem dobok ki.
De hát: enyém!
Fenyőtűk közte. Nyáron napraforgó
pöndör szirmai. Hogy hull minden el.
Forog a föld is velünk, körbe-körbe.
Nem érdekel.
Forrás: Thinkstock

A hétköznapiban meglátott rendkívüli és az élet apróságainak költészetté emelésében Szabó T. Anna rokon lélek Szlukovényivel, de közben mégis teljesen más a stílusa. A szerelmes verseinek témája pedig már a házasság, a sokat próbált kapcsolat keretei között fellelhető érzelem.

Nem érdekel csak a nyakad, a vállad.
Ahogy megyünk egy téli hídon át,
összefogódzva. Ahogy hazavárlak.
Csak vándor hordja hátán otthonát.
Nem érdekel, hogy hol leszünk, csak együtt.
A csupasz padlón, széken, asztalon.
Én nem akarok igazán, csak egyet,
de azt nagyon.

Darvasi László

Darvasi László egyik állandó témája a szerelem természete, legutóbb a Virágzabálók című nagyregényében teremtett emlékezetes szerelmi történetet (is). De a Szív Ernő néven jegyzett tárcanovelláit magában foglaló kötete sem véletlenül kapta az Összegyűjtött szerelmeim címet, és Szív Ernő révén arról is olvashattunk már, hogyan csábítsunk el egy könyvtáros kisasszonyt:

Kezdjünk kölcsönözni. Eleinte mindennap kölcsönözzünk, fõként klasszikus szerelmi történeteket, Vörös és fekete, Rómeó és Júlia, Ifjú Werther, Varázshegy etc. Késõ délelõtt vegyük ki a Háború és békét, kora délután már szolgáltassuk is vissza. A könyvtáros kisasszony csodálkozni fog, de mi zavartan csak annyit mondjunk, hogy csak annyit akartunk tudni, milyen szavakkal is vall szerelmet Bezuhov herceg Natasának. Egy-két hét elteltével kérhetünk a könyvtáros kisasszonytól ki nem kölcsönözhetõ, értékes, régi könyveket. Ezzel próbára tesszük a bizalmát. Az ETO-számok miatt ideadja nekünk õket, természetesen csak egyetlen napra, miközben többször elismétli, hogy nagyon vigyázzunk a könyvre, és hogy voltaképpen szabálytalanságot követ el, és hogy csak nekünk adja ide õket, és hogy az állása függ tõlünk. Máris a cinkosunk. Másnap sápadt arccal, remegõ kézzel nyitjuk rá az ajtót és azt dadogjuk, hogy az egyik drága és nagyon régi könyvet elvesztettük. Ah, dehogy. Rablás történt. A sétálóutcán, fényes nappal tépték ki a kezünkbõl. Kérdezzük meg halkan, hogy a tényállást jelenteni kell-e az igazgató úrnak. A könyvtáros kisasszony sápadt, mint a tejbegríz, keze remegni kezd és gyűlöli a napot, amikor elõször látott bennünket. Délután mosolyogva vigyük vissza a könyvet, mégis meglett, egyszerű félreértés volt az egész. A könyvtáros kisasszony megkönnyebbül, aztán a könyvet ölelve hosszan, figyelmesen és nagyon komolyan néz a szemünkbe.
"Mi ez a nyugtalan, közeli mélység?"
Egy szép napon váratlanul kérdezzük meg tõle, õ is úgy gondolja-e, hogy ment a könyvek által a világ elébb. Véletlenül meg lehet érinteni közben a kezét.

Villányi László

A kimmérák úgy hitték, hogy életük legnagyobb adománya a szerelem. A szerelmeseket kultikus tisztelet övezte, áhítattal nézett rájuk gyermek és meglett ember. Cölöpökre, a Tóba nyúlva épült a szerelmesek háza, ide költözhettek azok, akik egymásra találtak. A csodálók virágokkal, illatos füvekkel borították a boldogsághoz vezető kis hidat, gyümölcsökkel kedveskedtek minden áldott nap. Esténként a szerelem zenéje teremtődött a tó fölött. A kimmérák szerelemvallásának nem volt papja és papnője, a gyermekek mégis abban a hitben nőttek fel, hogy majdan eljön számukra is a szerelem ideje, az idősek pedig dédelgették magukban a megélt szerelmek emlékeit.
Forrás: Thinkstock

A szerelemmel a versesköteteiben (Ámulat, Volna a szerelem, Ismeretlen költőnők versei) is előszeretetettel foglalkozó, azt magával a költészettel rokonító Villányi László a legutóbbi könyvében szokatlan formát választott: a Kimméria egy olyan kitalált nép és ország világának, történelmének, szokásainak játékos leírása, mely a szerelmet tekinti az élet legfőbb értékének, ez áll mindennek a középpontjában. A kimmérák sosem léteztek és mégis közöttünk élnek, hatnak ránk, így részesei lehetünk akár a legfontosabb kultuszuknak is:

Jómagam is tanúsíthatom, hogy a Tó partján a szerelmes lány harmatfűként reagál kedvese érintésére. Ha a fiú kellő gyengédséggel közeledik, akkor ujja nyomán bíborszínű folt jelenik meg a lány nyakán, s forrón vándorol lefelé a testén, egészen a csiklójáig. Ez a jelenség az egykori Kimmériában virágzó csiklókultusz folyománya. A napnak nem volt órája, amikor valamelyik pár ne mutatott volna be áldozatot azért, hogy a teremtés során ilyen kivételes kegyben részesült a női nem.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.