Tragédiák és kudarcok övezték a magyar Nobel-díjasok életét: Karikó Katalin a kitartásáért különdíjat érdemelne

Forrás: MTI/Rosta Tibor -
Karikó Katalin mrns Kertész Imre Szent-Györgyi Albert Nobel-díj
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Karikó Katalin magyar biokémikus és Drew Weissman amerikai mikrobiológus kapja az idei orvosi-élettani Nobel-díjat az mRNS-alapú vakcinák kifejlesztését megalapozó felfedezéseikért, jelentették be hétfőn a stockholmi Karolinska Intézetben. A tudós díjazása apropóján üzent a fiataloknak is: fontos, hogy megőrizzék a fizikális és mentális egészségüket, tanulják meg a stresszt kezelni - hangsúlyozta. Karikó Katalin nem az első magyar - azonban az első magyar nő -, aki megkapta a rangos kitüntetést. Cikkünk publikálása után érkezett az újabb fantasztikus hír: Krausz Ferenc Németországban élő magyar fizikus kapja a megosztott fizikei Nobel-díjat az idén. Ő úgy nyilatkozott: a hír hallatán nem volt biztos benne, hogy álmodik-e, vagy ez a valóság...

Karikó Katalin (2023 – orvosi-élettani Nobel-díj)

Karikó Katalin nevét a koronavírus járvány idején ismerte meg az ország és az egész világ. Kutatásai – amelyekért több rangos kitüntetést vehetett át – lehetővé tették, egy hatékony mRNS-alapú vakcina kifejlesztését a COVID-19 ellen, ezt az ötletet használták a Pfizer-BioNTech és a Moderna. Karikó a díjak mellé kapott pénzjutalmainak nagy részét jótékony célokra ajánlotta fel. 2021-ben18 millió forintot adományozott Covid-árváknak.

A két Nobel-díjas kutató: Karikó Katalin magyar biokémikus és Drew Weissman amerikai mikrobiológus Forrás: AFP/Juan Pablo Rico

A legfontosabb, hogy örömmel végezzük a munkánkat – nyilatkozta Karikó Katalin – azt követően, hogy bejelentették, Drew Weissmannal megosztva nekik ítélték oda az idei orvosi-élettani Nobel-díjat az mRNS-alapú vakcinák kifejlesztését megalapozó felfedezéseikért.

A Szegedi Tudományegyetem kutatóprofesszora azt tanácsolta a fiataloknak, élvezzék azt a munkát, amit végeznek, mert ha így tesznek, egyre jobbak lesznek benne.

A stressz kutatójaként ismertté vált Selye Jánost idézve hangsúlyozta, arra kell koncentrálni, amin tudunk változtatni.

Karikó Katalin – aki korábban két Nobel-díjról is lemaradt – beszédében visszaemlékezett arra, hogy édesanyja minden évben meghallgatta, kinek ítélték oda a Nobel-díjat, bízva benne, egyszer az ő nevét olvassák be. Pedig előfordult olyan időszak, amikor sem állása, sem csoportja nem volt, csak szorgoskodott a laborban.

Karikó Katalin a fiatalokhoz is szólt beszédében, amikor belejentették, hogy megkapta a Nobel-díjat Forrás: MTI/Rosta Tibor


Szabó Gábor akadémikus arról beszélt, úgy véli, a kutatónő munkássága mellett a személye is lenyűgözte a Nobel-díj bizottságot. Tudományos eredményei mellett elképesztő kitartásáért különdíjat érdemelne, hiszen az mRNS-hez kapcsolódó első kísérleteit a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban végezte, majd ezt a munkát folytatta az Egyesül Államokban, ám néhány év múltán kutatásai támogatását megszüntették.

Karikó Katalin olyan kutató, akit példaképül lehet állítani a fiatalok elé

– hangsúlyozta az akadémikus. Karikó az mRNS-technológiával alapvetően a rákkutatást segíti, de az infarktusos emberek szívét is vizsgálják vele.

Kertész Imre (2002 – irodalmi Nobel-díj)

A törékeny egyén és a történelem barbár önkénye közötti összecsapásban átéltek megörökítéséért kapta meg 2002-ben az azóta - 2016-ban elhunyt - Kertész Imre az irodalmi Nobel-díjat.

Első regénye, a Sorstalanság, amit 13 évig írt 1975-ben jelent meg. A mű előbb külföldön aratott nagy sikert, a magyar olvasóközönség 1990-ben vehette kezébe a regényt, közkedvelt, keresett és olvasott azonban az irodalmi Nobel-díj átvételekor lett igazán.

Kertész Imre legnépszerűbb és legismertebb regénye a Sorstalanság Forrás: AFP

A regény főhőse egy kamasz fiú, akit a náci haláltábor szörnyű tapasztalatai érleltek felnőtté, és aki ezért képtelen visszatérni korábbi életéhez. A regény tárgyszerű, már-már dokumentarista stílusa a holokauszt újszerű irodalmi megközelítését tette lehetővé. Kertész műveit több nyelvre lefordították, ő maga németből fordított. A Sorstalanságból film is készült Koltai Lajos rendezésében, a főszereplőt, Köves Gyurit Nagy Marcell játszotta.

Kertész Imre legfontosabb művei

Sorstalanság (1975), Kaddis a meg nem született gyermekért (1990), Az angol lobogó (elbeszélés, 1991), Gályanapló (1992), Felszámolás (2003), K. dosszié (2006), A végső kocsma (2014).

Elie Wiesel (1986 – Nobel-békedíj)

Az erőszak, az elnyomás a fajgyűlölet elleni harcáért kapott Nobel-békedíjat a máramarosszigeti születésű - 2016-ban elhunyt - Elie Weisel. A norvég Nobel-díj-bizottság az „emberiség hírvivőjének" nevezte Wieselt, megjegyezve, hogy a „Hitler haláltáboraiban történt teljes megalázottság megtapasztalásának és az emberiesség semmibe vevésének" feldolgozására irányuló küzdelmei, valamint a „béke érdekében végzett gyakorlati munkája" mind „a béke, a jóvátétel, a megbékélés és az emberi méltóság" erőteljes üzenetét közvetíti az emberiség felé.

Ő használta először a „holokauszt" kifejezést a mai értelmében.

Elie Wiesel az erőszak, az elnyomás a fajgyűlölet elleni harcáért kapott Nobel-békedíjat Forrás: MTI/AP2009/Szandelszky Béla

Szent-Györgyi Albert (1937 – orvosi Nobel-díj)

A biológiai égésfolyamatok terén tett felfedezéséért – különösen ami a C-vitamin és a fumársav-katalízis felfedezését illeti – kapta meg a kitüntetést Szent-Györgyi Albert. A tudóst már 1934-ben jelölték az orvosi Nobel-díjra, amelyet 1937. október 28-án ítélt neki a svéd Karolinska Intézet a biológiai égési folyamatok terén tett felfedezéséért, különösen a C-vitamin, valamint a fumársav-katalízis vonatkozásában.

Szent-Györgyi Albertet a C-vitamin felfedezőjeként ismeri a világ Forrás: Origo

Az érmet a második világháború kezdetén a Magyar Nemzeti Múzeum megvásárolta tőle, a tudós az összeget a finn-orosz háború finnországi áldozatainak ajánlotta fel. A Nobel-díj átvételekor öröme felhőtlen volt, meg lévén győződve arról, hogy felfedezése nem szolgálhatja az öldöklést, ám tévedett. Szent-Györgyi Albert – akiről ebben a cikkünkben írtunk bővebben

egyike volt azon magyar kutatóknak, akik a legnagyobb hatást gyakorolták a nemzetközi tudományos életre. Ő volt az első – és máig egyetlen – magyar tudós, aki hazai kutatásáért kapott természettudományos Nobel-díjat.

Az említetteken kívül magyar vagy magyar származású Nobel-díjasok

1905 – fizikai: Lénárd Fülöp, 1914 – orvosi: Bárány Róbert, 1925 – kémiai: Zsigmondy Richárd, 1943 – kémiai: Hevesy György, 1961 – orvosi: Békésy György, 1963 – fizikai: Wigner Jenő, 1971 – fizikai: Gábor Dénes, 1986– kémiai: Polányi János, 1994 – közgazdasági: Harsányi János, 1994 – kémiai: Oláh György, 2004 – kémiai: Herskó Ferenc.

(Forrás: MTI, Wikipedia)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.