Hagyományőrző programok – Így élheted át a régmúlt húsvétjait

Húsvét, hagyomány, népviselet
MTI/Komka Péter - Komka Péter
ünnep hagyományok húsvét
A húsvét időszaka nem csupán egy vallási ünnep, hanem egy olyan alkalom is, mely során az emberek ápolják őseik örökségét. A húsvéti hagyományok gazdag és változatos világa minden tavasszal újraéled, hogy emlékeztessen bennünket a közösség erejére és az időtlen értékekre.

A húsvét nem csak a keresztény vallás egyik legnagyobb és legfontosabb ünnepe, hanem a tavasz eljövetelének köszöntése és egyben egy olyan időszak is, amikor a kultúrák, a hagyományok és az évszázadokon átívelő népszokások találkoznak. A legtöbb népcsoportnál rengeteg hagyomány és szokás kötődik a húsvéthoz. Ezek nagy része nem épült be a vallási ünnep rítusaiba, hanem mellette, falusi néphagyományként maradtak fent. Egyes falvakban még tartják a népi hagyományokat, szokásokat, ám egyre jobban kopnak ki az ünnepi időszakból. Ezeket a néphagyományokat, szokásokat gyűjtöttük ezúttal egy csokorba, valamint összeszedtük azokat a helyszíneket, ahol élőben élhetjük át a régi hagyományokat.

Húsvéti népszokások, hagyományok

Nagypéntek

Jézus kereszthalálának a napja, ez a nap a legszigorúbb böjt és gyász ideje. Ezt a napot a nép babona szerencsétlennek tartotta, ilyenkor tilos volt baromfit vágni, mert az más háziállatok elhullását is eredményezhette, az asszonyoknak tilos volt mosni, nehogy a kimosott ruhát viselő emberbe villám csapjon, kenyeret sem süthettek, nehogy kővé váljanak, a férfiaknak pedig nagypénteken nem szabadott a földet művelniük.

Húsvét - Hagyományos tojásírás az erdélyi Gyimesben  
Képszöveg
Hidegségpataka, 2024. március 23.
Méhviasz íróka segítségével írott tojást készít Ambrus Andrea az erdélyi Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségpatakán
Ezen a napon egyedül csak tojást szabadott festeni, ebből jósoltak is
Forrás: Forrás: MTI/Veres Nándor

Ezen a napon egyedül csak tojást szabadott festeni, ebből jósoltak is a jövő évi termésre vonatkozóan. A tojások héját a lányok a küszöbre tették, hogy kiderüljön, jövendőbeli férjük, mivel fog foglalkozni. Az első férfi, aki átlépett a küszöbön és rálép a tojáshéja, ami az ő foglalkozása, az lesz a jövendőbeli férj foglalkozása is. A legismertebb nagypénteki hagyomány a hajnali fürdőzés volt. A fiatalok csapatostul volnultak le a patakok és folyók partjához. A hideg vízből merítve mosakodtak meg. Úgy tartották, hogy aki részt vesz ezen a hajlanli fürdőzésen, egész évben egészséges lesz és fürgén tudja végezni a rá szabott munkákat.

Nagyszombat

Ez a nap húsvét ünnepének előnapja, a csend és a várakozás időszaka, valamint a negyvennapos böjt vége. Ezen a napon újra szólhatnak a harangok. Az első harangszóra szokás volt kiszaladni a kertbe, megrázni a gyümölcsfákat, hogy a régi, rossz termés lehulljon és az új ne legyen kukacos. Női munkákat tiltó nap volt a nagyszombati, nem  volt szabad seperni, főzni és mosni sem. Az állatokat sem fogták be ezen a napon. Nagyszombat reggelén a reggeli mosdóvízbe piros tojást tettek, úgy tartották, hogy ennek egészségmegőrző szerepe volt.

Húsvétvasárnap

A feltámadás napja. Ezen a napon a családok közösen költötték el reggelijüket, amikor kalácsot, sonkát, főtt tojást, bárányt és bort étkeztek. Ezen a napon tilos volt seperni, nehogy elseperjék a húsvét hétfői locsolókat.

Húsvéti étkezés, klasszikus húsvéti étel
Ezen a napon a családok közösen költötték el reggelijüket, amikor kalácsot, sonkát, főtt tojást, bárányt és bort étkeztek 
Forrás: Tatjana Baibakova/Shutterstock

Húsvétvasárnapra virradóra hagyomány volt a határjárás. A férfiak körüljárták a falu határát, hogy a közösség fiatalabb tagjait megismertessék azokkal. Egyes szokások szerint ezen a napon a legényeket félig földbe ásták vagy képletesen megvesszőzték, hogy halálukig emlékezzenek a határ nevezetes pontjáaira. E naphoz kapcsolódott a zöldág járás is,  ami a tavaszt, a természet megújulását jelképező énekes játék volt. Elsősorban a lányok és a legények egymást kézen fogva alkottak sorokatúgy, hogy mindkét végén kaput tartottak zöld ággal a kezükben. A sor egyik vége átbújt a sor másik végén lévő kapu alatt, így járták végig a falut.

Húsvéthétfő

A húsvét hétfő, vagy ahogy nagyanyáink hívták, vízbevető hétfő, a locsolkodás napja. Ilyenkor a legények csinosan felöltöztek, pántlikás kalapot öltöttek és sorra járták azokat a házakat, ahol olyan hajadon leányok éltek, akik iránt érdeklődtek. A legények csapatostul jártak, dézsákkal, vödrökkel és versikék kíséretében alaposan nyakon öntötték a hajadon leányokat, akik a frissítőért cserébe festett tojásokat adtak a legényeknek. A lányok is a legszebb ruhájukat viselték ezen a napon, hajukat díszes szalagokkal fonták be. 

húsvét, locsolkodás, hagyomány
A húsvét hétfő, vagy ahogy nagyanyáink hívták, vízbevető hétfő, a locsolkodás napja
Forrás: MTI/ Balázs Attila


Hagyományőrző húsvéti programok

Húsvéti Forgatag a Szennai Skanzenben

2024. március 29-április 1. között húsvéti programok várják a látogatókat a Szennai Skanzenben. A Szennai Skanzenben a hagyományok és a természet találkoznak.
Ez a hely egy élő történelemkönyv, ahol a múlt szinte megelevenedik az oda látogatók előtt. Sétálhatunk a régi, hagyományos, magyar falvak utcáin, megnézhetjük, milyen volt az élet nagyszüleink idejében és részt is vehetünk a régi idők eseményeiben, tevékenységeiben. Lesz tojásfestés, húsvéti locsolkodás, kézműveskedés, húsvéti ételkóstoló, ahol minden hagyományos húsvéti étel terítéken lesz. 

Program:
Március 29-31.: Tojásfestés hagyományos technikákkal

Április 1.:
11:00 Megelevenedik a hagyományos húsvéti locsolkodás a Zselic AMI közreműködésével
14:00 KisTuli Együttes műsora
pereckóstoló – beöltözés – nyuszisimogató – kézműves vásár

Kísérő programok valamennyi napon:
népi játszó – kézműves kuckó – motívumkereső játék – szagos víz készítés

Húsvéti néphagyomány - éltetés a csömöri  Tót Hagyományaink Házában

2024. április 1-jén rendezik meg Csömörön a húsvéti néphagyomány-éltetés, melynek keretein belül kézműves programokkal, állatsimogatóval, népi játékokkal várják a látogatókat. Az érdeklődők részt vehetnek egy igazi, régi, hagyományos húsvéti locsolkodásban is, ahol a szemük előtt elevenednek fel a népi szokások.

matyo_husvet_26 Skanzen
Húsvéti Forgatag a Szennai Skanzenben
Forrás: Mediaworks/Kozma István

 

Hagyományőrző húsvétolás a Csongrádi Kézművesházaknál

Idén is lesz hagyományőrző húsvéti forgatag Csongrádon. Hagyományőrző húsvéti vigadalom várja az érdeklődőket március 31-én, vasárnap. A húsvéti népszokásokat egy napba sűrítve, gazdag programmal készülnek a rendezvény szervezői Csongrádon. A családok apraját, és nagyját népzenével, táncházzal, kézműves bemutatókkal és termékekkel, finom falatokkal, kürtős- és fonott kalács-sütéssel, népi játszótérrel, Bábika játszóházzal, Kádár Ferkó Fotószínházával, és a gólyalábas Langaléta Garabonciások szórakoztató műsorával várják. 

Népi, hagyományos locsolkodás várja az odalátogatókat, melynek keretein belül házról házra járnak majd a legények. Ezt követően pedig zenés táncmulatságon vehetnék részt a vállalkozó kedvű húsvétolók.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.