8 gyakori hiba, amit a mosás során elkövetünk: így lesz sokáig szép a kötött ruha

bolyhos pulcsi mosás, mosási bakik
Shutterstock/Damian Lugowski -
tisztítás pulóver pulcsi ruhák mosás
A pulóverek mosása, tisztítása kényes, és a megfelelő ápolási technikák alkalmazása nélkül gyorsan összezsugorodhatnak, kinyúlhatnak vagy elveszíthetik formájukat. Ha te is imádod a bolyhos pulcsikat és szeretnéd hosszú ideig használni őket, kerüld el ez a 8 gyakori mosási bakit.

A pulóverek a hideg hónapok elmaradhatatlan kedvencei, ám a mosásuk nem mindig egyszerű feladat. Sokszor a legjobb szándékunk ellenére is elkövethetünk bakikat, amelyek tönkretehetik a kedvenc darabjainkat. Ahhoz, hogy pulcsid megőrizze eredeti szépségét és tartósságát, érdemes elkerülni ezeket a gyakori hibákat. Ismerd meg a leggyakoribb mosási hibákat, hogy a jövőben már tudd, hogy hogyan kell mosni és szárítani a pulóvereket otthon, hogy évekig szépek és puhák maradhatnak. 

bolyhos pulcsi mosás, mosási bakik
A mosás során ügyelj rá, hogy a pulóvereket ne mosd együtt erősen szag- vagy nedvességmegkötő anyagokkal.
Forrás: Shutterstock/Josep Suria

1. Milyen anyaggal nem szabad együtt mosni a pulóvereket?

A pulóvereket nem érdemes erősen szag- vagy nedvességmegkötő anyagokkal, (mint például a gyapjú, poliészter vagy len) együtt mosni. Ezek az anyagok hajlamosak megőrizni a szagokat, ami áporodott illatot okozhat a pulóverekben. Különösen a poliészter, amely nem lélegzik olyan jól, mint más anyagok, így könnyen felszívhatja a kellemetlen szagokat. 

A legjobb, ha a pulóvereket hasonló összetételű anyagokkal, például pamuttal, vagy teljesen külön mosod, hogy megőrizzék frissességüket.

2. Mosd őket elkülönítve

A legtöbb pulóver, amely pamutból, akrilból, gyapjúból vagy kasmír fonalból készült, mosható otthon. Azonban ezek a finom anyagok, mint például a gyapjú, különleges bánásmódot igényelnek a mosás során. Soha ne e tedd őket őket együtt a mosógépbe a durvább anyagokkal, például farmerrel vagy törölközővel, mert könnyen károsíthatják a finomabb darabokat, és csökkenthetik élettartamukat. 

3. Mindig olvasd el a címkét!

A címke figyelmen kívül hagyása az egyik leggyorsabb módja kedvenc pulóvered tönkretételének. Mielőtt kimosnád, mindig ellenőrizd a pulcsi ápolási címkéjét. Ez részletesen tájékoztat arról, hogy az adott ruhadarabot milyen hőmérsékleten, mosási ciklusban és milyen mosószerrel lehet tisztítani. Ezek betartása garantálja a ruhák hosszú élettartamát, tehát mosás előtt mindenképpen érdemes áttanulmányozni őket. Ha a címke azt írja, hogy „csak vegytisztítás”, ne próbáld meg otthon kimosni. A vegytisztító oldószer könnyebb, mint a víz, és sokkal kíméletesebb a ruhákhoz. 

Ha a címkén az szerepel, hogy „csak kézi mosás”, ne mosd gépben, még a legkímélőbb ciklussal sem.

4. Mosd ki kézzel, de ne akaszd fel

A pulóverek igen kényesek, ezért a legkímélőbb otthoni tisztítási módszer a kézi mosás, és nem is olyan nehéz, mint gondolnád! Egy pulóver kézi mosásához egyszerűen tölts meg egy kis kádat vagy mosdót hideg vízzel, adj hozzá némi enyhe mosószert, fordítsd ki a pulóvert, és finoman nyomkodd bele a vízbe. 10-15 percig hagyd ázni, majd öblítsd le, viszont ne csavard ki! Csavarás helyett finoman ütögesd meg a pulóvert, és fektetve hagyd megszáradni. Ne akaszd fel, mert ez a pulóvered megnyúlását okozhatja. 

5. A pulóverek helytelen mosási beállításai

Sokan aggódnak amiatt, hogyan kell mosni a pulóvereket a mosógépben. Bár sok pulóver címkéjén szerepel, hogy gépben mosható, ez nem jelenti azt, hogy bármilyen beállításon moshatod őket. A pulóverek gépi mosásához válaszd a „kímélő,” „kézi mosás,” vagy „lassú” programot, és mindig hideg vízben mosd őket. Ha extra védelmet szeretnél a pulóvereidnek, használj hálós mosótáskát, hogy csökkentsd a súrlódást.

6. Miért tilos szárítógépbe tenni a pulcsikat?

Mosás után ne tedd a pulcsidat a szárítóba, még a legkíméletesebb beállításon sem. A kényes pulóverek szárítógépbe helyezése tilos, mert a szárítógép magas hőmérséklete és a forgó mozgás súlyosan károsíthatja az anyagukat, különösen a gyapjú vagy a kasmír, összezsugorodhat, megnyúlhat vagy deformálódhat. 

A szárítógépben a pulóverek felülete dörzsölődik más ruhákhoz, ami bolyhosodást okozhat, ami rontja a pulóver esztétikai megjelenését.

 A szárítógép helyett fektetve hagyd megszáradni. Ezekkel az óvintézkedésekkel megőrizheted a pulóvered formáját, és hosszabb ideig hordhatod majd.Ezért a legjobb módszer a pulóverek szárítására, ha őket fektetve hagyod megszáradni, így megőrizheted a formájukat és az anyaguk épségét.

7. Évente kétszer öblítsd át ecetes vízben

Évente kétszer érdemes ecetes vízben átöblíteni a pulóvereket, hogy megszabaduljunk a vízkőtől és a szennyeződésektől, különösen, ha kemény vízben mosunk. Az ecet segít megőrizni a szálak rugalmasságát, miközben megakadályozza a vízkőlerakódásokat a ruhadarabokban. 

Az ecetes öblítés után mindig alaposan öblítsük ki a pulóvereket hideg vízben, hogy eltávolítsuk az ecet maradványait.

8. Ne mosd őket túl gyakran

Az általános ökölszabály az, hogy a pulóvert két-öt viselet után tisztítsuk meg, hacsak nem nagyon szennyezettek. Minél tartósabb a pulóver szála (például gyapjú és műszál), annál ritkábban kell tisztítani. A pulóverek túl gyakori mosása gyorsabb kopáshoz vezethet és roncsolhatja az anyagot. A mosás során a szálak megnyúlhatnak vagy zsugorodhatnak, ami deformálja a pulóvereket. Sok esetben elegendő a pulóvereket szellőztetni, így meghosszabbíthatjuk élettartamukat.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.