Hétköznapi szokások, amik zsugorítják az agyat

Brand X - RubberBall Productions
életmód agy alváshiány
Megdöbbentő, milyen hétköznapi szokásokat azonosítottak a harvardi kutatók, amelyek sajnos mindenki életében jelen vannak, és káros következményeket vonnak maguk után. Ez a 4 szokás felgyorsíthatja az agy zsugorodását.

Természetes, hogy életkorunk előrehaladtával az agytérfogatunk folyamatosan csökken, de nem árt tisztában lennünk azzal, hogy léteznek olyan mindennapi szokások, amelyek felgyorsíthatják ezt a folyamatot. Nem kizárólag időskorban jelentkezik, hanem már a harmincas-negyvenes éveink elején is megjelenhet az agysejtek sorvadása, ami végső soron az agytérfogat csökkenéséhez vezet. A hétköznapi meghatározó rutinjaink pedig nagyban befolyásolják, mikor jelenik meg az agyban ez a visszafordíthatatlan változás. A Harvard Egyetem kutatói összeszedték azt a 4 szokást, amelyek a leginkább hozzájárulhatnak az agyzsugorodás folyamatához. A helyzet nem éppen a legfényesebb, inkább elszomorító, ugyanis ezek a szokások a legtöbb felnőtt életének a részei.

Az agy jólléte függ a mindennapi szokásainktól
Az agy jólléte függ a mindennapi szokásainktól
Forrás:  Getty Images 

Harvardi kutatók szerint ezek a szokások zsugorítják az agyat

Alváshiány 

A nyugati világban a felnőttek egyharmada nem alszik eleget. Nem teljesíti a javasolt napi hét-nyolc órát. Sok egyéb más kutatás is kimutatta már, hogy a kevesebb mint hét órányi alvás a kognitív képességek, a problémamegoldás, a logikus gondolkodás és a memória romlásához vezethetnek. Egy 2024-es, a San Francisco-i Kaliforniai Egyetemen végzett elemzés szerint az alváshiány erős összefüggésbe hozható az agysorvadással is.

 Több száz felnőtt alvási szokásait követték nyomon  tíz éven át a vizsgálat során, és kiderült: azoknak az  agya, akik nehezen aludtak el, vagy rosszul aludtak, lényegesen gyorsabban öregedett.

Akik közepes alvási nehézségekkel küzdöttek, azoknak az agya átlagosan 1,6 évvel volt „idősebb” a valós koruknál, míg a legsúlyosabb alvásproblémáktól szenvedőkké 2,6 évvel.

Túl sok ülés 

A Harvard 2024-es felmérései szerint egy átlagos felnőtt naponta 10,4 órát tölt ülve – többet, mint amennyit alvással. A túl sok ülés negatív hatásai mindenkinél jelentkeznek, főként azoknál, akik ülő munkát végeznek. Egy 2018-ban készült  kutatás arra mutatott rá, hogy a sok ülés hatással van az agy azon részére, amely az új emlékek létrehozásáért felelős. 

MRI-vizsgálatokkal igazolták, hogy azoknál, akik naponta sok órát töltenek üléssel, vékonyabb ez a terület — ami korai memóriazavarokkal és demenciával is összefüggésbe hozható.

Tartós stressz

Mindenki tisztában van vele, hogy a stressz károsítja a mentális és a fizikai egészséget is. Ellenben az már kevésbé közismert, hogy agyzsugorodáshoz is vezet. A harvardi kutatók szerint a krónikus stressz különösen a memóriaért és a tanulásért felelős prefrontális kéreg sorvadását okozhatja. Ezért létfontosságú rendszeresen olyan tevékenységeket végezni, amelyek oldják a stresszt, ilyen lehet a testmozgás, meditáció vagy baráti beszélgetések.

Elszigetelődés 

Bármennyire is közhelyesnek és sokat emlegetettnek tűnik, a társas érintkezés elengedhetetlen az agy egészséges működéséhez. Egy 2021-es tanulmány kimutatta, hogy a kevésbé társaságkedvelő emberek agyában gyorsabb a szürkeállomány-vesztés. A 2023-as ötéves kutatás során pedig arra derült fény, hogy  azok az idős emberek (átlagéletkor 80 év), akik aktívabb szociális életet élnek, 70%-kal kisebb mértékű kognitív hanyatlást mutattak, mint a visszahúzódóbb társaik. Érdemes megjegyezni, hogy a magány nemcsak a depresszió kockázatát növeli, hanem Alzheimer-kór kialakulásáét is. 

Harvardi tudós döbbenetes felfedezése a Marsról: virágzó birodalom lehetett a vörös bolygón?Az agyrákos lány nem adja fel a reményt: tervezi a jövőjét és visszament az egyetemreMit tesznek éjszaka a pszichopaták, amikor senki sem látja őket? — A válasz hátborzongató

 

 

 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.