Ha létezik ember, akinek életútja mindannyiunkat inspirálhat, akkor az Jászai Joli, aki bőven hetven év felett találta meg azt a hivatást, ami országszerte ismertté tette. A Nemzet Nagymamája nem csupán színházi, illetve filmszerepei, hanem idézhető aranyköpései, televíziós megjelenési miatt is megvetette lábnyomát emlékezetünkben. Cikkünkben Jászai Joli néni életműének állítunk emléket.
Még javában Ferenc József uralkodott, amikor 1907. május 21-én, Rábatamásiban megszületett Jászai Jolán. Jászai Marival nem csupán név, de vérrokonságot is mutatott, ugyanis a legendás színésznő unokahúga volt. Noha vonzotta a színpad világa, szülei akaratának engedve pedagógusképzőbe ment, melyhez 1929-ben szerezte meg a képesítést.
Férje egy Eszterházy-herceg gazdatisztje volt, Jászai Joli pedig nyugdíjazásáig napközis tanárként tevékenykedett.
Férjével öt gyereket neveltek fel, fiatalon falusi tanítóként pedig kényelmes életet épített fel magának. Nyugdíjasként viszonylag élénk társasági életet folytatott, azt azonban álmában sem gondolta volna, hogy híres nagynénje révén kapja meg első szerepét. Csak nem úgy, ahogy azt elsőre gondolnánk.
Azt, hogy sohasem késő elkezdeni, arra Jászai Joli néni a legjobb példa, aki 77 évesen kapta meg első színházi szerepét a Mesél a bécsi erdő című színdarabban. Történt ugyanis, hogy egy Jászai Mari szoboravatásán verset szavalt, a közönség soraiban pedig a Győri Színház igazgatója is helyet kapott, aki azonnal szerepet ajánlott neki, ezzel egy nem mindennapi karriert elindítva.
Eleinte színházi szerepeket kapott, 1986-ban pedig a filmvásznon is debütált, a Szerelem első vérig című tinifilm mellékszerepében.
Ismertebb szerepei a Csók, anyu, Szerelem második vérig, Ismeretlen ismerős, a Szerelmes szívek, valamint a Sztracsatella c. mozik voltak. Azonban szerepei mellett emlékezetes televíziós megjelenései, aranyköpései miatt hagyott nyomot az emlékezetben.
Már jóval színészi karrierje előtt is kedvelték a kedves, éles nyelvű idős hölgy társaságát, rokonszenves személyisége pedig a médiában is sikereket hozott neki. Országos ismertséget Vitray Tamás műsorában szerzett, de számos egyéb televíziós műsorban feltűnt, ahol idézhető aranyköpésekkel szórakoztatta a népet.
A közönség azonnal szívébe zárta, ekkor kapta meg a „Nemzet Nagymamája” becenevet, egy verses kötete is megjelent.
„-Szeretném ha levágná kopaszra a haját.
- Az enyémet? Ezt a hatvan szál hajamat? Hát hova tetted te a nagy agyadat?”
„Mostanában 4-500 öreghez visznek. Mindegyik fiatalabb nálam húsz évvel.”
„Ezt úgyis tudod, csak azért kérdezed, hogy beszéljünk.”
Jászai Joli nénit nem kímélték a történelem viharai, ám kitartása révén mindent képes volt átvészelni, hogy aztán nyugdíjas éveiben gyökeresen új fordulatot vegyen az élete. Mindannyiunkat inspirált, hogy legyünk türelmesek, hisz sosem késő elérni az álmainkat, aki szerepei és emlékezetes aranyköpései révén azonban még mindig köztünk él.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.