Tüntetéstől majálisig: a munka ünnepének véráztatta története

munka ünnepe május 1. munkásmozgalom
Május 1-je manapság a munkaszüneti nap és a majálisok miatt fontos az embereknek. Pedig a munka ünnepe eredetileg a munkások jogaiért folytatott könyörtelen harcról szólt.

Hogyha a munka ünnepe szót meghalljuk, nem gondolunk többre, mint egy kellemes munkaszüneti napra. Pedig május 1-jén eredetileg azokról a bátor munkásokról emlékezünk meg, akiknek köszönhetően nekünk ma nem kell 16 órákat robotolni. Vajon hol kezdődött mindez?

Munka ünnepe története
A munka ünnepének története a ipari forradalom idején kezdődött.
Forrás:  Getty Images

A munka ünnepe gyökerei az ipari forradalomig vezetnek

Mint oly sok mozgalom, a munka ünnepének története is az ipari forradalom idején vette fel fonalát.  Az iparosítás következtében a társadalom is jelentős átalakuláson ment át, csakhogy a korai időkben semmi nem szabályozta az újonnan létrejött társadalmi osztály, a munkások jogait.

Nem volt ritka a napi 12-16 óra robotolás a gyárakban, ami jelentősen rontotta a gyári dolgozók életminőségét.

A munka ünnepe, ha úgy tetszik „ősatyjának” az utópista-szocialista brit gyáros, Robert Owen tekinthető, aki 1817-ben megfogalmazta és közzétette, hogy a munkaidő 8 óra legyen a korban szokásos 10-16 óra helyett. Kifejezetten progresszívnek számított a korszakban, hogy nem alkalmazott 10 év alatti gyereket és kényszerleállás esetén is kifizette a munkásokat.

A munkásmozgalmak csakhamar tüntetések és sztrájkok sorozatát indították érdekeik érvényesítése érdekében, de hivatalos szabályozás híján nem voltak sikeresek a megmozdulások. Aki részt vett a megmozdulásokon bebörtönözték, elbocsátották, új helyen pedig sehol nem kaptak munkát.

Tüntetések és a munkásmozgalmak első komolyabb győzelmei

Az első komolyabb gőzelemre egészen 1847-ig kellett várni, amikor Nagy Britanniában és gyarmatain a nők munkaidejét napi 10 órában maximalizálták. Noha nagy előrelépésnek tűnt, csak 1856. április 21-én egy melbourne-i tüntetés kellett ahhoz, hogy valóban megvalósuljon a rövidebb munkaidő.

Az ausztrál kőművesek és építőmunkások a parlamentig meneteltek 8 órás munkaidőt követelve. A megmozdulás sikeres volt, ráadásul még fizetésük sem csökkent a rövidebb munkaidő ellenére.

Az I. Internacionálé a 8 órás munkaidő bevezetését komoly sikerként könyvelte el, a retorziók nélküli győzelem pedig újabb löketet adott a munkásmozgalmak.

Miért május 1. a munka ünnepe?

A kivívott jogok tovább fűtötték a munkások jogaiért folytatott küzdelmet, izzó vaskohóként forrongtak a szakszervezetek és senki sem sejtette, hogy végül Chicagóban gyullad be a gyújtózsinór.

1886. május 1-jén többnapos sztrájkot hirdettek a helyi szakszervezetek 350 000 fő részvételével.

A negyedik napon a Haymarket Square-en tartottak gyűlést az anarchisták, akiknek egyike gránátot hajított a rendőrök közé. A rendfenntartó erők válaszul azonnal tüzet nyitottak, ami 11 halálos áldozattal járt, később pedig nyolc sztrájkolót állítottak elő, akik közül négyet halálra ítéltek.

Haymarket-incidens május 4-én.
Május 1-jén tarott munka ünnepe a Haymarket-incidensnek állít emléket.
Forrás:  Getty Images

Az események óriási felháborodást váltottak ki és a következő években számos ellentüntetést szerveztek. Az 1889-es II. párizsi internacionálé felvonulásra szólított fel a bátor munkások emlékére, Magyarországon is 1890-ben tartották az első munka ünnepét. Végül 1891-ben vált hivatalos nemzetközi ünneppé május 1., ami alól egyedül az Egyesült Államok, illetve Kanada kivétel, ahol szeptember első hétfője a munka ünnepe.

Munka ünnepe az ideológiák fogságában

Természetesen a 20. század nagy ideológusai, elsősorban a keleti blokk országai is felkarolták május 1-jét, mely szinte mindegyik országban munkaszüneti nap volt, persze kivételek is akadtak. Látványos felvonulásokat tartottak, de a majálisok is megjelentek, amik rendszerint vidám szabadtéri mulatságok voltak.

Érdekesség, hogy a katolikus egyház Munkás Szent József, a munkások védőszentjének tiszteletére hivatalos egyházi ünneppé nyilvánította május 1-jét.

A ’90-es években május 1. aztán szépen lassan a munkavállalók szolidaritási napjává finomodott, azonban a szakszervezetek a mai napig tartanak ilyenkor megmozdulásokat, fenntartva a munka ünnepe eredeti jelentését.

Az út, mely elvezetett az egyik legszerethetőbb ünnepünkhoz, az anyák napjáhozA nemzetközi nőnapnak eredetileg semmi köze nem volt a virágokhozMűveltségi kvíz: átlag feletti a tudásod, ha 8 kérdésre tudod a választ az ipari forradalomról

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.