Stephen Hawking félelmetes választ adott, amikor az AI jövőjéről kérdezték: szörnyű jövő várhat ránk

Getty Images Europe - Bruno Vincent
AI Stephen Hawking mesterséges intelligencia
Zseni volt, de nem sci-fi író. Mégis, amit Stephen Hawking az AI jövőjéről mondott, az egy Black Mirror-epizód forgatókönyvének is beillene.

Stephen Hawking nevét hallva általában a fekete lyukak, a téridő görbülete és a nagyon okos dolgok, amiket sose értettünk meg fizikából jutnak eszünkbe. De a legendás tudós nemcsak az univerzumról mondott nagyokat, hanem arról is, hogy mit gondol a mesterséges intelligencia jövőjéről – és ez a rész már kevésbé vidám sci-fi, sokkal inkább technológiai horror.

LONDON - JANUARY 17:  Professor Stephen Hawking delivers his speech at the release of the 'Bulletin of the Atomic Scientists' on January 17, 2007 in London, Ebgland.  A group of scientists assessing the dangers posed to civilisation have moved the Doomsday Clock forward two minutes closer to midnight as an indication and warning of the threats of nuclear war and climate change.  (Photo by Bruno Vincent/Getty Images)
Stephen Hawking még az életében megállapította az AI veszélyét. 
Forrás: Getty Images Europe

Stephen Hawking még életében többször figyelmeztetett: az AI fejlődése komoly veszélyeket rejt

És sajnos nem úgy értette, hogy a robotporszívónk túl jól végzi a dolgát. Szerinte, ha a mesterséges intelligencia egyszer teljesen önállóvá válik „elindulhat egy öngerjesztő folyamat, amely végül az emberiség végét jelentheti.”

Ez nem valami internetes konteó oldalról származik, hanem magától a világ egyik legelismertebb elméleti fizikusától – és most, hogy a ChatGPT már recepteket ír, esszéket fogalmaz, sőt, néha jobban érvel, mint mi a konyhában egy vasárnapi rántott hús fölött, talán nem árt komolyan venni az intelmeit.

A UNILAD szerint Hawking úgy vélekedett, hogy bár a mesterséges intelligencia lehet „az emberiség legjobb, de akár a legrosszabb találmánya is,” a kulcs az, hogy hogyan kezeljük a fejlődését. A gond csak az, hogy a technológia gyakran gyorsabban fejlődik, mint a társadalmi vagy etikai szabályozás.

És valljuk be: ha egy gép egyszer rájön, hogyan lehet hatékonyabban elvégezni a munkánkat, mint mi magunk, az nem csak a hétfő reggeli kávénkat veszélyezteti, hanem az egész egzisztenciánkat.

Hawking üzenete nem az volt, hogy borítékoljunk egy Terminátor-jövőt, hanem hogy figyeljünk oda, mit építünk – és kinek adjuk a kulcsokat hozzá.

Elfújta a szél, Óz, a nagy varázsló: az AI megmutatta, hogy néznének ki az ikonikus hollywoodi filmek színésznői mai szemmel – GALÉRIAMinden idők legnehezebb IQ-tesztje az AI szerint: a legintelligensebbeket is próbára tesziAz AI megalkotta: így néz ki a tökéletes férfi − FOTÓ

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.