Stephen Hawking félelmetes választ adott, amikor az AI jövőjéről kérdezték: szörnyű jövő várhat ránk

Stephen Hawking nevét hallva általában a fekete lyukak, a téridő görbülete és a nagyon okos dolgok, amiket sose értettünk meg fizikából jutnak eszünkbe. De a legendás tudós nemcsak az univerzumról mondott nagyokat, hanem arról is, hogy mit gondol a mesterséges intelligencia jövőjéről – és ez a rész már kevésbé vidám sci-fi, sokkal inkább technológiai horror.
És sajnos nem úgy értette, hogy a robotporszívónk túl jól végzi a dolgát. Szerinte, ha a mesterséges intelligencia egyszer teljesen önállóvá válik „elindulhat egy öngerjesztő folyamat, amely végül az emberiség végét jelentheti.”
Ez nem valami internetes konteó oldalról származik, hanem magától a világ egyik legelismertebb elméleti fizikusától – és most, hogy a ChatGPT már recepteket ír, esszéket fogalmaz, sőt, néha jobban érvel, mint mi a konyhában egy vasárnapi rántott hús fölött, talán nem árt komolyan venni az intelmeit.
A UNILAD szerint Hawking úgy vélekedett, hogy bár a mesterséges intelligencia lehet „az emberiség legjobb, de akár a legrosszabb találmánya is,” a kulcs az, hogy hogyan kezeljük a fejlődését. A gond csak az, hogy a technológia gyakran gyorsabban fejlődik, mint a társadalmi vagy etikai szabályozás.
És valljuk be: ha egy gép egyszer rájön, hogyan lehet hatékonyabban elvégezni a munkánkat, mint mi magunk, az nem csak a hétfő reggeli kávénkat veszélyezteti, hanem az egész egzisztenciánkat.
Hawking üzenete nem az volt, hogy borítékoljunk egy Terminátor-jövőt, hanem hogy figyeljünk oda, mit építünk – és kinek adjuk a kulcsokat hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.