Tudósok felfedték a világvége pontos dátumát: közelebb van, mint gondolnád

világegyetem világvége föld
Hogy a világegyetem hanyatlik, azt már rég tudjuk. De arra a tudósok is csak most jöttek rá, hogy a világvége sokkal hamarabb eljön, mint azt eddig hitték. A folyamat, amelyről úgy vélik, hogy az univerzum halálát okozza, a Hawking-sugárzással függ össze — a fekete lyukak sugárzást bocsátanak ki, miközben fokozatosan „elpárolognak” a semmibe.

A Hawking-sugárzásról — amelyet Stephen Hawking elméleti fizikusról neveztek el —, eddig úgy gondolták, hogy kizárólag a fekete lyukakra jellemző, ám kutatók kimutatták, hogy a neutroncsillagok és a fehér törpéknek nevezett csillagok is elpárologhatnak a fekete lyukakhoz hasonlóan. Mind a neutroncsillagok, mind a fehér törpék a csillagok életciklusának utolsó szakaszát jelentik. Annak ismerete, hogy mennyi idő alatt hal meg egy neutroncsillag vagy egy fehér törpe, segít a tudósoknak kikalkulálni az univerzum maximális élettartamát, és azt, mikor lesz világvége.

világvége fekete lyuk stephen hawking
Jön a világvége, vagy sem?
Forrás: Shutterstock

Mikor lesz világvége?

Heino Falcke, a Radboud Egyetem rádiócsillagászat és asztro-részecskefizika professzora szerint a korábbi tanulmányok nem vették figyelembe a Hawking-sugárzást, és ezért túlbecsülték a világegyetem maximális élettartamát. Falcke és munkatársai ezt úgy próbálták korrigálni, hogy kiszámították, mennyi idő alatt bomlanak el a neutroncsillagok és a fehér törpék egy Hawking-sugárzáshoz hasonló folyamat révén, és azt találták, hogy ez egy kvintimilliárd évbe telik.

„Tehát, ha az a kérdés, a világvége mikor lesz, a válasz, hogy sokkal hamarabb bekövetkezik, mint vártuk, de szerencsére még mindig nagyon messze van” — mondta a szakember egy nyilatkozatában.

1975-ben Stephen Hawking azt állította, hogy a részecskék és a sugárzás ki tudnak szökni egy fekete lyukból, ami ellentmondott annak a széles körben elterjedt nézetnek, hogy semmi sem menekülhet az ilyen rendkívül nagy tömegű objektumok gravitációs vonzása elől. Hawking szerint azonban egy fekete lyuk peremén két átmeneti részecske is kialakulhat. Mielőtt összeolvadnának, az egyik részecskét visszaszívja a fekete lyuk, a másik pedig kiszabadul. Ezeket a megszökött részecskéket nevezik Hawking-sugárzás.

Milyen lesz a világvége?

Feltehetőleg nem olyan, mint ahogyan a biblia világvégejóslatai alapján elképzeled vagy amilyenre Nostradamus jóslatai alapján számítasz. És valószínűleg nem is olyan, amilyennek a világvégefilmek alapján gondolnád — világvége túlélőcsomaggal egészen biztosan nem megy majd semmire az akkori kor embere, ha még a mai formájában egyáltalán létezni fog az ember. A neutroncsillagoknak és a fehér törpéknek, mint amilyen a mi napunk, életük utolsó szakasza rendkívül hosszú lehet. A kutatók szerint azonban fokozatosan eloszlanak és felrobbannak, amint túl instabillá válnak.

A meseolvasás 8 előnye: nem csak a gyerekeiddel, magaddal is jót teszel, ha elmerülsz a varázsukbanNe csodálkozz, ha fáj a fejed: hatalmas hidegfront tör be az országbaSean Penn új külseje sokkolta a rajongókat: mi állhat a háttérben?

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.