Vége a nagy napnak és teljesen kivagy? Lehet, hogy esküvő utáni depressziód van— Szakértőnk válaszol

Sok nő számolt be arról, hogy az esküvő után hirtelen ürességet, szomorúságot, melankóliát sőt akár depressziót is tapasztalt. Meglepő, ugye? Pedig az egyre gyakoribb jelenségnek neve is van: post-wedding blues, vagyis esküvő utáni depresszió. Ha úgy érzed, téged is érint a téma, segít Dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológus.
Természetes az a nosztalgikus, keserédes érzés, amit a párok megtapasztalnak az esküvő utáni napokban. Gondolj csak bele, valószínűleg életed egyik legjobb bulija volt, ahol ott volt minden szeretted, barátod és számodra fontos ember. Az esemény rengeteg szervezést igényelt, amibe a szívedet, lelkedet beletetted és egyszer csak vége lett. De nem mindegy mikor alakul át ez a szomorúság esküvő utáni depresszióvá. Az esküvő utáni depresszió nem is igazán depresszió, hanem inkább egyfajta negatívabb állapot, ami nem konstans és egy jó pár hónap után el is illan. Ahogy telik az idő, úgy talál az ifjú pár is egyre inkább magára, ezzel együtt pedig eltűnik a melankólia. De miért vagyunk lesújtottak, amikor éppen hozzámentünk életünk szerelméhez?
Egy 2018-as kutatásban, amiben a jegyesség alatt illetve az esküvő utáni 6 hónapban kérdeztek meg nőket azt mutatta ki, hogy a 152 résztvevő majdnem 12% arról számolt be, hogy depressziót, melankóliát érez/érzett az esküvő után.
Az esküvő utáni depressziónak két fő okozója lehet: a nagy elvárások miatti csalódottság, illetve a régi énünk gyászreakciója.
Nagy elvárásokkal futunk neki a nagy napnak, és az azt követő életnek. Hónapokig kitölti a napjainkat a szervezés, és az esküvő után csak az üresség marad. Ráadásul újra kell definiálni saját magunkat. Új szerepbe kerülünk a házasságkötés után, és nemcsak jogi értelemben, hanem pszichológiai, pszichés értelemben is hat ránk, és hogy ez a szerep, amibe belekerülünk, kötelezettségekkel jár. Egy a házasságban már nem csinálhatun minden úgy, ahogy azelőtt, ezért kicsit a függetenségünket is gyászoljuk. Meg kell élni azt, hogy megjelenik a "mi" érzése.
A szilárd alapokon álló párkapcsolatokban ez az érzés hamar elmúlik. A házassággal nem igába hajtjuk a fejünket, hanem többek is leszünk, a társunk örök támaszunk lesz. A házasság első hónapjaiban kialakuló rózsaszín köd segít a depresszió legyőzésében, egyfajta védelmi funkcióként szolgál.
Összességében a rózsaszín ködnek védelmi funkciója van: erősíti a kötődést, az elköteleződést, kevésbé látunk mindent racionálisan, az érzelmek irányítanak minket. Ez pont arra jó, hogy ne váljunk el az első hat hónapban
- fogalmazta meg Dr. Makai Gábor.
Fontos, hogy a párkapcsolatban, annak kezdeti időszakában is tudatosítsa a pár saját magában, hogy a kapcsolaton dolgozni kell. Minden kapcsolat, ahol ez nem jelenik meg, az halálra van ítélve. Sokkal nagyobb valószínűséggel válnak el, hogyha nem tudják megfogalmazni az érzéseiket egymás felé, és nem tudnak együtt, közösen dolgozni a kapcsolaton. Két emberen múlik, hogy kezelik a konfliktusokat, azokat a problémákat, amiket a rózsaszín köd ideje alatt nem láttak, viszont annak elmúltával kicsúcsosodnak.
„Ha elfojtjuk, ha nem foglalkozunk ezzel, akkor fennmarad ez a hiány, elhúzódik a gyász, és meg jelenik az úgynevezett elhidegülés, aminek a következtében hamar elválnak a párok” - figyelmeztet a szakember.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.