A jelenleg 15 független királyságot uraló dinasztia története a körülötte kialakult médiafelhajtás előtt sem számított hétköznapinak. A brit királyi család mai formájában ugyan viszonylag fiatalnak mondható — főleg az angol monarchia hosszú történetéhez képest —, hatalomra kerülését azonban nem egy másik királyi család kihalásának köszönheti. 1917-ben V. György brit király saját vezetéknevének megváltoztatásával hozta létre az új dinasztiát, a Windsor-házat.
Iskolai éveinkből ismerjük azt az első világháborút elindító hadüzenet-láncolatot, ami Ferenc Ferdinánd osztrák-magyar főherceg meggyilkolásával kezdődött, és egy négyéves világégésbe torkollott. Mivel 1914-ben sorra mindenki mindenkinek hadat üzent, elkerülhetetlenné vált, hogy a világ két vezető nagyhatalma, a Brit Birodalom és a Német Császárság is hadba kerüljön egymással. Nem meglepő, hogy ennek megfelelően mindketten próbálták a kezdetektől saját állampolgáraikat a másik nemzet ellen hergelni, abban bízva, hogy a népeik így majd nagyobb hévvel küzdenek az ellenség ellen.
A németellenes hangulat Angliában azonban az uralkodó Szász-Coburg-Gothai-házzal kapcsolatban is ellenérzéseket váltott ki. A mai napig előfordul, hogy az angol uralkodóra német származásúként hivatkoznak, de az első világháború idején V. György király németsége kifejezetten rossz szájízt hagyott maga után. Ráadásul nem csak a neve volt német, de számos német nemesi címmel is rendelkezett. Ezért történt, hogy II. Erzsébet nagyapja az akkori brit politikusok tanácsára úgy döntött, hogy megváltoztatja a saját családnevét. Így alapította meg V. György király a — Windsor-katélyról elnevezve —a Windsor-házat, amelyet a London Gazette 1917. július 17-i számában fejedelmi többest használva így jelentett be:
„Tudniillik Mi, miután számításba vettük királyi Házunk és Családunk nevét és címzését, elhatároztuk, hogy ezentúl Házunkat és Családunkat Windsor-házként és családként címezzük és szólítjuk. Továbbá szintén elhatároztuk Magunk, leszármazottaink, illetve boldog- és dicső emlékezetű nagyanyánk, Viktória királynő leszármazottai részére és nevében, hogy minden német címünket és méltóságunkat
feladjuk és tovább nem örökítjük”.
Az első világháború előtt Nagy-Britanniát és a hozzá kapcsolt világbirodalmat a német Szász-Coburg-Gothai-ház uralta, és nem meglepő módon tagjai elsőként a német Szász-Coburg-Gotha Hercegségben uralkodtak. Először Viktória királynőnek köszönhetően kerültek kapcsolatba Angliával, azonban ekkor még nem az országuraiként. A királynő maga ugyanis a német-római választófejedelmi Hannoveri-házból származott, ami I. György angol király óta uralta Nagy-Britanniát.
Bár II. Erzsébet gyermekei az anyjuk nevét viselik, Viktória királynő idején a helyzet nem volt ennyire egyszerű. Az 1800-as években szinte ismeretlen volt az, hogy egy gyerek az anyja nevét örökölje. Gazdag és szegény, király és koldus egyaránt az apjától örökölte a nevét, ahogy egy édesanya is a legtöbb esetben a férje nevét viselte. Még II. Erzsébet trónra lepésénél is felmerült a kérdés, hogy vajon a királynő férje, Fülöp herceg után Mountbatten lesz-e az Egyesült Királyság uralkodóinak a neve, vagy sem? Ezt az ötletet állítólag maga a királynő is támogatta volna, de végül maradt a Windsor név.
Viktória királynő imádott férjével és egyúttal unokatestvérével, Szász-Coburg-Gothai Albert herceggel kilenc gyereket nevelt fel, és a korszak szokásainak megfelelően mindannyian apjuk nevét örökölték, így a legidősebb fiuk, Albert Eduárd walesi herceg már mint a Szász-Coburg-Gothai-ház feje lépett VII. Eduárd néven a brit trónra. Azonban az uralkodóház második és egyben utolsó brit uralkodója Eduárd fia és örököse, a már említett dinasztiaalapító V. György lett, aki pontosan 108 évvel ezelőtt hirdette ki a Windsor-ház megalapítását.
II. Erzsébet leszármazottainál az apai családnév szintén megjelenik, azonban nem úgy, mint Viktória királynő idején. Bár hivatalosan a család minden tagja Windsor, és nem létezik olyan, hogy Mountbatten-ház, néhány családtag vezetékneve Fülöp herceg révén mégis Mountbatten-Windsor. Ezt a nevet elsősorban azok használják, akik nem rendelkeznek királyi címmel. A 70 évet uralkodó királynő 2022-es halálával III. Károly lett a Windsor-ház ötödik
uralkodója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.