A Windsor-ház története — Hogyan, és miért változott meg a brit királyi család neve?

brit királyi család történelem évforduló Vezetéknév
108 évvel ezelőtt, 1917. július 17-én alapították az Egyesült Királyság jelenlegi uralkodóházát. A Windsor-ház, amelynek a néhai II. Erzsébet királynő is tartozott, eredetileg nem azt a vezetéknevet viselte, amelyen ma ismerjük őket. Károly király és családja az I. világháború németellenes hangulatának köszönheti a nevét.

A jelenleg 15 független királyságot uraló dinasztia története a körülötte kialakult médiafelhajtás előtt sem számított hétköznapinak. A brit királyi család mai formájában ugyan viszonylag fiatalnak mondható — főleg az angol monarchia hosszú történetéhez képest —, hatalomra kerülését azonban nem egy másik királyi család kihalásának köszönheti. 1917-ben V. György brit király saját vezetéknevének megváltoztatásával hozta létre az új dinasztiát, a Windsor-házat.

windsor
A Windsor-ház: III. Károly király és családja
Forrás: Anadolu

Windsor-ház: az első világháború hagyatéka

Iskolai éveinkből ismerjük azt az első világháborút elindító hadüzenet-láncolatot, ami Ferenc Ferdinánd osztrák-magyar főherceg meggyilkolásával kezdődött, és egy négyéves világégésbe torkollott. Mivel 1914-ben sorra mindenki mindenkinek hadat üzent, elkerülhetetlenné vált, hogy a világ két vezető nagyhatalma, a Brit Birodalom és a Német Császárság is hadba kerüljön egymással. Nem meglepő, hogy ennek megfelelően mindketten próbálták a kezdetektől saját állampolgáraikat a másik nemzet ellen hergelni, abban bízva, hogy a népeik így majd nagyobb hévvel küzdenek az ellenség ellen.

A németellenes hangulat Angliában azonban az uralkodó Szász-Coburg-Gothai-házzal kapcsolatban is ellenérzéseket váltott ki. A mai napig előfordul, hogy az angol uralkodóra német származásúként hivatkoznak, de az első világháború idején V. György király németsége kifejezetten rossz szájízt hagyott maga után. Ráadásul nem csak a neve volt német, de számos német nemesi címmel is rendelkezett. Ezért történt, hogy II. Erzsébet nagyapja az akkori brit politikusok tanácsára úgy döntött, hogy megváltoztatja a saját családnevét. Így alapította meg V. György király a — Windsor-katélyról elnevezve —a Windsor-házat, amelyet a London Gazette 1917. július 17-i számában fejedelmi többest használva így jelentett be:

„Tudniillik Mi, miután számításba vettük királyi Házunk és Családunk nevét és címzését, elhatároztuk, hogy ezentúl Házunkat és Családunkat Windsor-házként és családként címezzük és szólítjuk. Továbbá szintén elhatároztuk Magunk, leszármazottaink, illetve boldog- és dicső emlékezetű nagyanyánk, Viktória királynő leszármazottai részére és nevében, hogy minden német címünket és méltóságunkat
feladjuk és tovább nem örökítjük”.

Viktória királynő és Albert herceg még nem Windsor volt
Viktória királynő és Albert herceg még nem Windsor volt
Forrás: Hulton Royals Collection

De akkor honnan származnak a Windsorok?

Az első világháború előtt Nagy-Britanniát és a hozzá kapcsolt világbirodalmat a német Szász-Coburg-Gothai-ház uralta, és nem meglepő módon tagjai elsőként a német Szász-Coburg-Gotha Hercegségben uralkodtak. Először Viktória királynőnek köszönhetően kerültek kapcsolatba Angliával, azonban ekkor még nem az országuraiként. A királynő maga ugyanis a német-római választófejedelmi Hannoveri-házból származott, ami I. György angol király óta uralta Nagy-Britanniát.

Albert herceg

Bár II. Erzsébet gyermekei az anyjuk nevét viselik, Viktória királynő idején a helyzet nem volt ennyire egyszerű. Az 1800-as években szinte ismeretlen volt az, hogy egy gyerek az anyja nevét örökölje. Gazdag és szegény, király és koldus egyaránt az apjától örökölte a nevét, ahogy egy édesanya is a legtöbb esetben a férje nevét viselte. Még II. Erzsébet trónra lepésénél is felmerült a kérdés, hogy vajon a királynő férje, Fülöp herceg után Mountbatten lesz-e az Egyesült Királyság uralkodóinak a neve, vagy sem? Ezt az ötletet állítólag maga a királynő is támogatta volna, de végül maradt a Windsor név.

Viktória királynő imádott férjével és egyúttal unokatestvérével, Szász-Coburg-Gothai Albert herceggel kilenc gyereket nevelt fel, és a korszak szokásainak megfelelően mindannyian apjuk nevét örökölték, így a legidősebb fiuk, Albert Eduárd walesi herceg már mint a Szász-Coburg-Gothai-ház feje lépett VII. Eduárd néven a brit trónra. Azonban az uralkodóház második és egyben utolsó brit uralkodója Eduárd fia és örököse, a már említett dinasztiaalapító V. György lett, aki pontosan 108 évvel ezelőtt hirdette ki a Windsor-ház megalapítását.

A Windsor-ház ma

II. Erzsébet leszármazottainál az apai családnév szintén megjelenik, azonban nem úgy, mint Viktória királynő idején. Bár hivatalosan a család minden tagja Windsor, és nem létezik olyan, hogy Mountbatten-ház, néhány családtag vezetékneve Fülöp herceg révén mégis Mountbatten-Windsor. Ezt a nevet elsősorban azok használják, akik nem rendelkeznek királyi címmel. A 70 évet uralkodó királynő 2022-es halálával III. Károly lett a Windsor-ház ötödik
uralkodója.

Kamilla királyné ma 78 éves: a Buckingham-palota közzétette az új, hivatalos portréjátHiába békülne Károly Harryvel, Vilmos még mindig haragszik és hajthatatlanArchie és Lilibet jövőjén bukhat el Harry herceg és Meghan Markle házassága

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.