25 éve mutatták be a Titanicot, amiben Leonardo DiCaprio külön csókolózási szabályokat kapott

Titanic Kate Winslet James Cameron magazin Leonardo DiCaprio
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
25 éve, 1997. november 18-án tartották Londonban minden idők egyik leghíresebb és legsikeresebb filmje, a Titanic díszbemutatóját. A jeles évforduló alkalmából összegyűjtöttünk egy csokornyi különleges érdekességet a jégheggyel sújtott szerelmi történetről.

A rendező James Cameron nagy rajongója a búvárkodásnak és a mélytengeri világoknak – a rövidesen mozikba érkező új filmje, az Avatar második része sem véletlenül játszódik nagyrészt víz alatt. A Titanic elkészítése előtt maga is lemerült a hajó roncsaihoz, összesen 12 alkalommal, és élete egyik meghatározó élményének tartja mindmáig.

Cameron olyannyira megszállottjává vált a Titanic történetének, hogy a híres hajó utasainak élettörténetét egyenként végigkutatta. Ebből fakadt az is, hogy a film több mint 1000 statisztája közül több mint 100-nak beszélő szerepet is adott a háttérben, és valóban a hajón utazó karakterekről mintázta meg őket.

A filmnek a Titanicon játszódó jelenetei pontosan 2 óra 40 percet tesznek ki, ez pedig ugyanannyi, mint amennyi idő alatt a hajó annak idején elsüllyedt. A jéghegynek ütközés jelenete 37 másodperces, ahogyan az ütközés a jelentések szerint a valóságban is ennyi ideig tartott.

Amikor Leonardo DiCaprio karaktere a szerelmét rajzolja, a közeli képeken látható kéz nem a színészé, hanem a rendező James Cameroné. Emiatt utólag még a képet is megtükrözték, mivel Cameron bal-, DiCaprio pedig jobbkezes.

Épp ennek a jelenetnek a felvétele volt a legelső a forgatáson, ami azért is jelentett pikáns helyzetet, mert Kate Winsletnek itt meztelennek kellett lennie. A színésznő azt a taktikát választotta, hogy gyorsan megtöri a jeget, ezért aztán ahogy találkoztak DiCaprióval, rögtön villantott neki egyet, oldandó a gátlásokat.

Kate Winslet a következő szabályokat hozta a csókolózós jelenetekhez DiCaprio számára: tilos a hagyma, a kávé és a cigaretta a felvételek előtt. Több se kellett a színésznek, az első ilyen alkalommal viccből megszegte az összes szabályt, ami után Winslet csak „Büdi Leónak" hívta.

A hajó elsüllyedésének jeleneteit egy óriási víztartályban vették fel, és az egész stáb szenvedett a folyamatos vízben tartózkodástól. Cameron azzal fenyegetőzött, hogy kirúgja azokat, akik akár csak vécészünetre is kimennek a vízből a legfontosabb jelenetek felvétele idején. Kate Winslet és Leonardo DiCaprio is bevallotta utólag, hogy emiatt több alkalommal is inkább a vízbe pisiltek.

A film zeneszerzője, James Horner először egy nyersvágott verziót látott a filmből. Akkora hatást gyakorolt rá, hogy utána hazament, és 20 perc alatt leskiccelte a film összes fő zenei témáját.

A film készítésének idején még élt a Titanic katasztrófájának utolsó túlélője. Millvina Dean kisgyerekként utazott a hajón, és hiába hívták meg a film bemutatójára, inkább nem ment el rá, mondván, túl fájdalmas lenne neki újra átélni az eseményeket.

A Titanic a 200 millió dolláros költségvetésével minden idők addigi legdrágább filmje lett, és többe került (az inflációt is beleszámolva), mint magának a Titanic hajónak a megépítése.

Az óriási költségvetés viszont sokszorosan megtérült, mert a Titanic lett az első film, ami átlépte az 1 milliárd dolláros bevételi álomhatárt, és 1,84 milliárd dollárral minden idők addigi legsikeresebb filmjévé vált. Egészen 2010-ig ült a trónon, amikor egy új Cameron-film, az Avatar meg tudta előzni.

A Titanicot 14 Oscar-díjra jelölték, és ebből 11-et el is nyert, mindkettő rekord (holtversenyben: jelölések terén a Mindent Éváról, díjak terén a Ben-Hur és a Gyűrűk Ura: A király visszatér tud ugyanennyit felmutatni).

Gloria Stuart és Kate Winslet lett az első színészi páros, akiket ugyanannak a karakternek az egy filmen belüli megformálásáért jelöltek Oscarra. Ez azóta is csak egyetlen alkalommal fordult elő újra, akkor is Kate Winslet részvételével az Iris – Egy csodálatos női elme esetében.

„Én vagyok a világ ura!" - a filmben Leonardo DiCaprio által kiáltott mondat ott szerepel minden idők leghíresebb filmes idézetei között, és amikor James Cameron átvette az Oscar-gálán a legjobb rendezőnek járó díjat, ugyanezt kiabálta világgá.

A Titanic díszbemutatóját 1997. november 18-án tartották Londonban. Az amerikai mozik műsorára december 19-én került. Magyarországra bő egy hónappal később, 1998. január 22-én érkezett meg.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.