Teszteld magad! Te átmennél a matekérettségin?

A tanulók egyik legnagyobb kollektív szorongásgenerátora nem az irodalom, nem is a nyelvtan, és még csak nem is a kémia – hanem a jó öreg matematika. A matekérettségi már évtizedek óta a diákok legrettegettebb mumusa, amitől még azoknak is izzad a tenyerük, akik egyébként a szorzótáblát álmukból felkeltve is fújják.
Valószínűleg nincs olyan felnőtt ember ebben az országban, akinek nincs legalább egy rossz matekórás emléke. Egy csúnyán félresikerült felelés. Egy dolgozat, amiben az x helyére egy „nem tudomot" írtál. Vagy egy tanár, aki egyetlen szemvillanással el tudta azt érni, hogy többé ne kérdezz semmit. A matek, valami rejtélyes oknál fogva, sokunk számára nem a logika csodája lett, hanem egyféle mentális aknamező.
Pedig a matek alapvetően logikus. Ha érted, menni fog. Ha nem, akkor olyan, mintha egy sivatagban baktatnál iránytű nélkül. Az érettségi feladatsor pont ezért nehéz: nem azért, mert lehetetlen, hanem mert kevés elég hozzá, hogy teljesen elveszítsd a fonalat. Egy kis figyelmetlenség, egy kis pánik, egy elfelejtett képlet – és máris mínusz tíz pont, vagy egyes, szorozva a reménytelenséggel.
2024-től pedig a matematika érettségiben több a szöveg, kicsit több a gondolkodtatós rész, kevesebb a „számoljuk ki és kész”. A hangsúly az értelmezésen van. Magyarul: ne csak számolj, gondolkozz is. Ijesztő, mi?
Na, most jön a lényeg. Felnőtt fejjel, évekkel az érettségi után, vajon átmennél még egy középszintű matekérettségin?
Mutatjuk a feladatokat! Ne csalj, légy tisztességes, mint az érettségin! Kattints a képre a galériáért!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.