fashion week divattervező náci Németország Hugo Ferdinand Boss Hitler botrány
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A divatvilág csillogó, izgalmas és tökéletes - legalábbis annak tűnik. Ha viszont figyelmesebben szemlélődünk, hamar rájövünk, hogy "lakói" botrányt botrányra halmoznak. Úgy döntöttünk, hétről hétre elmesélünk egy olyan történetet, amely hatalmas vihart kavart - nemcsak a szakmán belül, hanem azon kívül is. Az első történet Hitler szabójáról szól.

Lépj be a Lifefashion virtuális próbafülkéjébe, próbálj és vásárolj a fotelből!



Ha valaki meghallja a Hugo Boss nevet, egyből az önbizalomtól duzzadó szexi yuppie fiúk jutnak eszébe, akik az óriásplakátokon feszítenek sötét öltönyükben. Amíg a 20. század végén a sármos megjelenés elengedhetetlen kellékeként funkcionált az ikonikus darab, addig a 2. világháború idején a megfélemlítés eszközeként használták a Boss által tervezett ruhákat.

Forrás: www.businesspundit.com, http://en.wikipedia.org
Forrás: www.businesspundit.com, http://en.wikipedia.org

Valójában sosem volt titok, hogy a Hugo Boss márkanévhez köthetők az SS egyenruhák, de szélesebb körben csak 2011-ben értesülhettünk róla. Ekkor történt, hogy a nagynevű cég egy, az általa támogatott könyv megjelenése kapcsán nyilvánosan is bocsánatot kért azoktól, akiket gyárában dolgoztatott. A kényszermunkát végzők között legtöbben Lengyelországból kerültek a Dél-Németországban található metzingeni üzembe, de voltak köztük francia hadifoglyok is. A cég a "legmélyebb megbánását" fejezte ki weblapján azoknak, akik szenvedő alanyai voltak "nemzetiszocialista uralom alatti keménységének". A hír, ami rendkívül gyorsan járta be a világot, sokakat megdöbbentett, hiszen ez jóval súlyosabb dolog, mint hogy Hugo Boss és csapata tervei alapján készültek el a náci egyenruhák.

Persze ebben az esetben sem csupán a politika játszotta a főszerepet, habár köztudott, hogy a márka megalapítója, Hugo Ferdinand Boss náci szimpatizáns és a nemzetiszocialista párt tagja volt. Talán a gazdasági oldal még hangsúlyosabb, hiszen a nagy mennyiségű megrendelések segítették a gyár csődjének elkerülését. Az az egy biztos, hogy a sötét egyenruhák nem voltak éppen a legpraktikusabbak, ugyanis a nyári időszakban igencsak magukba szívták a meleget, megkeserítve viselőjük életét.

Hogo Boss
Hogo Boss

Természetesen Hitler bukása után nem maradhatott büntetlenül, hogy a cég a náci erőszakszervezeteknek gyártott ruhákat, így Bosst pénzbüntetésre és szavazati jogának megfosztására ítélték. Mégis hogy lett a világ egyik legismertebb divatcége a 20. század második felében? A divatház az '50-es években, megalapítója halála után újjászületett, és a sikerek, amiket elért, szépen lassan elfeledtették a bűnös múltat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.