A jövő háza okosabb lesz lakójánál

ház a nap cikke riasztórendszer intelligens jövő okos
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Magától induló légkondicionáló berendezés, betörőriasztó zene, időzített forró fürdő: ez csak néhány különlegesség unokáink otthonából - a hihetetlen kényelmi funkciók tárháza szinte végtelen.

Már hazánkban is elérhető

Bár azt gondolnánk, hogy az okos otthonok vezérlőrendszere méregdrága utópia csupán, csak Magyarországon már most száz okos otthon működik. A szobák fűtését és világításának irányítását magába foglaló rendszert már nagyjából kétszázezer forintért telepíthetjük, de az ár természetesen függ a háztól és a digitális készülékektől is - egy nagyobb háznál már félmillió forintra is rúghatnak a költségek. Ennek egy része aztán később megtérül: az okos otthonok ugyanis éppúgy szólnak az energiatakarékosságról és a költséghatékonyságról, mint a kényelemről.

Forrás: Thinkstock
Forrás: Thinkstock

Nincs több nyitva felejtett ablak

Már csak azzal havi tíz-tizenötezer forintot spórolhatunk, hogy a ház automatikus vezérlésének kezébe adjuk a világítás, a fűtés, az árnyékolás vagy a szórakoztató berendezések beállítását, maga a vezérlőrendszer pedig nem fogyaszt több áramot, mint egy tévé. Ha az okosházat passzívházzal kombináljuk, akkor mindemellett napelemes rendszerek vagy a szél erejével jelentős mennyiségű energiát is termelhetünk. Ez azonban nem a fő ok, amiért az intelligens házak kelendőek: az okostelefonokon keresztül elérhető szolgáltatások miatt munkából hazafelé megengedhetjük a fürdővizet, reggel automatikusan napfényre és kedvenc zenénkre ébredhetünk, egy film megnézésekor pedig anélkül lesz félhomály, és ereszkedik le a vetítővászon, hogy megmozdultunk volna. Nem lesz többé gond a nyaralással sem: az alkalmazások segítségével csupán internetkapcsolatra lesz szükségünk a nyitva felejtett ablak becsukásához vagy a lakás ellenőrzéséhez.

Viszlát, betörő!

A jövőben a betörőktől sem kell majd tartanunk: a biztonsági rendszer elutazáskor szimulálni képes a mindennapi tevékenységeinket, tehát időnként felkapcsolja a lámpát, bekapcsolja a tévét vagy a rádiót. Ha pedig mégis betörőt érzékel az infravörös, tehát sötétben is kiválóan "látó" biztonsági kamerák valamelyikén, a rendszer automatikusan leereszti az ablakok, ajtók védőrácsait, nagy hangerejű zenét indít, villogtatja a lámpákat, kerti reflektorokat, de a hi-fin keresztül akár távolról is beszélhetünk a betolakodóval - minden csak a programozástól függ.

Időjáráshoz alkalmazkodó fűtés

A rendszerek szinte teljes mértékben testreszabhatók, így a biztonság és az energiatakarékosság mellett a lehető legnagyobb kényelmet nyújtják. Helyiségenként beállíthatjuk, mennyire legyen meleg, és hogy a kazán akkor is fűtsön-e, ha nem vagyunk odahaza. Az öntanuló rendszer nemcsak azt figyeli meg, milyen szokásaink vannak, de azt is, egy adott szoba felfűtéséhez mikor mennyi energiára van szükség, s mindent a lehető leghatékonyabban végez el, így is spórolva az energiával. Ha ez nem lenne elég, a szoftver online források és saját érzékelőinek segítségével a kinti időjárást is megfigyeli, s a hűtést-fűtést is ehhez igazítja - ha melegfront jön, akkor eleve kisebb energiával éri el ugyanazt a hőmérsékletet -, nekünk ki sem kell nézni az ablakon.

Forrás: Thinkstock
Forrás: Thinkstock

Mindez még csak a kezdet

Egy amerikai tanulmány szerint az intelligens, tehát "tanulásra képes" szoftver a ház lakóinak szokásait, életét is nyomon követné minden percben, a megfigyelések alapján pedig a szokásos időpontra befűtene az étkezőben, esetleg bekapcsolná a sütőt, és kellemes illatokkal várná az éhes családtagokat. Mindemellett még az orvost vagy a nővért is helyettesítené: folyamatosan figyelné ugyanis egészségügyi állapotunkat, fittségünket - a szoftvertől hamarabb megtudhatjuk, hogy híztunk két kilót, mielőtt megmértük volna magunkat. A késő éjszaka dolgozóknak külön kedveskedés járna: a dolgozószobában, vagy egyéb szokatlan helyen elbóbiskoló lakót a rendszer gyengéden felébreszti, míg a tévé előtt alvóknak besötétít, kikapcsolja a készüléket, és még a megfelelő hőmérsékletről is gondoskodik.

Csak el ne menjen az áram

Az okos házak bár hihetetlen kényelmi funkciókkal gondoskodnak rólunk a jövőben, felvetnek néhány kényes kérdést is. Az egyik az önállóságunk és felnőttségünk: már most rendkívüli módon elkényelmesedtünk- akár csak az ötven évvel ezelőtti állapotokhoz képest is -, s a tendencia tovább fokozódik. Az okos házakban felnövő generációval előfordulhat, hogy a gombnyomással elérhető kényelem világában nem tanul meg gondoskodni lakásáról és önmagáról, amivel egészen addig a pontig nincsen probléma, míg valami miatt el nem megy az áram. Mindemellett az egész lakást behálózó elektromos berendezések és vezetékek kisugárzása, azaz az elektroszmog kellemetlen hatásai sem írhatók a jövő háza javára.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.