Miért éppen mákos és diós? Történelemóra bejglivel

Pozsony diós beigli cukrász mákos Szamos Marcipán történelem bejgli sütemény
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Bár karácsony után néha úgy érezzük, már a fülünkön jön ki, ha valaki egyszer csak eltüntetné az ünnepi asztalról, nagyon hiányozna a bejgli. Egy híres cukrászmestert kérdeztünk kedvenc töltött süteményünk történetéről.

Tegeződjünk! - indítványozom egy finom süti és habos kakaó mellett a Szamos Marcipán Royal Caféjában üldögélve az egyik tulajdonossal, Szamos Lászlóval, aki a híres és kedvelt cukrászdinasztia második generációjához tartozik. Kicsit irigylem, amiért a sütemények jóízű és csodálatos világába születhetett.

Felidéznéd a gyerekkorodat, hogy mi fogott meg a cukrászatban?

Lehettem vagy 10 éves, amikor bementem apám akkori műhelyébe, a Roham utcai épületbe, a volt Auguszt Cukrászdába. Az ottani illatok és a látványos munkafolyamatok nagy hatással voltak rám.

Forrás: Szamos László

Mi volt az első bejgli-élményed?

Visszaemlékszem, amikor vidékre utaztunk a nagyszüleimhez. A karácsonyi ünnepekre való készülődés, a kelt tésztás bejgli sütése körüli teendők magukkal ragadtak és elvarázsoltak. A sparheltből kivett, frissen sült bejgli kóstolása is igazi élvezetet jelentett számomra.

Mi a bejgli története? Mikor került a magyar klasszikus sütemények közé, és hogyan vált a karácsonyi időszak slágerévé?

Ma már hungarikumnak és tipikus karácsonyi süteménynek gondoljuk a bejglit, amely főként mákos és diós ízesítésben készül. A karácsonyi bejglit megtaláljuk a paraszti hagyományokban is: a diót rontás ellen használták, míg a mák a bőséget, a "sűrű fillért” jelképezte. Hazánkban a 19. század második felében terjedt el, kezdetben kizárólag házilag készítették, a családi ünnepek süteménye volt. A bejgli mint cukrászati termék históriájáról kétféle vélekedés ismert. Az egyik a készítését a pozsonyi pékek 1376-ban létrejött céhével hozza kapcsolatba. A megváltozott városi fogyasztói szokások és igények hatására 1559-ben határozták el, hogy diós és mákos patkókat sütnek, és azokat árusítják. A híres pozsonyi patkó (kifli) sikeres lett, más vidékeken is hamar elterjedt. Mások szerint a pozsonyi patkó története egy névtelen pozsonyi cukrászmesterhez fűződik, aki advent elején, Miklós napra elkészítette a karácsonyi bejgli kicsinyített változatát, és azzal ajándékozta meg a gyerekeket. A bejgli név nyomtatásban 1932-ben bukkant fel magyar nyelven, a bajor-osztrák eredetű „Beugen” átvételével (beugen – meghajlítani az alapja), a Sziléziából terjedő sütemény elnevezése már a 16. századtól ismert, vagyis korábbi átvétele is elképzelhető. A készítmény receptje a városi-polgári, majd a falusi konyhára a 19. századi szakács- és süteményeskönyvek segítségével jutott el. Ezzel valamelyest csökkent az ünnepélyes jellege, de ma is karácsonykor fogy a legtöbb.

Forrás: Thinkstock

A népszerűségéhez szerinted az is hozzátartozik, hogy könnyen frissen tartható?

Igen, mert becsomagolva, hűvös helyen több hétig is eláll.

Miért éppen a mákos és a diós lett népszerű?

Azért, mert ez a két töltelék a régi, az eredeti, és szerintem fontos volt a hozzátársított jelentés is, amit az előbb már említettem. A bejgli töltelékeként még sokféle alapanyagot használnak, ezek közül népszerű például a szilva vagy a gesztenye, azonban ezek inkább már az újkori ízléshez kapcsolódnak.

Mit gondolsz, ti mennyit fogtok értékesíteni idén ebből a finomságból?

Idén nagyságrendileg 5,5-6 tonna bejglit készítünk összesen, mákos és diós töltelékkel, vendégeink megvásárolhatják szeletben és egészben, de akár díszdobozba csomagolva is.

A Life.hu oldalán folyik egy szavazás arról, hogy melyik a nagyobb kedvenc: a diós vagy a mákos. Te hova tennéd a voksodat?

Mind a kettőt szeretem, de ha választani kell, akkor a mákos bejglit választom inkább.

Erdélyi Mónika adventi tippje december 4-re:

Fotó: Rostás Bianka/Life.hu

"Barátunk - a gyömbér: Sokan idegenkednek tőle, pedig rendkívül hasznos ez az ázsiai eredetű fűszer: Vírusölő, köhögéscsillapító, enyhíti az émelygést, könnyíti az emésztést. A citromos gyömbértea hatásos energia- és gyógyital, nem mellesleg afrodiziákum is. Finom ízt ad az aprósüteményeknek, a mézeskalácsnak és a kompótoknak."

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.