A szénhidrát fontosabb, mint gondolnád - jelek, amikor a szervezetednek már tényleg szüksége van rá

Forrás: Thinkstock -
szénhidrát étkezés fogyókúra
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Az Atkinstől a paleóig egy seregnyi diéta van, ami el szeretne minket tántorítani a szénhidrát fogyasztásától. Pedig nem minden szénhidrát egyforma, de nagyon fontos, hogy a nap melyik szakaszában fogyasztod őket. Íme néhány jel, amely azt mutatja, a szervezetednek szénhidrátra van szüksége.

Sokan, amikor fogyókúrába kezdenek, az első dolog, amit megvonnak maguktól, az a szénhidrát, még akkor is, ha emiatt fáradtabbak, gyengébbek, ingerlékenyebbek. Divatos fogyúkúrák ide vagy oda, a testnek igenis szüksége van egészséges szénhidrátokra, erre pedig Ihász Katalin dietetikus is felhívja a figyelmet. ,,A szénhidrát a legfőbb energiaforrásunk, a napi energiabevitel 50%-át jó minőségű, teljes értékű szénhidrátból kellene fedezni. Számos élettani folyamathoz elengedhetetlen, a szénhidrát teljes kiiktatása az étrendből pedig hosszú távon fizikai tünetekkel járhat" - vallja a Life.hu szakértője. Lássuk, melyek azok az egyértelmű okok, melyek azt mutatják, a tested szénhidrátra éhes.

Forrás: Thinkstock

Rossz lehelet

Az alacsony szénhidráttartalmú diéták célja, hogy a testben raktározott zsírt energiává alakítsák, bár a legtöbb szakértő szerint ez nem vezet hosszú távú fogyáshoz. A folyamatot, amikor a test zsírt éget, ketózisnak nevezzük, amely során ketonnak nevezett kémiai anyag szabadul fel. A keton sajnálatos módon nem éppen kellemes illatú és ez leginkább a leheletünkön érzékelhető. A rossz hír pedig az, hogy ez nem szájhigiéniai kérdés, így hiába mosunk fogat többször vagy használunk fogselymet, a probléma nem fog megszűnni.

Csúsznak az edzéseid

Mikor egy rendszeresen sportoló ember szervezete nem kap elég szénhidrátot, a test a fehérjéket kezdi el felhasználni az izmok működéséhez, éppen ezért nevezik a szénhidrátot „fehérje-megtakarítónak". Az elégetett szénhidrát az edzés után energiával tölti fel a szervezetet és sokkal könnyebben indulsz neki a napnak.

Forrás: Thinkstock

Fáradékonyság

Ahogy a test, az agy is a szénhidrátokra támaszkodik, amit lebont glükózra és energiaként használ fel. Ha az agy nem kap annyi glükózt, mint amire szüksége lenne, akkor nem tud maximálisan működni. Egy 2008-as tanulmány bebizonyította, hogy azok a nők, akik alacsony szénhidráttartalmú diétát követtek sokkal rosszabbul teljesítettek a memóriateszteken, mint azok a nők, akik szintén kevés kalóriát vittek be a szervezetükbe, de sokkal kiegyensúlyozottabb volt az étrendjük.

Lassú szénhidrátokkal a kevesebb zsírért

Egy hónap alatt kilenc kilótól szabadulhatunk meg Tim Ferriss szerint, aki pár éve a The 4 Hour Body című könyvével tette népszerűvé a lassú szénhidrátokon alapuló diétáját. A komoly fogyást ráadásul mindenféle testmozgás nélkül érhetjük el. De vajon működik-e? Az Origo.hu egy korábbi cikkéből kiderül!

Hisztis vagy és ingerlékeny

A szénhidrátszegény diétát követők mind arról számoltak be, hogy sokkal stresszesebbek, ingerlékenyebbek és fáradtabbak lettek, még akkor is, ha fogytak tőle. Erre az egyik magyarázat az lehet, hogy a szénhidrát nélkülözhetetlen a szervezetnek a szerotonin termeléséhez, ami egy vegyi anyag az agyban, és a jókedvért felelős. Egy 2009-es tanulmány azt is bebizonyította, hogy hasonló a helyzet az alacsony zsírtartalmú diétáknál is. A kutatás során 106 túlsúlyos és elhízott embert vizsgáltak, akik alacsony szénhidráttartalmú vagy zsírtartalmú diétát követtek egy éven keresztül. Bár akik kitartottak a fogyókúra mellett, leadtak néhány kilót, ugyanakkor a szénhidrátszegény diétát követőknek az idő múlásával romlott a hangulata, míg a zsírszegény diétát követőknek javult.

Forrás: Thinkstock

Emésztési problémák

A diéta okozta anyagcsere-változásokat elsősorban az emésztésnél lehet észlelni. Ezek a változások leginkább székrekedés formájában jelentkeznek, köszönhetően a rostok hiányának, de a magas rosttartalmú zöldségek könnyen segíthetnek ezen a problémán.

Life.hu tipp

Fogyassz jó szénhidrátokat! Krumpli, fehér kenyér és tészta helyett iktasd be az életedbe a rozslisztet, a teljes kiőrlésű lisztet és az ezekből készült kenyereket, édességeket. Fogyassz naponta zabpelyhet, próbáld ki a bulgurt, a kölest, a quinoát!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.