Tudj meg többet a hatékony bemelegítésről!

Forrás: Thinkstock -
JógaKlikk testmozgás egészséges életmód jóga bemelegítés
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Az elmúlt évtizedben számtalan tudományos vizsgálat bizonyította, hogy edzés, sportolás előtt a dinamikus nyújtás hatékonyabb, a statikus nyújtást azonban érdemes az edzés végére hagyni. A sporttevékenység előtti statikus nyújtás ugyanis bizonyítottan csökkenti az erőt, a gyorsaságot és a robbanékonyságot is.

A stretching alapvetően elengedhetetlen része az edzésprogramnak,

hiszen az izmok és kötőszövetek optimális hosszának, az izomegyensúlynak a visszaállításával segíti a mozgásrendszer fiziológiás működését, növeli a flexibilitást, serkenti a keringést, az anyagcserét, mindezek által jobb teljesítményt és a sérülések megelőzését biztosítja.

Forrás: Thinkstock

Több fajtáját ismerjük: statikus, dinamikus, ballisztikus stretching. Ez utóbbit ma már egyáltalán nem ajánljuk, mivel a rángatással járó nyújtás olyan reflexeket válthat ki, melyek mikrosérüléseket okozhatnak. A másik kettő viszont a fenti jótékony hatással bír, tehát nélkülözhetetlen! Viszont az időzítés, mint minden másnál, itt is lényeges.

Míg a statikus nyújtásnál általában egy izomra fókuszálunk, belehelyezkedve egy statikus testhelyzetbe 15-20 másodpercig, addig a dinamikus stretching gyakorlatokat mozgás közben végezzük,

mindig több izom munkájának összehangolásával, ráadásul erősítő és nyújtó hatású mozdulatok kombinációjaként. Általuk nem csak az izmok nyúlását érjük el, de beindítjuk a neuromuszkuláris (ideg-izom) kapcsolatokat, fejlesztjük az egyensúlyt, a koordinációt. Mindezeknek köszönhetően funkcionális szempontból sokkal alkalmasabbak a sportteljesítmény előkészítésére, a sportolás közbeni sérülések megelőzésére.

Forrás: Thinkstock

Mind az izomrendszert, mind a tőle elválaszthatatlan idegrendszert tökéletesen felkészíti a nagyobb terhelésre, a koordinációt igénylő speciális mozgásokra. Sőt, a dinamikus bemelegítésbe már bele lehet vinni sportágspecifikus mozgásokat is. Arról már nem is beszélve, hogy mennyivel élvezetesebb így bemelegíteni, hiszen

nagyon sok sportoló azért „ugorja át" a bemelegítést, mert unalmasnak tartja. Ez viszont bizonyítottan növeli a sérülések esélyét.


Edzés végén pedig jöhet a nyugisabb, ám ugyanolyan fontos és hatékony statikus nyújtás.

Life.hu tipp

A bemelegítés a jógában is nagyon fontos a sérülések elkerülése és a teljesítmény fokozása érdekében, ám egy másik fontos szerepe is van, mégpedig a ráhangolódás, a figyelem befelé terelése. A következő rövid videóban egy jógás bemelegítéssel a figyelmet befelé irányítjuk, formába hozzuk az elgémberedett tagjainkat, majd fokozatosan terheljük a testet egy finom áramlással. Kattints a 30 perces felfrissülésre, amelyet ezen a héten ingyen kipróbálhatsz a JógaKlikkel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.