Jövő nyáron lovas főváros lesz Budapest

Forrás:Egy a Természettel Nonprofit Kft -
PR cikk
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Rangos nemzetközi lovasversenyeknek ad otthont Magyarország
Forrás: Egy a Természettel Nonprofit Kft

2021. szeptember 25. és október 14. között Magyarország Vadászati és Természeti Világkiállítást rendez, melynek mottója: „Egy a Természettel”. A 20 nap alatt – az 1971-es világkiállítás 50. évfordulóján – Magyarország bemutatja saját tudását a vadgazdálkodás, a fenntartható környezetgazdálkodás és a vadon élő állatok védelme területén, valamint a világ különböző országai és vadászati szervezetei is elhozzák a saját tapasztalataikat.

A grandiózus kiállítás fő helyszíne a felújított HUNGEXPO lesz, ahol a különféle vadászati és természetközeli témákat korszerű, egyben modern környezetben láthatják majd az érdeklődők. A közel 80 ezer négyzetméteres területen a Kárpát-medence ezer éves történelmét bemutató központi kiállítás, magyar és nemzetközi trófeakiállítás, a vizes élőhelyeket, valamint hagyományos vadászati módokat bemutató pavilonok várják a látogatókat. Ezen kívül nemzetközi taxidermia bajnokság, szakmai konferenciák és kereskedelmi típusú vásárok színesítik a húsz napos programot. A világkiállítás egyértelmű célja, hogy bemutassa a vadászat természetépítő erejét, valamint az, hogy bemutassa a természet védelmének fontosságát, a fenntartható természethasznosítás fogalmát és annak értelmét.

Az Egy a Természettel Vadászati és Természeti Világkiállítás társrendezvényeként szervezik meg augusztus 23. és szeptember 5. között, a XII. Négyesfogathajtó Európa-bajnokságot, valamint a Lovastorna Világbajnokságot. A szervezők már 2018 eleje óta dolgoznak a nemzetközi sportesemények előkészítésén, hogy a lehető legmagasabb színvonalon tudják lebonyolítani a versenyszámokat.

Forrás: Egy a Természettel Nonprofit Kft

A jubileumi évforduló különleges sportsikereknek is emléket állít: 1971-ben szintén a magyar fővárosban rendezték az I. Négyesfogathajtó Európa-bajnokságot, az I. Vadászati Világkiállítás társrendezvényeként. Az esemény díszvendége, a Nemzetközi Lovas Szövetség elnöke Fülöp Herceg, a későbbi fogathajtó világbajnok volt, aki kitűnő lovas lévén a Mátyásföldről induló maratonszakaszon lovagolva kísérte a mai Hungexpo területen lévő célig nemzetének fogatát. A herceg adta át a tiszteletdíjakat a hajtóknak, többek között a bravúros hajtással első helyet megszerző Európa-bajnokunk, Abony Imre részére, akivel mély sportbarátságot ápolt. Magyarország az eddigi fogathajtó világ– és Európa-bajnokságokon 105 érmet, köztük 48 aranyat nyert.

Voltizsálás, avagy a lovastorna

A különleges sportág már az ókori Görögországban létezett, ezt számos történelmi lelet támasztja alá. Magyarországon az 1770-es években jelent meg a voltizsálás, de sokáig csak a katonai kiképzésben használták. Mint sport, hazánkban csak az 1970-es években kezdett el újra fellendülni, majd 1983-ban ismerte el a Lovas Szövetség, mint önálló szakág. A sportág a négyévente megrendezésre kerülő Lovas Világjátékok programjában is szerepel.

A lovastorna egyszerre ötvözi a lovaglás és a torna elmeit. Sokáig csak úgy tekintettek a voltizsálásra, mint egy mozgásformára, amely segít a gyerekeknek hozzászokni a lovakhoz, így később könnyebben tanulnak meg lovagolni. Mára azonban már egy igazán különleges, művészi sportággá fejlődött, ahol a versenyzők zenére, előre megálmodott koreográfiára, gyönyörű ruhákban mutatják be akrobatikus gyakorlataikat egy vágtázó ló hátán, bizonyítva ügyességüket, erőnlétüket és hajlékonyságukat egyaránt. A lovastornában egyéni, páros és csapat versenyszámokat rendeznek, a páros és csapatversenyek alkalmával egyszerre több lovastornász alkot különböző formációkat a ló hátán. A versenyeken előírt kötelező gyakorlatokat, valamint szabadon választott, úgynevezett kűr gyakorlatokat kell bemutatni, amelyeket a bírók 1-től 10-ig pontoznak. Természetesen pontot kap a ló is, hiszen az ő teljesítménye is nagyban befolyásolja a produkció sikerét.

Forrás: Egy a Természettel Nonprofit Kft

Magyarországon kevéssé ismert ez a szép sportág, viszonylag kevés igazolt versenyzővel, ennek ellenére remek nemzetközi eredményekkel is büszkélkedhet a lovastorna szakág. A jelenleg aktív élversenyzők közül Bence Balázs nevét kell feltétlenül kiemelni, aki 2014-ben Junior Európa-bajnok lett. Balázs ma már a felnőtt korosztályban versenyez, a világbajnokságon induló nemzeti válogatottnak is a tagja lesz, akitől újra nagyon jó eredményt vár a szakvezetés.

A világbajnokság helyszíne, a Nemzeti Lovarda először ad majd otthon ilyen rangos lovastorna versenynek – korábban csak nemzetközi versenyek színtere volt, ott azonban remekül vizsgázott. Reméljük, így lesz ez 2021-ben is!

A szervezők nem titkolt szándéka a többnapos programmal, hogy a magyarországi fogathajtás megőrizze pozícióját és tovább erősödjön. A sportesemények megszervezésénél az ország komoly előrelépést tesz annak érdekében, hogy a hazai lovas szakágak a világ élvonalába kerüljenek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.