Gyermekrajzok pszichológiája, avagy ezért érdemes rajzoltatni a kicsiket

Forrás: Shutterstock -
rajz gyerekrajz pszichológia elemzés
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Ahogy azt mondani szokás, a gyerekek mindig őszinték. Sokszor azonban olyan érzéseik, gondolataik lehetnek, amelyeket a korukból adódóan még nem tudnak szavakkal közölni, így más módokon próbálnak kommunikálni. Ilyen kifejezőeszköz például a színjáték, amikor különböző élőlények - vagy éppen tárgyak - bőrébe bújva adják elő és élik meg a bennük lévő emóciókat, de idesorolhatjuk a rajzolást is.

A gyerekek már egészen pici korban rajzolni kezdenek, és ahogy idősödnek, úgy finomodik a rajzkészségük. Ez a tevékenység fejleszti a kicsik kreativitását, improvizációs képességét, illetve a finommotoros készségeiket is. Sőt, az aktuális lelkiállapotukra is utalhat egy-egy rajz. Éppen ezért, érdemes figyelni csemeténk művészi tevékenységeit, ugyanis számos apró, árulkodó jelre bukkanhatunk.

Nem mindegy például, hogy a gyermek milyen erősen nyomja rá a ceruzát a papírra, ahogy az sem, hogy mely színeket részesíti előnyben. Az is fontos, hogy a rajzok mennyire töltik ki a rendelkezésre álló teret, vagy, hogy a papír melyik széléhez közelítenek jobban.

Idősebb korban, amikor már nem csak firkálnak, hanem papírra tudják vetni a környezetükben látottakat, jó ötlet lehet készíttetni velük egy családrajzot. Érdemes azonban az elemzést egy szakértőre bízni, hiszen a gyermekrajzok kiértékelése egy külön szakma, amit sok éven át tanulnak a hozzáértők.

Amikor már papírra tudják vetni a környezetükben látottakat, jó ötlet lehet készíttetni velük egy családrajzot és szakértővel kielemeztetni Forrás: Shutterstock

Mi alapján tudhatod, hogy a te családodban nincs baj?

Egy pozitív családrajz általában boldogságot tükröz, vidám hangulatról árulkodik. Ez például abban nyilvánulhat meg, hogy a szereplők mosolygós arckifejezéssel kerülnek megjelenítésre. Sokat elárul a szereplők elhelyezkedése is: általában sorban haladva először a szülőket/nagyszülőket láthatjuk, majd a gyerekeket, és ezután következhetnek a háziállatok. Az sem mindegy, hogy a szereplők milyen távolságban vannak egymástól. Ha egyenlő távolságban vannak lerajzolva, abból következtetni lehet a családtagok közötti kiegyensúlyozott kapcsolatra, és minél közelebb vannak egymáshoz, annál szorosabb szálak fűzhetik egymáshoz. Továbbá az is számít, hogy ki mekkora méretben jelenik meg a papíron.

Így néz ki egy negatív családrajz

Az ilyen rajzok szöges ellentétei a fent említett mintának. A gyermek fejében nincs rendszer, vagyis nem sorban jeleníti meg a családtagokat. Nem tudja, kinek mi a szerepe, ezért össze-vissza rajzolja le őket a papírra. Jellemző, hogy a családtagok egyáltalán nem hasonlítanak önmagukra, sok esetben akár ijesztőek is lehetnek. A kép zavartságot, szorongást vagy magányt sugároz, sok rajta az áthúzás, a firkálás, ugyanis az illető bizonytalan. Saját magát sem tudja megfelelően behatárolni, ezért vagy irreálisan nagy, vagy irreálisan kicsi formában köszön vissza.

Az sem mindegy, hogy a gyermek hova helyezi el magát a szülőkhöz képest. Ha az egyikükhöz látványosan közel rajzolja magát, az arra utalhat, hogy azzal a szülővel közvetlenebb a viszonya. Ha a két szülő közé helyezi magát, az jelentheti azt is, hogy a gyermek túlságosan leszabályozva érzi magát, de az sem kizárt, hogy több figyelemre vágyna.

Gyermekrajzok színvilága és jelentősége

A színek komoly pszichológiai jelentőséget hordoznak magukban, így sosem véletlen, ha valaki egy adott pillanatban pont egy adott színt választ, ahogy az sem, hogy melyik az aktuálisan kedvenc színe. A kicsik számára a színek fontos önkifejező eszközök, és sok mindenre utalhatnak a gyermekrajzokon.

A gyerekek számára a színek fontos önkifejező eszközök Forrás: Shutterstock

Mindenki félelme, a fekete - és ami mögötte van

Minden szülő rémálma a fekete szín, főleg ha az a gyerek rajzain köszön vissza. Tudjuk mindnyájan, hogy a fekete a gyász, a fájdalom, a félelmek vagy éppen a szorongás jelzője, így nem csoda, hogy azonnal szívéhez kap az ember, ha mondjuk egy 5 éves gyermek feketével színezi ki a virágokat.

Olyan szempontból jogos a félelem, hogy a rendszeresen visszatérő, nagy mértékben megjelenő fekete szín valóban jelezhet valamilyen problémát. De nem kell egyből drámai indokokra gondolni, simán lehet, hogy gyermekünket valamelyik társa megbántotta az iskolában/óvodában, és éppen haragszik rá. Ilyen esetekben nem szabad elvennünk tőle a feketét, hiszen ezzel megfosztjuk annak az eszközétől, hogy kiadja magából a feszültséget. Csupán hagyni kell, hogy kirajzolja magából a gondolatait, és legtöbb esetben ez elég is ahhoz, hogy a fekete eltűnjön a rajzokról.

Gyakran történik olyan, hogy a gyerkőc rajzai csak egy-egy napra burkolóznak feketébe. Ilyenkor megfigyelhető, hogy ugyanazt a mintát teljesen másképp színezte ki tegnap előtt, mint tegnap, vagy ma. Ebből is látszik, hogy a színek valóban az aktuális lelkiállapotot tükrözik, így egyáltalán nem furcsa, hogy az összkép folyamatosan változik, hiszen minket is folyamatosan újabb és újabb ingerek érnek.

Egy letörölhető színezővel a kreativitás örökké a tiéd

A letörölhető színezők korában a mintákat végtelenszer újra lehet színezni, ez pedig határtalan szabadságot ad a gyerekeknek. Nem kell azon aggódni, hogy mi lesz, ha túlszíneznek a vonalon, ahogy az sem probléma többé, ha holnap mondjuk más színekkel képzelnék el ugyanazt a mintát.

Ez is érdekelhet:

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.