Foglalkozások, amelyektől a legtöbb ember ma már undorodna - 2. rész

Forrás: AFP -
piócák magazin foglalkozás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Az első részben megismerkedtünk a főszékletőr, az előkóstoló, és feltámasztó feladatkörökkel. Most azonban tovább bővül a lista, hiszen három újabb furcsa és egyben visszataszító foglalkozás kerül terítékre.

A piócagyűjtő

A pióca nagyon sok mindenre jó, hiszen megtalálható benne a hirudin nevű hatóanyag, ami erősíti az immunrendszert, feloldja a vérrögöket, hatással van a vérkeringésre, segít a vérnyomás helyreállításában, és feszültségoldó hatása mellett még ránctalanít is.

Ezek a gyűrűsférgek a XIX. századig az orvostudomány alapeszközei voltak, de befogásuk már korántsem volt egy bizalomgerjesztő munka. A piócagyűjtők főként nők voltak, akik minden nap órákat töltöttek el a piócákkal teli mocsarakban, mire összegyűjtötték a kis vérszívókat. Nem volt könnyű dolguk, hiszen ha nem voltak lovaik, akkor a saját lábuk esett áldozatául a piócáknak. Ez körülbelül 10-15 milliliternyi vérveszteséget jelentett. Nem meglepő tehát, ha ezek az alulfizetett gyűjtögetők komoly fertőzéseket szedtek össze.

Forrás: Shutterstock

A XIX. század első felében azonban nagy igény volt Európában az orvosi piócákra. Az USA évente 30 milliót importált Németországból. Amerikában a már orvosi segédeszközként számon tartott vérszívókat gyógyászati és szépészeti célokra még ma is alkalmazzák.

Egyiptomi mumifikálók

Hérodotosz görög történetíró feljegyzéseiből tudjuk (amikor Kr. e 445-ben elment Egyiptomba), hogy mit is jelentett pontosan mumifikálónak lenni. Ez a munka sem az álommeló kategóriáját erősíti. A mumifikálók munkája kezdetekben abból állt, hogy a fáraók korszaka előtt egyszerűen kitették a napra száradni a holttesteket. Később, miután sírba helyezték az elhunytakat, azok teste gyorsan elkezdett lebomlani, ami nagy probléma volt, tekintve, hogy a hitvilág szerint a "ba-lélek" nem talált vissza az elcsúnyult holttestbe.

Forrás: AFP

A mumifikálásnak többféle változata volt. Előfordult, hogy a beleket nem a hasfalon, hanem a végbélnél távolították el, a szívet néha a testben "felejtették", és az agy sem került a koponyán kívülre. Egyvalami azonban közös volt minden egyiptomi balzsamozó munkájában: aljamunkásként kiközösítették őket a társadalomból.

Pálcás fiú
A kora újkorban nevelkedett királyi sarjak sokszor nem voltak elszeparálva hasonló korú társaiktól. Mivel a királyi sarjat nem legyinthette meg a nevelő, így más eszközökhöz kellett folyamodnia. Kineveztek tehát egy pálcás fiút, aki áldozatául esett a többieknek. Ha bárki is csínytevést követett el, akkor a pálcás fiú kapta helyette a büntetést.

Mivel a gyermekek közt erős, sok esetben baráti kapcsolat alakult ki, a trónörökös azért fogta vissza magát, nehogy fájdalmat okozzon a társainak. Feljegyzésekből tudjuk, hogy a mindössze 12 éves IV. Edward angol király gyakran káromkodott, így a jelenlétében az egyik barátja kapott ki, mintegy figyelmeztetvén a gyermekkirályt, hogy ő is hasonló büntetést érdemelne.

IV. Edward angol király Forrás: Photo12 via AFP/Ann Ronan Picture Library

A kutatók meg vannak győződve arról, hogy a XVI-XVIII. században ez bevett gyakorlat volt - ennek ellenére sokak szerint ez csupán legenda, amelynek az lehet az alapja, hogy a kékvérű nebulókat valóban kevesebbszer fenyítették meg.

Vannak, akik szerint csak a trónörökös volt ilyen kivételezett helyzetben, a testvéreket ugyanis nevelési célból bármikor meg lehetett verni. Erasmus az 1516-os Egy keresztény herceg nevelése című munkájában arról ír, hogy szerinte helytelen egy herceget fizikai büntetésnek alávetni, ugyanakkor pálcás fiúról szót sem ejt.

Ez is érdekelhet: Foglalkozások, amelyektől a legtöbb ember ma már undorodna - 1. rész

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.