Állj ellen a legerősebb szülői ösztönödnek - Ezért hagyd unatkozni a gyereket

Az unatkozás nem ellenség, kreativitást szül
Shutterstock - NadyaEugene
gyereknevelés pszichológus unalom
Szülőként gyakran érezheted úgy, hogy gyereked minden szabad percét ki kell töltened valami tartalmas elfoglaltsággal. Pedig ha időnként teret adsz az unatkozásnak, azzal épp a belső világának felfedezését és érzelmi érését támogatod.

Manapság szülőként egyre nehezebb megállni, hogy ne töltsük meg gyerekeink napjait folyamatos programokkal, játékokkal, digitális eszközökkel és élményekkel - főként a nyári szünet ideje alatt. Egész biztos a te ösztönös reakciód is az, hogy az unatkozás bármilyen jelét azonnal megszüntesd. Hiszen nem szeretnéd, ha a gyereked rosszkedvű vagy nyugtalan lenne. De vajon tényleg jó, ha mindig megelőzöd az unalom pillanatait?

Az unatkozás helyett a kislány origamizik
Az unatkozás kreativitást szül
Forrás: Shutterstock

Az unatkozás tanulható és szükséges folyamat

A gyereknevelési szakértők egyre gyakrabban hangsúlyozzák, hogy az unalom fontos gyerekfejlődési állomás, amely segít a gyerekeknek önmagukat megismerni, kreatívvá és érzelmileg kiegyensúlyozottabbá válni. Napjainkban a gyerekeket – akárcsak a felnőtteket – folyamatos ingeráradat éri: a digitális világ, a közösségi média, az online játékok és a nonstop pörgés szinte állandó készenlétben tartja őket. Ez a folyamatos ingerközpontúság megterheli az idegrendszerüket, amely még fejlődési szakaszban van, ezért ők sokkal nehezebben tudják kontrollálni a rájuk zúduló információkat, amely nyugtalansághoz, ingerlékenységhez és akár szorongáshoz is vezethet.

Elengedhetetlen, hogy a gyerekek elsajátítsák az unatkozás képességét – ami nem egyszerű semmittevés, hanem a lecsendesedés időszaka. Ilyenkor teret kapnak arra, hogy foglalkozzanak önmagukkal, megfigyeljék mi zajlik bennük és szabályozzák az ingerhiányt. Ez a folyamat feszültségcsökkentő hatású, és segít abban, hogy befelé tekinthessenek, valamint olyan tevékenységeket fedezzenek fel, amelyek róluk szólnak. Ilyenkor tud a leginkább kibontakozni és fejlődni a kreativitásuk is

 - mondta dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológus. A szakértő azt is hozzátette, a felnőttek is hasonlóan reagálnak az ingerek túlterhelésére, de mivel a gyerekek még nem alakították ki az önszabályozás képességét, számukra ez még nagyobb kihívást jelent. A szülők feladat megtanítani, hogyan tudnak tudatosan kiszakadni ebből az állandó pörgésből, és miként engedjék meg maguknak az unalom, semmittevés állapotát.

Az unalom nem ellenség, hanem lehetőség a kreativitásra

Sok szülő reflexszerűen küzd az unalom ellen, mert azt gondolja, hogy az unatkozás rossz, és azonnal fel kell oldani valamilyen tevékenységgel. Pedig az unalom nem egy negatív állapot. Az unatkozás és a kreativitás szoros kapcsolatban állnak egymással a gyerekek életében. Amikor egy gyerek unatkozik, nincs külső inger vagy előre megszabott tevékenység, így kénytelen saját belső világához, fantáziájához fordulni. Ilyenkor a gyerekek gyakran új játékokat találnak ki, saját történeteket szőnek, vagy olyan alkotó tevékenységekbe kezdenek, amelyekkel önmagukat szórakoztatják. Az unalom tehát nem hiányállapot, hanem lehetőség: teret ad az önálló gondolkodásnak, a problémamegoldásnak és az önkifejezésnek. A kreativitás fejlődése szempontjából pedig elengedhetetlen, hogy a gyerekek időnként unatkozhassanak, hiszen ezekben a pillanatokban születnek meg a legjobb ötletek, játékok és alkotások. Az unalom időszaka így nemcsak a belső nyugalmat, hanem a kreatív energiák felszabadulását is elősegíti.

Hogyan tanítsd meg a gyerekednek az unalom értékét?

  • Ne töltsd meg minden percét programmal! Hagyj időt a gyereknek arra, hogy unatkozzon, és ne kínálj számára azonnal elfoglaltságot.
  • Légy példakép! Mutasd meg, hogy te is tudsz időt szánni a semmittevésre, a nyugalomra.
  • Beszélgess vele az érzésekről! Tanítsd meg a gyereknek, hogy az unalom nem rossz érzés, hanem egy természetes állapot, amit meg lehet tanulni kezelni.
  • Adj teret a kreativitásnak! Az unalom idején a gyerekek gyakran saját ötleteik alapján kezdenek el játszani, alkotni, egyszerűen rákényszerülnek a szó nemes értelmében, hogy feltalálják magukat. Támogasd ezt a folyamatot.

Ha olyan gondolatok járnak a fejedben, hogy "mivel kössem le a gyereket a nyári szünetben", néha az a legjobb, ha egyáltalán nem kötöd le. Hagyd, hogy az unalom dolgozzon helyetted. Hosszú távon sokkal többet ad, mint gondolnád.

Terapeuták rántották le a leplet: ezeket utálják a gyerekek legjobban a szüleikbenHa ezt a rosszaságot csinálja a gyereked, akkor ő valójában egy bébizseniHogyan éljük túl a nyaralást egyedülálló szülőként? 3 tipp a gondtalan utazáshoz

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.