Elsavasodás intim területen - a hüvelyi pH-változás okai

Forrás: Thinkstock -
betegség intim terület savasodás egészség intim terület védelme ph érték
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Az intim terület a test egyik legérzékenyebb pontja, így mindenki igyekszik odafigyelni a higiéniára, megóvni a betegségektől és többszörös figyelmet fordít rá. De mi történik, ha nem elég az odafigyelés és felborul az egészséges rend? Milyen tisztálkodó szereket érdemes használni és milyen mennyiségben? Mit tehetünk, amikor a normál pH-érték megváltozott?

Ha a baktérium szót meghalljuk, valamiért egyből negatív gondolatok ébrednek bennünk, pedig ahogy az élet más területén, a biológiában sem minden fekete vagy fehér. Egy egészséges nő hüvelyváladékában például nagyszámban található az úgynevezett Lactobacilluso, más néven tejsavbaktériumok. Ezek, ahogy a nevük is mutatja, tejsavat termelnek, melyek savas pH-t eredményeznek, és ez segíti a hüvely saját védelmi rendszerének működését. A fertőzést okozó baktériumok nem tolerálják ezt a közeget, így nem tudnak elszaporodni. Egy egészséges nő hüvelyi pH-értéke 3,8 és 4,5 között mozog. Azonban elképzelhető, hogy ez a normál egyensúly felborul, ekkor a Lactobacillusok száma csökken és a hüvelyi pH emelkedik, így elszaporodhatnak olyan baktériumok is, melyek gyulladást okozhatnak.

Forrás: Thinkstock

Mi borítja fel a normális rendet?

Az egyik leggyakoribb ok, amitől a hüvelyflóra felborulhat, az antibiotikumok szedése. Mivel a tejsavbaktérium is baktérium és az antibiotikum nem szelektál jó és rossz baktérium között, ezt is elpusztítja. Érdemes kipróbálni a természetes antibiotikumként számontartott kerti sarkantyúkát. Egy másik szintén gyakori ok a hüvely túl gyakori öblítése nem megfelelő termékekkel. Ezeket a szereket csak orvosi javaslatra kellene használni, fertőzések gyógyszeres kezelése után, hogy visszaálljon a normál állapot. A klóros vagy vegyszeres víz már önmagában okozhat gondot zuhanyozáskor, ám ha ezt kiegészítjük azzal, hogy nem megfelelő módon tisztítjuk ezt a területet, akkor mi magunk irthatjuk ki a természetes védekező rendszert. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy az illat- és színezőanyagokkal dúsított szappan nem alkalmas az intimterület tisztítására, és nem helyettesítheti az erre a célra kifejlesztett géleket, kendőket. Ma már a választék rendkívül széles, így mindenki találhat a maga számára megfelelő készítményt. Ugyanakkor nem szabad átesni a ló túloldalára. Az enyhén savas kémhatású intim lemosók alkalmazása hasznos dolog, túlzottan gyakori használatuk viszont problémát is okozhat. Ha egy nap többször is használsz intim lemosót, a készítmény károsíthatja a hámréteget és kellemetlen, csípős érzés jelentkezhet.
Szintén veszélyforrás lehet a tisztasági betét túlzásba vitt használata. Sok nő alapvető kellékként tekint rá, pedig ártalmasak is lehetnek. A hüvely egy öntisztító rendszer és ez a folyamat gyakran váladékozással jár. Egy műszálas bugyi, egy feszes nadrág és a tisztasági betét együtt csak fokozza ezt a folyamatot, így még több váladék jön létre, és ez egy idő után szintén károsíthatja a hüvelyflórát. Persze a menstruáció utolsó napjaiban, vagy egy-egy fertőzés esetén hasznosak lehetnek, de kerüljük a mindennapi használatot.

Forrás: Thinkstock

Betét vagy tampon?

Fogas kérdés, mert nem mindegy, hogy melyiket választjuk a nehéz napokon. Az alapelv az, hogy a tampont csak akkor válasszuk, ha biztosan tudjuk, lehetőségünk van 4-6 óránként cserére. Ellenkező esetben a vér ürítése lassul, vagy meg sem történik, pangás jön létre, és ez nem csak a pH-egyensúlyra lehet veszélyes, de extrém esetekben toxikus tüneteket is okozhat. Érdemes alaposan körülnézni a piacon és igényeink, tapasztalataink, egyéni érzékenységünk alapján választani. Ma már a boltok polcaira került az úgynevezett tejsavas tampon, mely elősegíti a hüvely savas állapotának fenntartását. Ha a gyakori csere feltételei nem adottak, akkor válasszuk az intimbetétet, mely használata során a vér nem marad a hüvelyben, így csökken a fertőzés kockázata. Persze ezek megválasztásakor is fontos, hogy életkorunknak és testalkatunknak megfelelően válasszunk és ha bőrirritációt tapasztalunk, akkor idejében változtassunk a típuson.

Hogyan teremtsünk rendet?

Mindenekelőtt érdemes ellenőrizni, hogy valóban a pH-értékkel van-e gond, vagy más probléma áll a háttérben. Ma már a tesztek korát éljük, így természetesen erre a célra alkalmas tesztet is vásárolhatunk a gyógyszertárakban, drogériákban. Egy applikátor segítségével mérhető a pH-érték, ezt a hüvelybe helyezzük, a színe megváltozik, egy színskála segítségével pedig könnyen meghatározható, hogy a kapott értéket hogyan kell értelmezni. A hüvelyi pH ellenőrzése javasolt terhesség esetén, antibiotikum szedése után, partnerváltás esetén, vagy ha hüvelyi fertőzésre gyanakszol. Habár sokan esküsznek házi praktikákra, ha azt tapasztalod, hogy a megfelelő savas tartományon kívül esik a hüvely pH-értéke, keresd fel a nőgyógyászt. Egy vizsgálat egyébként sem árt és egy szakember pontosan meg tudja állapítani, hogy mi lehet a változás oka.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.