Örök harc - Napi szintű fülpucolási minidrámák kisgyerekkel

betegség fül kisgyerek fülpiszkáló egészség
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Nem lehet elég korán elkezdeni a személyes higiéniára szoktatást, vannak azonban kritikusok pontok, amelyeket a gyerekek szeretnek elsumákolni. Ilyen többek között a fültisztítás, ami gyakran az utolsó, így könnyen elfelejthető mozzanata a tisztálkodásnak. Hogy semmiképp ne maradjon ki, és a reggeli kapkodás se vonja el a figyelmet a fontosságáról, érdemes az esti fürdetéshez igazítani. És követni a szakértők tanácsait.

Az esti órákban a szülők általában a gyerekekkel töltik az idejüket, így kellő figyelmet tudnak fordítani arra, hogy a mosakodásból a hallószervek se maradjanak ki. Nem mindegy azonban, milyen technikával nyúlnak az érzékeny testrészhez. A vattapamaccsal ellátott fültisztító pálcikák felületére számtalan kórokozó kerülhet a gyártás és a csomagolás során – ezek a hallójáratba jutva zúgással, viszketéssel és fájdalommal, de akár lázzal járó állapotot is előidézhetnek.

Forrás: Thinkstock

Petrezselyem és vöröshagyma: leves helyett fülbe dugd!

Nem nyúlka-piszka: Avagy fülpiszkálás igen/nem című cikkünkben korábban utánajártunk annak, érdemes-e fülpiszkálót használnunk. Aztán összegyűjtöttünk olyan gyógynövényeket és praktikákat, amik akkor segítenek, ha már megtörtént a baj.

Továbbá megkerestük a témában a Life.hu természetgyógyász szakértőjét, Benke Ritát is, aki szintén nem tanácsolta a fülpiszkáló használatát, ugyanis azzal nem tisztítunk, hanem egyszerűen csak benyomkodunk. "A pálcikától olyan dugó alakulhat ki odabent, amely előbb-utóbb már a hangot is kevésbé engedi át. Ez diszkomfortérzetet okozhat, olyannyira, hogy egyesek teljesen befordulhatnak. Nem is beszélve a hallásvesztéssel járó félelemről."

A szakemberek ezért azt tanácsolják, hogy a kézzel szabadon elérhető területeket a törülköző sarkával töröljük szárazra, és gyerekeinket is erre tanítsuk – mélyebb tisztogatásra normál esetben a fül öntisztító mechanizmusa miatt nincs is szükség.

„Ha az öntisztuló mechanizmus nem működik kellő hatékonysággal, a fülzsír megtapad a hallójáratban, és idővel eltömíti. Hatékony segítség lehet a patikákban is kapható gyógynövény-kivonatos (például kövirózsát, kamillát, erdei mályvát, aloe verát tartalmazó) fülcseppek és spray-k használata. Ezek a készítmények azon túl, hogy megszüntetik a fülzsír kitapadását, nyugtatják a felpuhult hallójárat felületi hámrétegét, azaz megelőzhető velük egy komolyabb hallójárat-gyulladás kialakulása” – mondta dr. Garay Zsolt fül-orr-gégész.

„A helyes fültisztítás gyerekeknél és felnőtteknél egyaránt fontos, mert még a szakrendelőkben is nehézséget okozhat az eltömődés szakszerű eltávolítása úgy, hogy ne okozzunk hámsérülést a beavatkozás alatt.”

Forrás: Thinkstock

Mit tehetünk, ha megtörtént a baj?

Ha a gyerekek füle túl száraz, vagy a fülzsír beszáradt, paraffinolajos vagy olívaolajos cseppentés javasolt.

„Az olaj védőréteggel vonja be a hallójáratot, lepergeti a medence, uszoda, tenger vizét. Az esetleges fülzsírt diszpergálja (apró, pontszerű részekre bontja szét), így nem jöhet létre eltömődés, a fülcsepp nem engedi, hogy a hallójárat kiszáradjon, berepedezzen. Ezek a készítmények hajmosás vagy strandolás után is hasznosak lehetnek, mert segítségükkel elkerülhető a hallójárat felázása” – tette hozzá a szakorvos.

A dugulás és a gyulladások kialakulásának megelőzésében és a kezdeti tünetek kezelésében is hatékony termékek már speciális, gyermekeknek készített változatban is elérhetők.

A szakértő azt is hangsúlyozta: amennyiben a panaszok néhány napon belül nem enyhülnek vagy szűnnek meg, mindenképp szakorvoshoz kell fordulni, aki a probléma diagnosztizálása után előírja a megfelelő gyógymódot.

Halláskárosító életmód, amitől rohamosan romlik a füled

Nem csak a fülhallgatókon keresztül a hallójáratainkba ömlő zajok károsíthatják a hallásunkat. Akkor is óriási veszélynek vagyunk kitéve, ha sokáig egy hangos helyen, koncerten, esetleg fesztiválon vagyunk. Legutóbb épp a szépséges énekesnő, Dukai Regina szenvedett részleges halláskárosodást így, amikor is egyik bulija során huzamosabb ideig ki volt téve az üvöltő zenének. Tudd meg, hogyan nyerte vissza a hallását!
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.