Erősítsd az immunrendszered! - Természetes vitaminforrások télen is

Forrás: Thinkstock -
D vitamin vitamin C vitamin gyümölcsök olajos magvak megfázás vitaminforrás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Szinte nincs is olyan anyagcsere-folyamatod, amelyben ne vennének részt a vitaminok. Ezek pótlása télen talán még sokkal fontosabb, mint tavasszal és nyáron, ugyanis jóval kevesebb friss zöldséghez, gyümölcshöz jutsz hozzá, és napfény is alig ér. 

A hűvös évszakokban szervezeted jobban ki van téve a fertőző légúti betegségeknek is, amelyeket a leginkább a megerősített immunrendszer védhet ki. Ha pedig mégis bekapsz valami csúnya vírust, a vitaminok segítenek abban, hogy gyorsan kilábalj belőle. A legjobb, ha ezeket nem készítményekkel veszed magadhoz, hanem megkeresed azokat a természetes vitaminforrásokat, amelyekből töltekezhetsz.

Forrás: Thinkstock

C-vitaminnal a megfázás ellen

Amíg nyáron több tucat friss gyümölcsből válogathatsz kedvedre, addig télen szinte csak a citrusfélék és a kiwi maradnak a piacok standjain. Ha szerencsés vagy, és szereted ezeket, néhány narancs, a citromos víz vagy tea, vagy az egyre közkedveltebb pomelo simán biztosítja a napi C-vitamin-szükségletedet, de ha nem a citrusok a kedvenceid, akkor más megoldás után kell nézned.

Odavagyunk a pomelóért!

A Life.hu szerkesztőségének tavaly lett a kedvence a hatalmas citrus, amely piros hálóruhában kínálja magát a gyümölcsöspultok tetején. Azóta, ahogy megjelenik a standokon ez a gyümölcsóriás, szinte nincs nap, hogy ne bontsunk ki legalább egyet. Mi azért szeretjük jobban a grapefruitnál, mert édeskésebb és sokkal nagyobb, húsosabb gerezdekkel rendelkezik. A legjobb, ha éhgyomorra, reggeli helyett fogyasztod, de a délutáni nasit is helyettesítheted vele.

Remek választás lehet például a csipkebogyótea is, de arról se feledkezz el, hogy a savanyú káposztát már nagyanyáink is használták gyógyászati célokra. A télre eltett savanyított káposzta nyersen fogyasztva szinte a teljes C-vitamin-tartalmát megőrzi. A savanyú káposzta nem csupán vitaminokban gazdag, de az erjedés során olyan savtermelő, jótékony baktériumok szaporodnak el benne, amelyek kedvező hatással vannak a bélflórára.

Forrás: Thinkstock

Természetes immunerősítő módszerek

Hiába a kellemes tavaszi november, lassan itt a hideg, amely szinte mindenkinél biztosan együtt jár a megfázásos betegségekkel. Legyél te az, aki megelőzi, és már most óvintézkedéseket tesz az egészsége érdekében. Fogadd meg tanácsainkat!


Vérszegény vagy? Egyél több céklát!

A cékla a vas mellett folsavat és B-vitaminokat tartalmaz, melyek egymás felszívódását javítják. Ez a bordó zöldség nyersen a legegészségesebb, reszeld meg, és tegyél belőle a salátádhoz. A céklalé is remek választás, önmagában vagy a szintén szuperegészséges sárgarépalével keverve is.

A szemed őre a sütőtök

Késő őszig megtalálhatod a sütőtököt a piacon. Ezek a sárga óriások nem csupán kalóriaszegények és finomak, de nagyon egészségesek is. Már a színük is árulkodik értékes béta-karotin-tartalmukról, amely, ha elfogyasztod, a szervezetedben A-vitaminná alakul, és szupervédelmet nyújt a látásodnak.

Forrás: Thinkstock

Fáj a torkod? Kanalazz mézet!

A propolisztartalmú méz kiváló immunerősítő, és kutatások szerint még az antibiotikumokkal is felveszi a versenyt. Napi fogyasztása fokozza az életerőt, torokfájás esetén pedig azonnal érezhető a jótékony hatása.

Erre figyelj, ha mézet veszel!

A hideg közeledtével egyre több forró italt, teát fogyasztunk, amit a torokfájós, náthás influenzaszezonban szívesen ízesítünk mézzel. Azonban mielőtt belevetnéd magad a nagy mézvásárlásba, jó, ha tudod, mire figyelj ezzel az édességgel kapcsolatban. Cikkünkben utánajártunk, mikor milyen mézet érdemes fogyasztani.

Nassolj diót, mogyorót!

Bár nem nevezhetjük őket diétásnak, a mogyoró, a napraforgómag, a tökmag, a mandula rengeteg jótékony hatással rendelkezik. A bennük található illóolajok jelentős része antioxidánsokban gazdag, nagy segítséget jelentenek a szabad gyökök ellen. Kalciumtartalma segíthet megelőzni a csontritkulást is, de cink- és szeléntartalmuk révén akár a lecsökkent szexuális kedv visszaállítására is alkalmasak.

Forrás: Thinkstock

Támogatott tartalom

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.