Akkor mégse dőljünk be teljesen a D-vitamin csodáinak?

Forrás: Thinkstock -
ital D-vitamin szolárium napsütés étel
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Télen a D-vitamin a jókedvünk motorja! Legalábbis sokat dob a kedélyünkön és a bőrünk színén, ha odafigyelünk a megfelelő bevitelre. Mégis, mit és mennyit együnk, hogy ne legyünk mufurcok a hidegben?

A hideg és borús téli reggelek ugye, hogy sokkal jobban indulnának, ha többször sütne a nap? Amint a hideg átlépi a küszöböt, máris nyomja az agyunk a pánikgombot, és a D-vitamint pótló készítmények fogyasztására sarkall(na). A jóból is megárt a sok elvét vizsgálták az American Medical Association kutatói. Eredményeik szerint leginkább az idősebb emberek – akik általában nem figyelnek oda D-vitamin-szintjükre – nagyobb valószínűséggel adagolják túl maguknak a szóban forgó vitamint, mint azok, akik folyamatosan szedik, és nem egyszerre terhelik le a szervezetüket hatalmas adagokkal.

Forrás: Thinkstock

Tudtad?

A D-vitamin a fogyásban is segíthet. Több tanulmány is foglalkozott a témával, habár még nem tudták egyértelműen kimutatni ennek az okát, több elmélet is született. Egyes kutatók azt feltételezik, hogy a zsírsejteken található speciális D-vitamin-receptorok „közlik” az említett sejttel, hogy a zsírt energiaként használják-e fel, vagy túlsúlyként raktározzák tovább. Míg a többi hozzáértő szerint az éhségért és a jóllakottságérzésért felelős agysejtek szintén rendelkeznek D-vitamin-receptorokkal.

A felnőttek számára ajánlott napi D-vitamin-adag 1500-2000 nemzetközi egység (NE), amelyet táplálék és pirula formájában kell bevinnünk a szervezetünkbe. Márciustól októberig napfürdőzhetünk, szervezetünk könnyen feltölti a vitaminraktárait, de mi a helyzet az őszi és a téli időszakkal? A téli napsütés olyannyira kevés a szervezetünknek, hogy nem indítja be a D-vitamin-termelést – ezt abból is láthatjuk, hogy bőrünk nem ég le a téli napsütéstől.

Forrás: Thinkstock

A D-vitamin-hiány a levertségen túl más betegségek révén is megmutatkozhat:

a felső és alsó légúti betegségek, a tüdőgyulladás, a meglévő ekcéma vagy pikkelysömör rosszabbodása is intő jelek lehetnek.

Enni, inni vagy napozni?

Amennyiben élelmiszerek által akarjuk a napi adagunkat pótolni, érdemes tengeri halakban (tőkehal, tonhal, makréla, lazac), tojásban, tejtermékekben és májban gazdag étrendet választanunk. A vegetáriánusok esetében a gomba az ideális választás, különösen az olyan, ami UV fénynek volt kitéve. A bőrnek napfényre és UV-B sugarakra van szüksége, azonban a szolárium UV-A sugarakat bocsát ki, így inkább csak hangulatjavító hatása van, mint D-vitamin-pótló szerepe.

Forrás: Thinkstock

A D-vitamint alapvetően szervezetünk is képes előállítani, de ehhez a bőrt elegendő napsugárzásnak kell érnie, ami késő ősztől már hazánkban kivitelezhetetlen. Így aztán könnyen kialakul a D-vitamin hiánya, ami számos betegségért lehet felelős. Ebben a cikkünkben és ITT is szó esik a lehetséges betegségekről, valamint hogy miért siralmas az itthoni helyzet D-vitamin tekintetében!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.